İçinde bulunduğumuz hafta başlıkta da görüleceği üzere özel bir hafta. Hazır bu haftanın içindeyken, lösemi nedir, ne değildir öğrenerek başlayalım.

Lösemi Nedir?

Fransızcadan dilimize geçmiş bir hastalık isimi. Türkçesi “kan kanseri”. Lösemi kısaca kemik iliğinde yapılan beyaz kan hücrelerinin, akyuvarların(Lökosit=beyaz küre) kanseridir. En çok 1-5 yaş arasındaki çocuklarda oluşuyor. Verilere göre dünyadaki her 100 bin kişiden 3 veya 4’ü lösemi hastası. Türk Sağlık Bakanlığı rakamlarına göreyse Türkiye’de 2000 çocuk lösemi.

Kaç Çeşit Lösemi Tipi Vardır?

Lösemiler akut veya kronik olarak sınıflandırılırlar. Hücre cinsine göre; miyeloid ve lenfoid olmak üzere iki ana başlığa ayrılırlar. Akut Lösemiler; birden ortaya çıkan, hızla ilerleyen ve hastayı birden kötüleştiren lösemiler olup, akut lenfoblastik ve akut myeloblastik olmak üzere iki ana tipten oluşur. Kronik lösemiler ise, daha yavaş seyirli olan, hastayı birden kötüleştirmeyen lösemilerdir. Kronik Miyelositer ve Kronik Lenfositer olmak üzere iki ana tipi içerirler.

Lösemi
lenfoblastlar

 

Genel olarak, akut lösemiler çocuklarda ortaya çıkarken, kronik lösemiler daha çok yetişkinlerde görülme eğilimindedirler.

Lösemiye Yol Açan Etkenler Nelerdir?

Bu sorunun cevabı henüz net olarak bilinemese de; fast-food gıdalar, cep telefonu, tablet ve bilgisayar gibi cihazlardan yayılan radyasyon, plastik eşyalar ve deterjanlar, sigara, şeker, gereksiz ilaç kullanımı suçlanan etkenler arasında. Lösemiden korunmak için bu etkenlerden uzak durulmalı.

Ne Gibi Belirtilerle Karşılaşılır?

Kan pıhtılaşmasında rol oynayan trombositler ve enfeksiyonlara karşı savunmada rol oynayan lökositlerin sayısı azalmaya başlar. Trombosit düşüklüğü hastalarda morluk oluşumuna, deri ve burun kanamalarına yol açarken, lökosit düşüklüğü yüksek ateş ve kolay enfeksiyon görülmesine neden olur. Kırmızı kan hücresi eksikliği anemiye ve buna bağlı olarak, halsizliğe, nefes darlığına, kolay yorulmaya neden olur. Bunun dışında kilo kaybı, diş etlerinde şişkinlik ve eklem ağrıları görülebilir.

Tedavi Süreci Nasıl İşler?

Öncelikle ne yazık ki lösemi tedavisi çok pahalı bir hastalık. İçinde kemoterapi, kemik iliği nakli gibi işlemler de barındırabilen 3 yıllık ilaç tedavisinin başarıyla tedavi edebildiği hasta sayısı %92’nin üzerinde.

Peki, lösemili küçük dostlarımıza nasıl yardımcı olabiliriz?

LÖSEV

Lösemi

Bu hafta maskenizi takıp sosyal medyada @losev1998 etiketi ile fotoğrafınızı paylaşarak sosyal farkındalık oluşturabilir, LÖSEV’e bütçenize göre yapacağınız düzenli maddi destekle küçük dostlarımıza umut ışığı olabilirsiniz. Ya da resmi sitesindeki gönüllü üye formunu doldurarak size ihtiyaç olan durumlarda gönüllü olarak çalışabilirsiniz.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

1, 2, 3