Bir insanın meydana gelmesi için babadan gelecek sperme ve döllenebilecek yumurtaya, anneye ihtiyaç vardır. Yani bir insan 2 ebeveynden oluşur. Peki 3 ebeveynli çocuk olur mu? Ya da bu çocuk yaşayabilir mı? Sağlıklı olur mu? 3. Ebeveyne ne gerek var? Bu nasıl mümkün olabilir? Bugün yanıtlarını arayacağımız sorular bunlar. 3 ebeveynli çocuk nedir?

Nasıl 3 Ebeveyn?

Ebeveynden bahsettiğimiz olay, aslında bir çocuğun yarı yarıya anneden ve babadan genetik materyali almasıdır. Olduğumuz biz kaderimizde değil genetik materyalimizde yazar. Vücudumuzda ise genetik materyali yani DNA’yı sadece üreme organlarımız taşımaz. Mitokondri, vücudumuzun enerji santrali de DNA taşır. Doğacak olan bebeğe annenin sadece genetik materyali aktarılmakla kalmaz mitokondriside aktarılır. Ancak bazı insanların mitokondrisi hasta olabilir ya da hastalık taşıyabilir. Bu genetik hastalıkların önüne geçebilmek için ise 3 ebeveynli çocuk fikri çok mantıklı olmuştur.

Mitekondri

Neden 3 Ebeveyn?

Bazı genetik hastalıkları olan ya da taşıyıcı hastalıkları olan insanların çocukları hasta olmasın diye ortaya çıkmış bir olaydır 3 ebeveyn. Genetik olarak hasta olan annenin yumurta hücresinden hasta olabilecek mitokondri çıkartılıp yerine bağışçı olan insanın sağlıklı mitokondrisi yerleştirilir. Bu sayede bağışçının mitokondrisinde taşıdığı DNA da çocuğa aktarılmış olup, bağışçı 3. Ebeveyn olur. Bağışçının genetik materyalinin % 0.1 i geçmiş olur. 0.1 i küçük bir oran gibi görüp küçümsemeyin. Çünkü mikro dünyadan bahsediyoruz. Oralarda olabilecek her değişiklik bizi baştan aşağıya etkileyebilir.

bebek

Etik Mi?

Bilimden bahsediyoruz; etik kurallar, kısıtlamalar ya da yasalar olmadan olamaz tabii ki. Bu konudaki etik yargımız ise doğan çocuk büyüdüğünde, 3 ebeveyni olduğunu öğrendiğinde yaşayacağı durumlar. Yeni doğan çocuğun psikolojisi elbette önemlidir. Ancak devir, hastalıklar ve her şey değişiyor. Biz bu değişime ayak uydurmaya çalışmak, kendimizi geliştirmek yerine değişimle doğanları kendimize benzetmeye, onları yargılamaya çalışıyoruz. Doğacak çocuklara, hasta olmasın ya da daha nice iyi sebeplerden dolayı müdahale ediliyor. Yapılanlar insanlık için yapılıyor. Peki bu olaylarda işi bireye indirgeyip insanı yargılamak ne kadar doğrudur etik için?