Çevreye verdiğimiz zararın farkına varabilmek için John Francis gibi dehşet bir olaya tanıklık etmemize gerek var mı bilmiyorum ama bazı şeyler için susmamız ve dinlememiz gerektiğini biliyorum. Peki bu iki farklı olayın birbirleriyle ne ilgisi var derseniz eğer yazıyı okumaya devam edebilirsiniz.

İki Petrol Tankerinin Değiştirdiği Hayat

Öncelikle belirtmeliyim ki John Francis çevre gönüllüsü ve 17 yıl konuşmayan bir insan. Bunun sebebi ise 1971 yılında Kaliforniya’da yaşanan petrol tankerlerinin çarpışması olayı ve John Francis’in bu manzarayı görmesi. Bu olaya bir çeşit facia diyebiliriz. Netice itibariyle petrolün körfeze yayılması çevreye ciddi derecede zarar verir. John Francis bu olaydan sonra motorlu taşıt sürmeyi ve kullanmayı bıraktı. Çevresindeki insanlara durmadan çevreyi korumaları gerektiğini, çevreye zarar verecek şeylerden uzak durmaları gerektiğini söylüyordu. 27 yaşına girdiği gün, bir gün boyunca konuşmamaya karar verdi. Konuşmamaya karar verdiği o gün, aslında insanları hiç dinlemediğini ve 27 yaşına kadar her şeyi bildiğini sanıp aslında bilmediğini anladı ve bu eylemi bir gün daha devam ettirmeye karar verdi. Her gün bir gün daha diyerek uzattı ve bir yıl boyunca konuşmama sözü verdi. Bu eylem 17 yıl sürdü.

Peki 17 Yıl Konuşmadan Ne Yaptı?

John Francis gereken yerlerde işaret dili kullandı, günlük yazdı, banjo çaldı, kilometrelerce yürüdü, çevreyle ilgili yeni şeyler öğrenmek için kitap okudu, resim yaptı ve dinledi. Üniversiteye gitmeye karar verdi ve iki yıl içerisinde okulu dereceyle bitirdi. Petrol yayılması ile ilgili çalıştı, sahil güvenlik için çalıştı ve B.M. iyi niyet elçisi seçildi.

francis

17 Yıllık Suskunluk Neden Bitti?

John Francis, 22 Nisan 1990’da (Dünya gününün 20.yıldönümü) sessizliğini bozdu. Sessizliğini bozduğunda sesini kendisi bile tanıyamadı. Konuşmaya tekrar başlamıştı çünkü insanları dinlemişti ve insanların da doğa kadar önemli olduğunu anlamıştı. John Francis şu an insan hakları ve yoksulluk için de mücadele ediyor.

Herkes bir şeylere dikkat çekebilmek için çaba sarf eder. Kimisi kitap yazar, kimisi dünyayı dolaşır, kimisi dernek kurar, kimisi de sadece susar ve yürür. Susarak böyle bir farkındalık yaratılabileceği, John Francis’in hikayesini öğrenene dek aklıma gelmezdi.

Çünkü biz çevreyiz ve birbirimize nasıl davrandığımız gerçekte çevreye nasıl davranacağımızdır.”
-John Francis

Kaynakça:
1   2