Normal zeka katsayısı, 90-110. 140 ve bunun üzeri zeka katsayısına sahip dahiler ise dünya nüfusunun sadece yüzde 2’sini oluşturuyor. Moshe Kai bu kişilerden yalnızca birisi. Zeka katsayısının 200 olduğu tahmin ediliyor. Yaptıkları ve yalnıza 14 yaşına neler sığdırabildiğini ve sığdırılabileceğini sizlerle paylaşacağım. Kısaca bahsetmek gerekirse; 8 yaşında East Los Angeles Community College Astrofizik bölümüne kabul edildi, 11 yaşında 4.00 ortalamayla üniversiteden mezun oldu, ikinci bir üniversite okudu, dövüş sporlarında ulusal madalya kazandı, 14 yaşında “Yapabiliriz” adlı bir kitap yazdı ve kitabı üç ülkede Bestseller listesinde yer aldı, pilotluk lisansına sahip, sertifikalı tüplü bir dalgıç.

Yazdığım vasıfları okumak bile fazlasıyla sizi yorarken bunların hepsini yaklaşık 14-15 yaşında yapmış birisinden bahsediyoruz. İnanması gerçekten zor.

Fakat çıkarılması gereken dersler de göz ardı edilmemeli. Görüyoruz ki hiç bir şey yapabileceklerinize engel değil zaman bile. Siz hedefinizi belirledikten sonra zamanın kölesi olmaktan çıkıyor zamana hükmetmeye başlıyorsunuz. Başarılarınız, amaçlarınız ve hayalleriniz zamanın ortasına geçiyor, böylece merkez siz oluyorsunuz akrep ve yelkovan değil. Bunu yapabildiğiniz zaman başarı ne kadar da yakına geliyor öyle değil mi? Kolunuzu uzatsanız değeceksiniz sanki.

Moshe Kai’nin söylediği de bunu destekliyor. Olay dahi olmak, genlerden gelen bir şansa sahip olmak, IQ gibi insanların belirlediği bir sınırın dışında olmak değil, olay şu: Bir şeyi istiyorsanız çalışacaksınız, tüm kalbinizle. Amacı olmak benzersiz bir şeydir. Amacınız varsa ne için yaşadığınız ne uğruna sıkıntılarla baş ettiğinizi bilirsiniz çünkü.

Size bununla ilgili kısa bir hikaye paylaşmak istiyorum, NASA’da çalışan bir temizlikçi ile ilgili: Kendisine John F. Kennedy tarafından NASA’daki görevinin ne olduğu sorulduğunda, “Ay’a insan göndermeye yardım ediyorum.” şeklinde bir cevap verir. Bu anekdot, genellikle, en sıradan işlerin bile doğru bir bakış açısı ve bilinçle ne kadar büyük işlerin bir parçası olabileceğini anlamak için mükemmel bir örnek.

15 yaşında: 2 Üniversite Mezunu, Pilot, Yazar ve NASA'da çalışıyor! 1

Moshe Kai Kimdir?

17 yaşındaki Moshe Kai Cavalin, 1998’de Los Angeles’ta doğdu. Annesi Shu Chen Chien ve babası Yosef Cavalin, onun her zaman hızlı bir öğrenici olduğunu söylüyorlar. 4 aylıkken, Moshe Kai gökyüzünde bir jeti işaret etti ve ilk kelimesi olan “uçak” dedi.

Küçük yaşlardan itibaren, Moshe Kai’nin ebeveynleri ona beyninin iki tarafını geliştirmeye teşvik etti ve hem bilim hem de sanat dersleri verdi. Moshe Kai, 2 yaşındayken matematik öğrenmeye başladı. Annesi ve babası da dövüş sanatlarını ve müziği öğretti. Moshe Kai’nin ebeveynleri, sadece akademik olarak değil, fiziksel ve psikolojik olarak da büyümesine yardım etmeye niyetliydi. Moshe Kai 6 yaşına geldiğinde, ebeveynleri onu özel bir ilkokula kaydetmeye çalıştı. Fakat onu “öğretmenlerden daha fazla bilgiye sahip olduğu” gerekçesiyle okula almadılar. Başvurduğu devlet okullarında ise diğer öğrencilerin dikkatini dağıtmasından korktukları için reddettiler. Sonrasında, Moshe Kai’nin ebeveynleri oğullarını evde okutmaya devam etti. Cavallin, iki yıl süren ev eğitiminin ardından lise diploması aldı. 15 yaşında: 2 Üniversite Mezunu, Pilot, Yazar ve NASA'da çalışıyor! 2

Moshe Kai, yaşıtları gibi video oyunları oynamak için zamanını boşa harcamadığını söylüyor, sebebi sorulunca ise: “İnsanlığa hiçbir şekilde yardımcı olmuyor” diyor. Bunun yerine, gerçek hayattaki faaliyetlere yoğunlaşıyor. Birkaç Çin dövüş sanatında ustalaştı, sertifikalı tüplü dalgıç ve pilot lisansına sahip. Moshe Kai’nin diğer hobileri arasında piyano çalmak, satranç, futbol, yüzme, hedef atış ve astronomi sayılabilir.

