Bir önceki yazımda geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen uzay çalışmalarından bahsetmiştim, şimdiyse sıra 2020 yılında gerçekleştirilmesi planlanan çalışmalara geldi. Bu yıl da tıpkı 2019 yılında olduğu gibi uzay çalışmalarının hız kesmeden devam etmesi planlanıyor. Özellikle Mars ve Ay için planlanan heyecan verici birçok görev bulunmakta. Bunların arasında insanlı görevler olduğu gibi sadece robotlar tarafından yürütülecek çalışmalarda var, gelin şimdi bu çalışmalara biraz daha yakından bakalım.

1.Mars Araştırmaları

2020 yılı Mars’ın keşfi için oldukça heyecan verici bir yıl olacak gibi görünüyor. Temmuz ayında fırlatılması planlanan dört farklı uzay aracı, dört ayrı görev için Kızıl Gezegeni ziyaret ediyor olacak. Testleri gerçekleştirilmeye devam eden NASA’nın Mars 2020 aracı bu projeler arasında belki de en önemlisi çünkü geçmiş zamanlardan kalmış olabilecek yaşam belirtilerini arayacak.

Uzay çalışmaları
Mars 2020

Birleşik Arap Emirlikleri tarafından geliştirilen Hope Mars isimli uzay aracının Mars’ın atmosferini incelemesi planlanıyor. Araç Japonya’dan fırlatılacak. Mars atmosferini inceleyecek olan bir diğer uzay aracı ise Çin’in Huoxing-1 adlı gezgini. Araç 90 gün boyunca gezegenin arazisi ve atmosferi üzerinde incelemeler gerçekleştirecek.

2020 Yılı İçin Planlanan Uzay Çalışmaları 1
ExoMars

ESA’nın ExoMars aracı da Mars 2020’ye benzer şekilde gezegen üzerinde yaşam belirtileri bulmaya çalışacak olan bir diğer gezgin.

2.Çin’in Ay Çalışmaları

2020 Yılı İçin Planlanan Uzay Çalışmaları 2

Çin 2019 yılında gerçekleştirdiği Ay çalışmalarının ardından bu yılda hız kesmiyor. 2020’nin sonlarına doğru fırlatılması düşünülen Chang’e 5’in misyonu Ay’dan toz ve kaya parçaları toplayarak bunları Dünya’ya geri getirmek olacak.

3.Starlink ve OneWeb

Halihazırda yörüngede 120 Starlink uydusu bulunan SpaceX, 2020 yılıyla birlikte bu sayıyı 720’ye çıkarmayı planlıyor. Diğer taraftan küresel bir uydu internet ağı kurma konusunda SpaceX’e rakip olan OneWeb şirketi de bu yılın sonuna kadar 650 uyduluk bir ağ kurmayı planlıyor.

2020 Yılı İçin Planlanan Uzay Çalışmaları 3

4.New Shepard

Jeff Bezos’un sahibi olduğu Blue Origin tarafından tasarlanan New Shepard uzay aracı turistleri uzaya götürebilecek bir araç olarak tasarlandı. Şirket yaptığı testlerde New Shepard aracını 12 kez başarıyla fırlatmayı başardı. Bu görevlerden altısında aynı roket kullanıldı. Blue Origin CEO’su Bob Smith, 2020 yılında uzay turizmini başlatmayı hedeflediklerini belirtti.

2020 Yılı İçin Planlanan Uzay Çalışmaları 4

5.Starship

Uzay turizmi için geliştirilen projelerden bir diğeri ise Starship. SpaceX tarafından geliştirilen Starship insanları Mars’a götürmeyi amaçlayan bir uzay aracı projesi. 2020’nin ilk yarısında yüksek irtifa test uçuşları başlayacak olan aracın 2020’nin ikinci yarısında ise yörünge uçuşlarına başlaması planlanıyor.

2020 Yılı İçin Planlanan Uzay Çalışmaları 5

6.OSIRIS-REx

2020 Yılı İçin Planlanan Uzay Çalışmaları 6

Dünya’ya 7,2 milyar km uzaklıktaki Bennu asteordine 2018 yılında ulaşan OSIRIS-REx uzay aracı, 2020 yılında asteroidden örnek toplayacak. Asteroidden 60 gram ile 2 kg arasında bir parça koparması hedeflenen OSIRIS-REx, aldığı örnekle birlikte 2023 yılında Dünya’ya geri dönecek.

Yararlanılan Kaynaklar: