Lösemi, lenfoma gibi birçok hastalıktan muzdarip her yaş grubundaki hastalar yıllarca kemik iliği veya kök hücre nakli bekliyor. Özellikle kanser hastaları aldıkları ağır tedaviler nedeniyle sağlıklarını ve umutlarını daha çok kaybediyorlar. Tedavisi güç olan hastalara umut olmak çok kolay. Kızılay Kan Merkezleri’ne vereceğiniz 3 tüp kan ile bu umut dolu yolculuğa başlayabilirsiniz. Şimdi bu yolculuğun detaylarını inceleyelim.

3 Tüp Kan İle Kök Hücre Bağışçısı Olmak 1

18-50 Yaş Aralığındaysan Bağışçı Olabilirsin

En yakın Kızılay Merkezi’ne gidip sadece 3 tüp kan vererek ilk adımını atabilirsin. Bu kanlar önce Türk Kızılayı tarafından serolojik testlere tabii tutulur. Ardından Sağlık Bakanlığı tarafından doku antijenlerinin incelenmesi için Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir. Doku tiplendirmen yapıldıktan sonra bağışçı olarak Ulusal Kemik İliği Bankası’na kaydedilirsin.

Tekrar Onay Vermek Gerekli

Herhangi bir hasta ile eşleşme sağlanırsa Türk Kızılayı bağışçıya ulaşır ve tekrar onay istenir. Eşleşme sağlanana kadar yıllar geçebilir. Çoğu bağışçı bu evrede korkarak vazgeçer. Fakat unutmamak gerekir ki iğneden veya kan vermekten korkmak, bize hayatta kalabilmek için ihtiyacı olan kişinin ölümüne sebep olabilir. Bu çok küçük bir çocuk da olabilir…

Bağışçıya Sağlık Bakanlığı’ndan Destek

Bağışçı onay verdikten sonra yeniden testler ve kan sayımı yapılır. İleri Doku Tiplendirme Testi’de uyumlu olan bağışçının ulaşım, konaklama, refakat ve nakil sonrası sağlık hizmetleri Sağlık Bakanlığı tarafından karşılanır.

3 Tüp Kan İle Kök Hücre Bağışçısı Olmak 2

Nakil Aşaması Nasıl Gerçekleşir?

Yukarıdaki bütün aşamalardan geçen bağışçıya 4 gün süreyle ilaç verilir ve kök hücrelerinin hareketlenmesini sağlar. 4 gün sonra bağışçı hastaneye gelerek aferez cihazına bağlanır. Aferezde kan koldaki geniş bir damardan ya da bir merkezi venözkateter’den alınır. Kök hücreler aferez cihazıyla 2 saat içinde toplanır. Bu işlem yapılırken cihaz sadece kanınızdaki kök hücreli alır ve geri kalanını size geri verir. Bunu bir elek gibi de düşünebilirsiniz.

Kök hücre elde edildikten sonra hasta yani alıcı nakle hazırlanır. Bütün sağlık problemlerinin çözülmesi gerekir. Hastaya toksik ilaç verilerek kendi kan hücreleri öldürülür çünkü kanserli hücrelerin ölmesi gereklidir. Hastanın kemik iliği temizlendikten sonra hasta tamamen nakle hazırdır.

Bu süreçte dondurularak saklanmış olan kök hücreler, kendi kemik iliği ve toksik ilaçlardan temizlenen hastaya verilir. Verilen kök hücreler nereye gideceğini çok iyi bilir. İlk olarak dalağa sonra kemik iliğine gider. 15 günde yeni kemik iliklerini baştan yapmış olur.

Alıcının Kan Grubu Değişebilir

Alıcı ve vericinin kan grubu farklıysa, vericinin kan grubu artık alıcının yeni kan grubu olur.

Herhangi bir komplikasyon olmazsa nakilden 1 yıl sonra hasta normal hayatına dönmeye başlar, 2 yıl içinde tamamen iyileşir.

Bir insanı sağlığına, hayatına, ailesine, geleceğine ve mutluluğuna kavuşturmak aslında bu kadar kolay. İğneden ve yapılacak işlemlerden korkmadan sadece 3 tüp kan vererek insanların hayatında büyük bir umut ışığı olabilirsiniz.

Kaynakça: 123