2018’in son saatlerine giriyorken, arkamızda bıraktığımız 10 kreatif olayı sizler için derledim. Umarım 2019’da 2018 gibi farklı olayları içinde barındıran çok güzel bir yıl olur. 🙂

1- Uzayda Made in Human Yapımı Bir Araç

humsn

Tarih 6 Şubatı gösterirken yeni yıla yavaş yavaş adapte olurken, Elon Musk bizi şok edecek bir olaya imza attı. 6 Şubat günü Dünya’nın şu ana kadar en büyük ve en güçlü roketi SpaceX tarafında fırlatıldı. Roket üzerinde Tesla Roadster model bir araba bulunuyor. İçerisinde SpaceX’in tasarladığı astronot kıyafeti giymiş bir manken ile birlikte Bowie’den Space Oddity şarkısı eşliğinde Mars’ın yörüngesine yakın bir yörüngede oturmak üzere yolculuğuna başladı. Fakat beklenen olmadı. Otomobili taşıyan roket o yörüngeyi ıskaladı ve Tesla’yı Mars ile Jüpiter arasındaki asteroit kuşağına doğru götürecek bir yörüngeye yerleştirdi. Eğer roketin nerede olduğunu merak ediyorsan buradan bakabilirsin. 🙂

2- Stephen Hawking’in Aramızdan Ayrılışı

stfdath

Bunun kreatif bir olay olmadığını kabul ediyorum, fakat bilime katkılarından dolayı bu listede yer alması gerektiğini düşündüm. 8 Ocak 1942’de Hawking gözlerini dünyaya açtığında ne kendisi ne de ailesi onun dünyayı değiştireceğini bilmiyordu. ALS hastalığı onun araştırma ve düşünme aşkını kaybetmesine asla izin vermedi. 76 yıllık ömrüne sığdırdığı sayısız eserlerle ve çığır açan araştırmalarıyla asla unutulmayacak bir bilim insanı oldu. Hawking bize bedendeki engellerin, bilimin önünde engel olmayacağını gösterdi. 2,5 yıl biçilen ömrü üzerine 55 yıl yaşadı. Arkasından sayısız çalışmalar bıraktı. Bilime herhangi bir şekilde katkı sağlayanlar ölümsüzdür. Stephen Hawking de onlardan biri. Yaptığı çalışmalar yapılacak çalışmaların temelini oluşturacak ve her daim anılacaktır. Güle güle dünyanın en zeki adamı, huzurla uyu. Çünkü yaptıkların tüm insanlara ilham olacak.

3- İZEV Aramızdaki Tüm Duvarları Yıkıyor

sspleri

İZEV (İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı) engelli arkadaşlarımız ile aranızda hiçbir fark olmadığını dikkat çekmek ve engelli arkadaşlarımız için yaşam köyü kurmak amacıyla Yaşam Hakkı-Duvar isimli harika bir video çekti. Videoda kullanılan Pink Floyd’un ‘Another Brick in The Wall‘ şarkısınının telif haklarını Roger Waters  ücretsiz olarak İZEV’e verdi. İZEV, videonun 10 milyona ulaşmasıyla elde edilecek gelir ile bir yaşam köyü yapmayı planlıyor. Şu an 3.754.885 görüntüleme alan videodan hala haberiniz yoksa izleyip çevrenizle paylaşın.

4- Google’un Siri’si: Google Duplex

akyzlar

Google Duplex, Google’ın yeni tanıttığı dijital asistan, dünyanın en insansı ve akıllı chatbot’u olarak tanımlayabiliriz. Google I/O 2018’de tanıtılan bu dijital asistan, Siri’den birincilik bayrağını kapmışa benziyor. Duplex sizin için sesli veya yazılı görüşmeler yaparak randevu alabilmektedir. Hatta randevu almakla kalmayıp, zamanlama konusunda anlaşma ve uzlaşmaya varabiliyor. Tam bir insan gibi konuşabilen Google Duplex, Turing testini tam puan ile geçmiş ilk yapay zeka olmuştur.

5- Yanny Mi Laurel Mi

yanny laurel

Bir süre ses kaydını ailemize ve arkadaşlarımıza dinlettiğimiz bu olay, aslında Katie Hetzel adında bir lise öğrencisinin ders çalışırken “Laurel” kelimesinin nasıl telaffuz edildiğini öğrenmek için Vocabulary.com sitesiyle başlıyor. Sözlük sitesinden ses butonuna basıp okunuşunu dinlemiş. Ama Laurel yerine Yanny dediğini duymuş. Sonra gidip sınıf arkadaşlarına sormuş ve bir kısmı Laurel, bir kısmı da Yanny duyduğunu söylemiş. Bu kayıt bir çok kişi arasında yayılıp en son ünlü Youtuber Cloe Feldman’ın Instgram hikayesinde paylaşmasıyla tüm dünyaya yayıldı. Tamamen kayıt kalitesi ile alakalı olan bu olay bizi baya konuşturmuştu. Peki siz ne duyuyordunuz?

