2019’un ilk iki ayını geride bıraktık bile. İşte o önemli soru, yılbaşında 2019 için hazırladığın yapılacaklar listen ne durumda? Belki de 2019’da heyecan verici kodlama dünyasına girmeyi istemiş ama hangi programlama dilini öğrenmeyi istediğine karar verememiş olabilirsin. Şu an tam olarak doğru yerdesin çünkü bu yazı, hangi programlama dilinin sana göre olduğunu anlayabilmen için burada.

yazılım

Kabul edelim ki dünyada eskiye oranla daha fazla yazılımcıya ihtiyaç var. Günlük hayatımızda yer alan çoğu problem birkaç kod satırı ile çözülebilir. Ancak günümüzde o kadar çok programlama dili var ki, bizim için en faydalı olanı nasıl seçeceğiz? Endişelenme, bu liste sayesinde bugün programlama dili hayaline bir adım daha yaklaşmış olacaksın.

yazılım
Stack OverFlow

Yeni bir programlama dili öğrenmek için yola çıkmadan önce, kendine bu iki çok önemli soruyu sormalısın; Bu kodlama dili neden bugünle ilişkili ve benim hedefim ne? Bu yazıdan sonra öğreneceğin dile karar verdiysen bizimle yorumlarda paylaşabilirsin. Keyifli okumalar!

Python

Son zamanlarda sürekli duyuyoruz: Python, Python, Python. Alanında uzman birçok kişiye ilk önce öğrenmen gereken programlama dilini soracak olsaydın tavsiyesi Python olacaktır, peki neden?
Python hızlı, kullanımı ve dağıtımı kolay bir programlama dilidir, Web uygulamalarına kolayca ölçeklendirilebilir. Sıkça kullandığımız YouTube, Instagram ve Pinterest gibi platformlar Python’da oluşturulmuştur.

yazılım

Python, yapay zeka alanında kullanılan başlıca dillerden biridir. Ayrıca, dünyadaki teknoloji girişimlerinde çok fazla talep görmektedir.
Python yalnızca gelecekteki geliştirici işleri için güçlü bir temel oluşturmana yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda her zaman hayalini kurduğun süper yapay zekayı oluşturmana da yardımcı olabilir.

Javascript

yazılım

JavaScript tam anlamıyla her yerde. Stack OverFlow’a göre, en popüler programlama dilidir. HTML ve CSS’in yanı sıra, JavaScript Web sitesi oluşturmak için kullanılır. Kendini harika Web sitelerini kodlarken görmek istiyorsan, bu kodlama dilini öğrenmekten çekinme.

Java

yazılım

Java, geliştiriciler ve daha büyük kuruluşlar arasında bir başka popüler dildir. Kararlılığı, hassasiyeti ve ölçeklenebilirliği nedeniyle, büyük şirketler bu dili benimsemiştir. Tüm dünyada milyarlarca Android kullanıcısı olan Java, Android Uygulamasının geliştirilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak söylemekte fayda var, Java giderek trendliğini yitirmektedir. Yine de bu dili biliyor olmak sizi 1-0 öne taşıyacaktır.

Go

yazılım

Google tarafından geliştirilen Go, Python gibi minimal bir dildir. Go’yu Python’nın biraz daha verimli bir kuzeni olarak düşün, biraz C ++ DNA’sı ile karışıktır. Go eşsizdir, çünkü fonksiyonel ve nesne yönelimli programlamanın en iyi yönlerini birleştirir ve değerli bir dizi geliştirme araçları sunar. Ethereum GO’da üretilmiştir.

PHP

PHP Python’dan önce Python’du. Her ne kadar JavaScript ve Python PHP’nin yerini almaya başlasa da özellikle dünyadaki büyük şirketlerde PHP geliştiricileri için hala büyük bir talep var.

Swift

yazılım

Swift’i duymamış olabilirsin ancak kesinlikle Swift ile oluşturulmuş uygulamaları kullandın. Swift, iOS uygulamaları oluştururken kullanılır.

yazılım

Nispeten yeni olan Swift’i öğrenmek kolaydır ve kariyerin için çok iyi bir tercih olabilir. Telefonundaki uygulamaların nasıl oluşturulduğunu öğrenmek istiyorsan, Swift senin için çok iyi bir tercih.

C++

yazılım

C++ ilk olarak 1985 yılında dizayn edilmiş, yüksek performansı, güvenilirliği ve içinde kullanabileceğiniz çeşitli bağlamları ile yoğun talep görmüştür. Amazon ve hatta Google Chrome C++ ile yazılmıştır. Bir oyun için GUI uygulaması oluşturmaktan 3D grafiklere kadar, C++ çok çeşitli uygulamalara sahiptir ve şu anda robotik dünyasında bile kullanılmaktadır. Ancak, bu listedeki diğer dillerden bazılarının aksine, C++ öğrenilmesi en kolay dillerden değildir.

Kaynak:

https://interestingengineering.com/7-programming-languages-you-should-consider-learning-in-2019