3D yazıcılar nedir? Ne değildir? 3D yazıcılarla neler üretilebilir? Her şey üretilebilir mi? Bu alanda ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Son yıllarda 3D yazıcılar sürekli karşımıza çıkıyor değil mi? Aslında temel mantığını çoğumuz biliyoruz. İşte, temel olarak 3 boyutlu nesne üretiyor, mürekkep yerine çeşitli materyallerle çalışıyor falan filan. Belki geleceğin bu alanda da parlak olduğunu falan duymuşuzdur. Ama çoğumuz en ufak detaylarına bile hakim değil. Şahsen ben de bu yazıyı hazırlama sürecine girene kadar az buçuk hakim olduğumu zannetsem de değilmişim! Haydi, gel beraber bakalım neymiş ne değilmiş?

3D yazıcılar nedir?

Yazılarımı okuyorsan az çok bilirsin tanımları kendim yapmayı severim. Bu yazıda da aynen öyle yapacağım. Bence bu yazıcılar, hayal gücümüzü de işin içine katarak veya katmayarak belirli sınırlar çerçevesinde 3 boyutlu cisimler üretebileceğimiz cihazlardır. Ortaya çıkmasının nedeni ise nasıl ki matbaadan sonra her evde olması zorunluluk haline gelen normal yazıcılar gibi bu 3D yazıcılarda zaten bir süredir var olan ve çeşitli yerlerde kullanılan büyük sanayi cihazlarının bir ürünüdür. Şimdiden hızla yaygınlaşmaya başlayan bu cihaz yakın zamanda hepimizin evinde kendine bir köşe bulacaktır. Tabii belli sorunları aştıktan sonra…

3D yazıcılarla neler üretilebilir?

Şimdi, bazı yerlerde görmüşsündür ‘hayal gücünün yettiği her şeyi üretebilirsin’ gibisinden şeyler. Keşke böyle olsa ama büyük ölçüde bu söz yanlış. Çünkü şu an piyasadaki tüm cihazlar belirli sınırlamalar getiriyor. Örneğin en büyük problem madde sorunu. Çoğu ürün genelde PLA dediğimiz tek tip plastiği veya karışımlarını destekliyor. PLA’nın dışında filament kullanan yazıcılarda az değil ama iki tip yazıcıda da büyük bir sorun var. O da genelde tek renk ya da iki renk destekliyorlar. Durum böyle olunca hayal gücünüz bir anda sınırlandırılıyor zaten. Hadi diyelim bunu da kabul ettiniz bu defa da boyut sınırlaması geliyor. 10 veya 20 cm³’lük gibi… Hadi diyelim bunları aştınız diğer sorunları da görmezden geldiniz bu defa en büyük problem yani fiyat problemi çıkıyor ortaya. Şu an arızalarıyla uğraşamam, kendim kuramam, kafam rahat olsun deyip 3D yazıcı almaya kalksanız 7 bin TL’yi gözden çıkarmalısınız.

3D yazıcı gif

Sorumuza tekrar dönelim ve neler üretebileceğimize bakalım. Birkaç tip filament yani kullanabileceğimiz ana madde var ama bunların ayrıntıları çok sıkıcı onları da merak ediyorsan Google’a filamentler yazman yeterli. Kullanımların ana alanı yedek parçalar; kamera aksesuarları, drone aparatları, araba parçaları gibi… Ayrıca biblo ve dekorlar için de kullanılmakta. Bir de belki görmüşsündür Adidas 3D yazıcılarla ayakkabı üretimine başlıyordu.

Son olarak biz biraz ev tipi 3D yazıcılardan bahsediyoruz ama devasa boyutlarda olanları da var. Örneğin yazının sonundaki videoda da ayrıntılarını görebileceğin üzere bu devasa yazıcılarla 24 saate 37 metrekarelik ev de yapılabiliyor.

3D yazıcılar üzerine ne gibi çalışmalar yapılabilir?

Geleceğinin çok parlak olduğu su götürmez bir gerçek olan bu alanda birçok kişi çalışma yapmak istiyor. Böyle bir alanda herkes çalışma yapmak isteyeceğinden ötürü özel alanımızı iyi bir şekilde belirlemeliyiz. Tarihteki birçok buluş sorunlara üretilmeye çalışılan çözümlerle ortaya çıkmıştır. O yüzden biz de burada biraz sorunlara değineceğiz.

Biraz önce de bahsettiğim gibi kullanılabilen malzeme, bir veya birkaç maddeden fazla kullanılamama, boyut ve fiyat ana sorunlar. Bunlara çözüm üretilebilir, örneğin boyut belli bir miktarı geçemiyor ev tipi olanlar için. Ama parça entegreleri için yeni bir yöntem geliştirilebilinirse kompleks ve görece daha büyük parçaların üretimi sağlanabilir. Fiyat da bir diğer çözüm bekleyen sorunumuz. Fiyat konusunda birkaç gelişme yaşandı, kendir kur ve açık kasa gibi ama yeterli değil. Burada da parçalara tek tek odaklanıp daha ucuz hale nasıl getirilir diye düşünülmeli bence. benim tavsiyem iste kafa denilen aparat üzerinde çalışmak en faydalısı olacaktır. Çünkü çoğu problemin ana kaynağı orası, biraz araştırma yapınca ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksın…

Ana sorunlardan bir diğeri de zaman! Bu da aslına az önce söylediğim kafa yapısıyla ilgili. Çünkü 3D yazıcının mantığı katman katman tek tek (mm bazında) işlemektir. Genelde de yazıcılarda bir veya iki kafa bulunduğundan hız çok düşük oluyor. Burada sorunun çözümü direkt kaynağından olmalı yani kafa yapısı yeniden tasarlanmalı ve daha stabilize hale getirilmeli…

Bu günlükte bu kadar… Bizi sosyal medyadan takip etmeyi unutma, eleştirilerin, görüşlerin de varsa Bizimle İletişime Geç kısmından ilet lütfen…

Yazıda bahsi geçen 24 saatte yapılan ev videosu…

Son Yazım:

Fark Yaratan Ne Demek? Fark Yaratanlar Kimlerdir?