6- Güneş’e En Yakın Uzay Aracı: Parker Solar Probe

parker solar probe

NASA’nın Güneş’i derinlemesine inceleyecek uzay aracı Parker Solar Probe 12 Ağustos’ta fırlatıldı. Güneş’te tatil sloganıyla ücretsiz bilet alıp, güneşe isminizi gönderme imkanı veren NASA, Güneş’in bu kadar yakınına yanaşacak ilk uzay aracı olma özelliğini taşıyor. İnsanoğlunun bugüne kadar ürettiği en hızlı nesne olma özelliğini taşıyan uzay aracı bir otomobil boyutlarında ve bir tondan daha az bir ağırlığa sahip. 24 katlı bina boyundaki üç adet Delta IV roketi yardımıyla fırlatılan uzay aracı Güneş’in 6 milyon km yakınına kadar gidecek ve böylece Güneş’e en yakın konuma ulaşan ilk insan yapımı nesne olacak. Bu mesafe Dünya ile Güneş arasındaki mesafenin yüzde 4’üne eşit. Bilim insanları Parker Solar Probe uzay aracının, Güneş rüzgarları ve enerji partikülleri gibi Güneş Sistemi’nin en büyük gizemlerini aydınlatacağını düşünüyor.

7- Balonlu Kızdan Çöpteki Aşk’a

ask

Sokak sanatının en bilinen sanatçılarından Banksy, bizi hayretlere sokacak ve üzerinde düşündürecek bir olaya imza atıyor. 2006 yılında Banksy bazı eserlerinin orjinal hallerinin satılmasına izin vermiş. Bu eserlerden biri olan Balonlu Kız eserini şimdiki sahibinin eline geçmiş. Bu sahibi de müzayede satmaya karar verince Sotheby’s tarafından orjinallik kontrolü için eseri Banksy’e gönderilmiş. Banksy bu kontrol sırasında çerçeve içerisine resmi parçalayacak bir düzenek yerleştirdi. 6 Ekim 2018’deki müzayede eser, 1.000.000$’a satıldığı an eser kendini birden parçaladı. Parçalanmasına rağmen resmi almak isteyen kişinin fikrinden vazgeçmedi. Çünkü parçalanmış haliyle eserin bedeli 12 milyon TL olarak hesaplanıyor. Olaydan sonra Banksy’nin yaptığı açıklamada eserin tamamını öğütmeyi hedeflediklerini, daha önceki denemelerinde sistemin sorunsuz çalıştığını ancak satış anında tuvalin tamamı öğütülemeden durduğunu belirtti.

8- Dünyanın İlk Yapay Zeka Haber Sunucusu

spiker

Yapay zeka hayatımızın her yerinde kendini göstermeye başladı. Şu anda ise gözünü haber sunucularına dikmiş durumda. Çin, Zhejiang Eyaleti’nde gerçekleştirilen Dünya İnternet Konferansı’nda, elektronik ses üretme yöntemiyle (sentezleme) kendisine aktarıldığı sesleri kullanarak ilk yapay zekâlı haber sunucusunun tanıtımını yaptı. Biri İngilizce diğeri Çince konuşan iki gerçek haber spikeri model olarak kullanılarak, makine öğrenmesi teknikleriyle bu iki spikerin yüz ifadeleri, jestleri, mimikleri, sesleri bilgisayar tarafından öğretilerek ve bu iki sanal sunucu oluşturulmuş. Xinhua ve yerel arama motoru şirketi Sogou işbirliği ile üretilen iki haber sunucusu TV, web ve mobil platformlarda günde 24 saat çalışarak, haber üretim maliyetlerini düşürerek, verimliliği arttırması planlanıyor.

9- Kilogramın Tanımı Değişti

Kilogram

1889 yılında %90’ı platinyum, %10’u iridyumdan üretilmiş kilogramın prototipi ve tüm kopyaları orjinalliklerini koruyamamaları üzerine 16 Kasım’da yapılan 57 ülkeden temsilcilerin katıldığı “Ağırlıklar ve Ölçüler Genel Konferansı” gerçekleştirildi. 50’den fazla ülkeden bilim insanının ‘evet’ oyu vermesiyle, kilogram kuantum mekaniğine dayanan yeni formül, Planck sabiti (h) üzerinden tanımlanacak. Konferansta tanımları değiştirilen diğer ölçü birimleri arasında Kelvin ısı ölçüsü, elektrik akımlarını ölçmek için kullanılan amper birimi ve mol birimi de bulunuyor.

10- Mars’ı Daha Yakından Tanıyoruz: Mars InSight

mars

7 ay süren uzun bir yolculuğunun ardından 26 Kasım 2018 tarihinde, Türkiye saati ile 22:52:59’da Mars’a başarılı bir şekilde iniş yapan InSight Mars’a inmiş 4. uzay aracı. Phoneix’in teknolojisinden yararlanılarak geliştirilen Insight, Mars’ın iç yapısını inceleyecek  gezegenin içinde bulunan çekirdek, manto ve kabuk hakkında bilgi verecek. Bu bilgiler, Mars’ı değil tüm güneş sistemini anlamak açısından çok önemli bir yere sahip.