Zaman, herkes için eşit ve geri dönüşü olmayan bir olgudur. Bazen çabuk geçsin isteriz, bazen de hiç geçmesin. Hızlı veya yavaş ne olursa olsun zaman bir şekilde geçiyor ve bize yetmiyor. Hepimiz zamanımızın olmadığından ve etkin kullanamadığımızdan yakınıyoruz. Peki ya zamanı etkin kullanan kişilerin bu konuda formülleri nedir? Bunu nasıl başarıyorlar? O zaman bu sorulara cevap arayalım. 🙂

24 Saat İçerisinde Ne Yapıyoruz

Öncelike bize her gün hediye edilen ama geri dönüşü olmayan 24 saatlik zaman diliminde neler yapıyoruz onu inceleyelim. Öncelikle ortalama 8 saatini uyku ile geçiriyoruz. Kişisel bakımımıza 1 saat, yemekler ve atıştırmalıklara 3 saat, şehir için ulaşıma ortalama 1 saat harcıyoruz. Eğer öğrenciysek okulda ortalama 7 saat, çalışansak ortalama 9 saatimizi ofiste geçiriyoruz. toplam 23 saatimiz bu aktivitelere gidiyor. Kendimize zaman olarakta tam 1 saat kalıyor. Bu zamanda film ya da dizi mi izleyeceğiz, kitap mı okuyacağız, müzik dinleyip, spor mu yapacağız? Hemen hemen hiçbirine zamanımız yetmiyor. Yapmak istediklerimiz ya ileriki zamanlara kalıyor ya da hiçbir zaman gerçekleşmiyor. Peki ya nasıl yöneteceğim ben bu 24 saati?

Günlük, Haftalık ve Aylık Planlar Yapmak

24 saati etkin yönetebilmek için zamanı doğru planlamalıyız. Bunu yapabilmek için, günlük haftalık ya da aylık planlar uygulamak ve bu planlara elimizden geldiğince uymamız gerekiyor. Ayrıca yaptığınız bu planlama gözünüzün önünde durmalı. Yoğun olduğumuz zamanlar olabilir ve yapacaklarımızı unutabiliriz. Bu sebepten ötürü sürekli kullandığınız ofis masanıza, odanıza ya da bilgisayarınızın masaüstüne bu planları ekleyebilirsiniz. Bu planları sürekli görmek hafızanızda canlı kalmasını sağlayacaktır.

What a crazy day #busy #crazy #bulletjournal #wednesday #planner #planning #bujojunkies #bujo #diary #august #hello #cool #colorful #cute #coffee #like4like #goals #bulletjournaling #girl #happy #planwithme #dream #bujolove #smile #dreamer #dream #love #stabilo #pen #neon #dailyspread

Not Tutun

Atalarımız, “Söz uçar, yazı kalır.” atasözünü boşuna söylememişler. Bir işi yapmaya karar verdiyseniz öncelikle onu not alın. Bunun için ajanda kullanabilirsiniz. Eğer işin aciliyeti varsa yaptığınız günlük, haftalık ya da aylık planlara ekleyebilirsiniz. Bu planlara göre bir aciliyeti yoksa ajandanızda bekleyebilir. Daha sonrasında onu planlarınıza dahil edebilirsiniz. Böylelikle aklımdan tamamen çıkmıştı demekten kurtulursunuz. Bu arada zamanlı ajanda kullanmak bana samimi gelmiyor. Rahat olamıyorum diyorsanız, herhangi bir defter almanız işinizi görecektir. İlla tarihi saati olan bir deftere gerek yok kapağına baktığınızda sizi mutlu eden ya da içine yazmaktan hoşlandığınız herhangi bir defteri ajanda yapabilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey. Çünkü ben de cidden ajandaları sevmiyorum. Samimi gelmiyorlar açıkçası. 🙂

İşleri Küçük Parçalara Ayırın ve Beraber Yapmaya Çalışın

İnsan, ne olursa olsun maddi veya manevi bir olgu eğer onun gözünden büyükse ondan korkar ve kaçar. Aynı şey işler içinde geçerlidir. Bir iş ne kadar büyükse, aynı şekilde gözümüzde de büyüyecektir. Bu sebepten ötürü bir işi küçük parçalara ayırın, bitirdiğiniz her işin üzerine defter üzerinde çizik atın. Bu sizi daha motive edecektir. Ayrıca birlikte yürütülebilecek işlerinizi aynı anda yapmaya çalışın böylelikle her birine ayıracağınız zaman size kalacaktır.

İşlerinizi Önem Derecesine Göre Belirleyin :Eisenhower Matrisi

Eisenhower Matrisi, zamanı nasıl etkili yöneteceğimiz konusunda en sade modellerden biridir. ABD eski başkanı Dwight D. Eisenhower’ın geliştirdiği bu matris, bir koordinat sistemini “acil – acil değil” ve önemli – “önemli değil” olmak üzere 4 çeyreğe bölerek, yapılması gereken işlerin bu şekilde kategorilendirilip buna göre önceliklendirilmesine dayanır.

Einshor matrixi

1. Acil ve önemli (Krizler) – Hemen yap

Maalesef hemen çözülmesi gereken, başka her işinizi bırakıp yapmanız gereken şeylerdir. Eğer çok dolu, esnek olmayan bir ajandanız varsa bütün işlerinizin aksamasına neden olurlar.

2. Acil değil ve önemli – Ne zaman yapılacağına karar ver

Geleceğinizde gerçek fark yaratan uzun vadeli planlarınızın olduğu, gerçekten kendi isteklerinizle belirlediğiniz bölge. Bir iş kurmak, kitap yazmak, master yapmak, bir enstrüman öğrenmek, aile kurmak gibi. Zamanınızın çoğunu buna ayırmaya çalışın.

3. Acil ama önemsiz – Senin yerine yapabilecek başka biri varsa ona devret

Genelde başkasının sizden yapmanızı istediği, sizin belirlemediğiniz ve sizin uzun dönemli planlarınıza hizmet etmeyen işler. Genelde gelen e-mailler, çalan telefonlar, iş yerinde başkalarının kendileri için sizden istedikleri vs buna girer.

4. Acil değil ve önemsiz – Daha sonra yaparsın

Yapsanız iyi olur ama yapmasanız da hayatınızda çok şey farkettirmeyecek işler. Daha önemli işlere vakit ayırmak istiyorsanız, bu tür işleri direkt eleyebilirsiniz.

İşleri öncelik sırasına göre sıralamak onları hatırlamak açısından daha etkili olacağını düşünüyorum. Ayrıca zamanınızı planlarken planladığınız işleri yapmayı asla ihmal etmeyin. Sizi tembelliğe sürükleyen şeylerden kaçının. Dikkatinizi dağıtacak, motivasyonunuzu düşürecek şeylerden uzak durun. Bunlar işlerinizi aksamasına sebep olur. Ben plansız daha verim alıyorum diye düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Sizin için daha verimli gibi dursa da aslında zamanınızı daha çok çöpe atıyorsunuz. İşlerinizi planlarken öncelik olarak kendinizi düşünmeli ve planı ona göre yapmalısınız. Herkesin çalışma sistemi farklı olabilir. Kendinize uygun en iyi planı ancak siz hazırlayabilirsiniz. Ayrıca bu düzene alışırsanız her şeye yetişebildiğinizi hissedeceksiniz?

Bunlar benim önerilerimdi. Peki siz neler yapıyorsunuz? Bunları yorum olarak aşağıya bırakabilirsiniz. Hepsini deneyip, sizlerle sonuçlarını paylaşıyor olacağım. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle. 🙂