Hayatta başarı elde etmek için, her zaman üst derece bilgi birikimine veya profesyonel bilgilere ihtiyacınız yok. Bugünlerde başarılı işletmeler ve girişimciler hayatın farklı bölgelerinden geliyorlar. Dünyada başarılı girişimlerden bazılarını göz önünde bulundurarak, onları çeşitli ürün, marka, kuşak, endüstri ve kültürleri de temsil edebileceğini fark edebilirsiniz. Bununla birlikte, başlangıç ​​başarısının yolu her zaman öngörülebilir değildir, çünkü hiçbir girişimci 2. adımının ne olacağını bilmez. Önemli olan ilk adımı atmadan önce hedefi doğru belirleyip ilerlemektir. Bunun için de bazı girişimlerin neden geliştiğini veya bazılarının durgunlaştığını veya başarısız olduğunu öğrenmek için başarılı girişimlerin ve onlardan öğrenilecek farklı derslerin incelenmesi önemlidir.

3 Başarılı Girişim ​​ve Onlardan Öğrenilebilecek Dersler 1

1. Airbnb: Müşterilerin Hayran Kaldığı Bir Ürün veya Hizmet Oluşturun

Önde gelen Amerikan girişimlerinden biri olan Airbnb, dünya çapındaki insanlar için, otel yatakları, tatil evleri ve apartmanlar da dahil olmak üzere kısa süreli lojmanlar kiralamak veya kiralamak için çevrimiçi bir pazar ve konukseverlik hizmeti sunmaktadır. Şirket, 2008 yılında ilk aşamada mücadele ederken, tanınmış inkübatör kuruluşu Y Combinator’un kurucusu Paul Graham, Airbnb CEO’suna tavsiyelerde bulundu.

Y Combinator CEO’su; Brian Chesky’nin insanların aşık olduğu bir ürün geliştirmeye odaklanmasını istedi. İnsanların sevdiği bir ürün oluşturmak yerine, insanların gerçekten sevdiği bir ürün oluşturmaya dikkat etmelisiniz.

Eğer çoğu insan ürününden aşırı memnun kaldıysa, arkadaşlarına ve akrabalarına överek anlatır ve bu şekilde tavsiye eder. Ürününüz veya hizmetiniz için ağız pazarlama kelimesi, diğer pazarlama yöntemlerinden daha önemli bir rol oynayacaktır. Ağızdan pazarlama ile işletmeyi yeni seviyelere taşırsınız.

Öğrenilecek Ders: Potansiyel müşterileriniz birçok yeni müşteriye ulaşmanıza ve işletmenizi genişletmeye dolaylı olarak yardımcı olacaktır.

2. Uber: Daima Bir Problem Çözmeyi Düşün

Uber gibi canlı bir başarı elde etmek için, müşterilerinizin sorunlarına çözüm getiren bir hizmet veya ürün için düşünmeniz şarttır. Talep üzerine taksi hizmeti sunan bir uygulama hizmeti sağlayıcısı olan Uber’i, dünya çapındaki insanlara isteğe bağlı taksi hizmeti sunarak, taksi için çok uzun süre beklemek zorunda kalmadıklarını düşünelim.

Aynı şekilde, Uber bir taksi kiralarken karşı karşıya kaldığı insanlarla ilgili bir sorunu çözmüştür. Hatta sadece bir problemle başlayabilirdi ve muhtemelen sizin başlangıçta bütünsel bir çözüm sunabilirdi. Bu yüzden, bir fikir edindiğinizde, fikri analiz etmeye ve insanların sorununu nasıl çözebileceğine karar verdiğinizden emin olun.

Öğrenilecek Ders: Her zaman müşterilerinizin sorunlarını düşünün ve bunları hizmetleriniz veya ürünlerinizle çözmeye çalışın. Günlük hayatlarını kolaylaştıran güvenilir bir çözüm verin.

3. Atlassian: Misyon odaklı bir Şirket Kültürüne Sahip Olun

Atlassian Corporation, her boyuttaki farklı ekiplerin daha hızlı ve daha iyi bir şekilde birlikte çalışmasına yardımcı olan, işletme yazılımı yapmak için iyi bilinen bir kurumsal yazılım şirketidir. Oldukça popüler bir içerik oluşturucu ya da diğerleri arasında Jiri ve Confluence gibi ürünler.

Şirket, 2017 yılının başlarında Trello adında başka bir işletme yazılım şirketi satın almak için 425 milyon dolar harcadıklarını açıkladı. Bu, şirketlerinin misyon odaklı bir şirket kültürü olduğu için Atlassian’dan öğrenebilecekleri en büyük derslerden biri.

Öğrenilecek Ders: Doğru kültürün şirketinizi başarıya taşıyabileceğini biliyor musunuz? Önemli performans iyileştirmelerini gerçekleştirebilirsiniz. İnsanların çalışmayı sevdiği, işinizi bir adımdan diğerine genişleten bir kültür oluşturun.

Bunlar son derece başarılı üç girişim ve onlardan öğrenilebilecek farklı derslerdir. Yukarıda bahsedilen girişimler farklı bir başarı öyküsüne sahiptir. Ancak, dünya standartlarında bir ürün sunmanın yanı sıra, müşteri odaklı ve misyon odaklı kültüre odaklanan bir kuruluş, başarılı olma eğilimindedir. Müşterinin sorunlarına çözüm üreten ve günlük yaşamlarını geliştiren şirketler de başarıya ulaşabilirler. Yani, girişimlerimizde başarılı olmak için yapılmış sonuç odaklı olmalıyız.