Canlıların Vücudunda Sanal Gezinti Yapmaya Ne Dersiniz?

Amerika’da süregelen proje hala yapım aşamasında olsa da sonuçlarının harika olacağından kuşkumuz yok. Öyleyse gelin projeyi birlikte inceleyelim!

Kertenkele

Tarihler 1 Eylül 2017’yi gösterdiğinde 2.5 milyon dolarlık bütçeyle “Omurgalı Canlı Türlerinin 3 Boyutlu Keşfi” isimli harika bir proje yayımlandı. David Blackburn’ın önderliğinde Amerika’daki 16 üniversite ve bir tarih müzesinin de işbirliğinde  20 binden  fazla omurgalı türün 3 boyutlu iskelet yapısı incelendi. Florida ‘da bulunan müzede yer alan numunelerden alınan vücut sıvısı, kemik dokusu ve iç organ örnekleri zenginleştirilip dijital ortama aktarıldı. Araştırmacılar daha yüksek kalitede anatomik veri elde edebilmek için tomografi cihazını ve X- Ray ışınlarını kullanacaklarını söylüyorlar.

Omurgalı hayvanların iç organ, yumuşak doku ve dolaşım sistemlerinin daha net bir şekilde görülebilmesi için görüntüdeki karşıtlık artırılarak boyama tekniği üzerinde çalışılıyor. Böylece araştırmacılar topladıkları verileri daha ayrıntılı analiz edebilecekler.

Karşıtlık artırılarak boyama tekniği

Analiz edilen numuneler birçok biyolojik türün 3 boyutlu verilerinin de bulunduğu MorphoSource adlı platformda tutuluyor.Bu veri özelliklerinin kullanılabilirliklerinin artırılmasıyla akademisyen ve öğrencilerin bu sanal anatomik yapıya yoğun ilgi duyması bekleniyor. Fakat bu bilgilerin yer aldığı veri tabanı multidisipliner bir çalışmayı gerektiriyor. Çeşitli bilimsel alanlar bir araya getirilip ortaya somut bilimsel verilerin çıkması bekleniyor. Tufts Üniversitesi’nden Cassandra Donatelli’ye göre projenin temel amacı, su altındaki küçük canlıların hareketlerinin anlaşılması ve yorumlanması az enerjiyle çalışan robotların ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Ayrıca 3 boyutlu yazıcılardan elde edilen verilerle öğrenciler ve bilim insanları omurgalı hayvanların deri, iç organ ve vücut anatomilerine yönelik çok daha ayrıntılı bilgi sahibi olacaklar.

Şimdiye kadar ki araştırma ve gözlemlerin sonucunda şunu söyleyebiliriz ki sürüngenler ve Daenerys’ın ejderhaları arasında çokça anatomik benzerlik bulunuyor 🙂

Animasyon için sizi şöyle alalım: 

https://skfb.ly/MMvG

https://sketchfab.com/charlestonmuseum/collections/vertebrate-paleontology