3D yazıcıların hayatımıza girmesiyle istediğimiz ürünü elde etmek tasarlamak kadar yakın oldu. Üstelik bu yazıcıların kullanımı alanı her geçen gün artmaya da devam ediyor. Hatta ilk yaşanabilir ev üretilmeye başlandı bile. İnşaat işçilerinin sonu gözüküyor gibi, ne dersiniz?

Dünyanın İlk 3D Yazıcı İle Üretilen Evi Eindhoven’da

ev

Dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıyla üretilen evi, Eindhoven kentine yapılacak. Dünyanın ilk 3 boyutlu yazıcıdan çıkacak olan ve betondan imal edilen evi için hazırlıklara başlanıldı. Hollanda’nın Eindhoven kentinde inşasına başlanılan bu evde diğer evlerden hiçbir farkı olmayacak şekilde yaşanabilecek. Daha önce de bu teknolojiyle inşa edilen evler olduğunu duyduysanız bu haber size biraz şaşırtıcı gelebilir. Ancak bizden söylemesi daha önce yapılan evlerden yaşanabilmesi mümkün değil.

Bu yaratıcı proje fikri tamamen Hollandalı bir ekip tarafından geliştirildi. Bu yeni sistemin inşaat sektöründe devrim yaratacığını belirten ekip, pek çok yeniliğin beraberinde geleceğini de vurguluyor. 3 boyutlu yazıcı teknolojisi ilk olarak enerji tasarruflu ve çevre dostu inşaat anlayışını getirebilir. Emlak geliştirme uzmanlarının açıklamaları ise bunu destekliyor. Uzmanlar bu projenin Hollanda’da duvarcı sıkıntısına çözüm getirmenin yanı sıra inşaat sırasında çevreye verilen zararı ve maliyetleri de en aza indireceği söylüyorlar.

Adı Gibi Kendi de Milat

tahta

‘Milat Projesi’ olarak adlandırılan sitenin inşaatı sırasında normale kıyasla çok daha az çimento kullanılacak. Bu da atık miktarını oldukça azaltacak. Projenin arkasındaki ekip ise Eindhoven Teknoloji Üniversitesi dahil pek çok akademik çevrenin desteğini almış durumda. İnşaatta kullanılan 3D yazıcı, dev bir robot kol şekline sahip ve krem şanti kıvamında özel bir çimento püskürten bir de başlığı bulunuyor. Uygulama sırasında çimento, mimarın tasarımına uygun bir şekilde dökülüyor ve duvar oluşturmak için kat üstüne kat geçiyor. Bu sayede çok daha sağlam bir duvar inşa edilebiliyor.

İnşaat Firması Van Wijnen’deki Yöneticilerden Rudy van Gurp projelerini şu şekilde tanımlıyor:

“Artık ev inşaatında kullanılan kalıplara ihtiyacımız yok; dolayısıyla gereğinden fazla çimento kullanmamız da söz konusu olmayacak.”

Van Gurp, 3D yazıcı kullanımı yaygınlaştıkça insanların kendi zevk ve beğenilerine göre evlerini inşa etmelerine de olanak sağlanacağını da değiniyor.

Temeller Eski Yöntem, Duvarlar 3D

ted3d

Temelleri eski yöntemlerle inşa edilse de duvarlar ve tesisat 3D yazıcıya emanet edilecek. Yeni evlerin iç ve dış duvarları tamamen yazıcıyla üretilecek. 3 katlı ve 3 odalı planlanan beşinci ev bittiğinde, kanalizasyon boruları ve diğer gerekli tesisatın da 3D yazıcı kullanılarak evlerin yapıldığı yerde üretilmesi planlanıyor. Bu planlama sayesinde evlerin inşa maliyeti de oldukça azalacak. Ayrıca, projede akıllı ev teknolojilerine de yer verilecek. Kablosuz alıcılar yerleştirilecek olan projenin ışık, ısıtma ve güvenlik kontrollerinin iç içe geçip evin tamamen akıllı olmasına olanak sağlanılacak.

Projenin ilk etabında toplamda 5 ev üretilecek. Bu evlerin 2019’da satışa sunulması bekleniyor. Evlere talep şimdiden oldukça yüksek. Emlakçıların evlerle ilgili görselleri ve bilgileri paylaşmaya başlamasıyla birlikte 1 haftada evlere 20 aileden talep gelmiş bile. Üstelik bu evlerin her geçen daha büyük talep göreceğini de öngörülüyor.