Moshe Kai, televizyon saatini haftada dört saatle sınırladığını söylüyor. İdolü Albert Einstein.

İlk Üniversite

Moshe Kai, 7 yaşında trigonometri öğrendikten sonra ev okulunun sınırlarını çoktan aştı. 8 yaşındayken, Amerika Birleşik Devletleri’nde üniversite derslerine giren en genç öğrenci oldu. Moshe Kai’nin söylediği şey şu: “Aslında, sahip olduğum şey doğuştan gelen bir zeka veya yetenek değil, sadece çok çalışmak.”

12 yaşında Moshe Kai, bir 4.0 not ortalaması ile üniversiteden mezun oldu. Hocası onun hakkında, “Her şeyi çok basit görüyor” dedi. “Çoğu öğrenci, işlerin daha zor olması gerektiğini düşünüyor ve bu zihinsel blokları önüne koyuyorlar. Moshe söz konusu olduğunda, doğrudan komplikasyonları görüyor. Hiçbir şekilde mistik değil, aynı zamanda şaşırtıcı.” Moshe Kai, üniversitede sınıf arkadaşlarına da ilham verdi, çünkü yaşından dolayı “ Vay, eğer o yapabilirse ben de yapabilirim.” diyorlardı. 14 yaşında  UCLA’de okuyarak  ikinci üniversitesinden de mezun oldu.

Moshe Kai, NASA’nın Kaliforniya’daki Edwards Hava Kuvvetleri Üssü’ndeki Armstrong Uçuş Araştırma Merkezi’nde çalışıyor ve NASA’nın uçaklar ve uçaklar için gözetim teknolojisi geliştirmesine yardımcı oluyor.

15 yaşında: 2 Üniversite Mezunu, Pilot, Yazar ve NASA'da çalışıyor! 3

Yapabiliriz!

“Kendimi bu sık sık diğer insanlarla kıyaslamama eğilimindeyim”diyor. “Sadece elimden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyorum.” Diğer gençleri motive etmek için Moshe Kai 14 yaşında, öğrenme yöntemlerini açıklayan bir kitap olan “Yapabiliriz” yazdı. Kitap ayrıca, ebeveynlerinin, evde eğitim de dahil olmak üzere, eğitime katkısından bahsediyor. Moshe Kai, “sıkı çalışırlarsa ve çalışmalarına odaklanırlarsa, diğer öğrenciler de başarabileceklerine inanır.” diyor.

“Benim durumum o kadar özel değil. Bu sadece motivasyon ve ilhamın bir birleşimidir.İnsanlar gerçekten bir dahi olmak zorunda değil. Sadece çok çalışmak zorundasınız ve sonunda her şeyi başarabiliyorsunuz.” Moshe Kai.

Son olarak “Dahi sadece bir kelime, bir IQ gibi, bir puanla sınıflandırılmak, insanlar tarafından yaratılan bir sayı veya bireyi insan yapan her şeyi görmezden geliyorlar. Ben bir dahi olarak adlandırılmayı sevmiyorum ve sayı olmak istemiyorum ”diyor Moshe Kai Cavalin. “Yaptığım şey bilgelik yoluyla bilgeliği elde etmeye çalışmak ve bilgeliği pratik yapmanın dahi olmaktan çok daha iyi olduğunu düşünüyorum.” diyor.

Moshe Kai, 2016 yazında Brandeis Üniversitesi’nden çevrimiçi Siber Güvenlik Yönetimi dalında yüksek lisans derecesi almayı bekliyor. Sonrasında, Cavalin, Massachusetts Institute of Technology’de yüksek lisans yapmak istiyor. Kendi siber güvenlik şirketini kurmak istiyor. Sonunda doktora derecesi kazanmayı ve bilgisini dünyayı değiştirmek için kullanmayı umuyor. Şimdilik, 18. yaşına kadar olan günleri sayıyor – Kaliforniya yasalarına göre tam bir ehliyet alabildiği zaman.

Kaynaklar:

http://homeschoolingteen.com/article/moshe-kai-cavalin-i-am-not-a-genius/

http://newsroom.ucla.edu/releases/at-just-14-ucla-math-student-moshe-229359

https://www.voanews.com/a/two-degrees-flies-planes-author-works-at-nasa-his-age-17/3032872.html

https://mehmetarikan70.wordpress.com/2012/02/16/14-yasindaki-dahi-moshe-kai-cavalli-kitabini-da-yayinladi-we-can-do/