Sizlere daha önce kreatifin tanımını yapmıştım. O yazımda kreatif olmanın ne kadar önemli olduğundan da bahsetmiştim, bir başka yazımda da neden kreatif olmamız gerektiği üzerinde durmuştum. Ee bu yazımda da kreatif olmak için yapmamız gerekenlerden bahsedeyim biraz.

Çokça Bilmeliyiz!

Kreatifin tanımına baktığımızda en basit haliyle bildiğimiz iki şeyi bilmediğimiz şekilde bir araya getirmektir. İşte ilk olarak bilmemiz gerektiğini görüyoruz. Hem de çokça bilmeliyiz çünkü farklı iki şeyi bir araya getirmek sanıldığından çok daha zor.

Color

Bu konuda hep verdiğim bir örnek vardır tekrar vereyim. Steve Jobs üstteki resimde de gördüğünüz meşhur iMac tasarımlarında yıllar önce keyfine girdiğini kaligrafi ve tasarım derslerinin çokça etkisi vardı. Eğer o derslere girmemiş olsaydı belki de böyle efsane bir tasarım hiç olmayacaktı ama Steve Jobs bunu o derslere girerken bilmiyordu elbette.

Öğrenmeyi Öğrenmeliyiz!

2 yıldır profesyonel bir şekilde gençlere yönelik işler yapıyorum; içerikler ürettim, beraber iş yaptım, altlarında çalıştım, yönettim, projeler yürüttüm… Bu kadar işte ortak büyük bir problem vardı: öğrenememe! Evet bizim gençlerimiz öğrenemiyor. Sen ona tane tane aktarsan da tüm detayları iletsen de öğrenemiyor. Üşeniyor, hazır gelsin istiyor. Sanırım tüketim çağının problemlerinden biri olsa gerek.

Ama eğer kreatif biri olmak istiyorsak öğrenmeyi bilmemiz şart. Bunun nasıl yapılacağı konusunda ise söyleyebileceğim iki şey var. İlki istekli olun gerisi gelir. İkincisi ise eğer isteğinize rağmen bir yerden sonra olmuyorsa kendinizi zor durumlara koyun. Örneğin söz verin bir işi halledeceğinize dair birilerine ya da benim gibi bir iş başvurusunda size sorulana evet biliyorum deyip sonra o kısıtlı günlerde nasıl öğrendiğinizi görün.

Birbirinden Çok Farklı Alanlarla İlgilenmeliyiz!

Az önce bahsettiğimiz kreatifin tanımındaki iki farklı şey de bizi farklı alanla ilgilenmeye itiyor. Çünkü ortaya daha önce var olmamış bir şey koymak istiyorsak mutlaka birçok konuda bilgimizin olmasını gerektirdiğini gösteriyor bu. O ince kimsenin göremediği bağlantıyı görmek için gerekli olan şeylerden biri de bu.

Çok farklı alanlar derken illa bu konularda uzman olmamıza ya da detaylı bilmemize gerek yok. Sadece bir veya ikisinde detaylı bilgimiz olsa yeterli ama diğer alanlarda da olabildiğince çok şey bilmeye bakmalıyız 🙂

Gözlem Yapabilmeliyiz!

Yine çok önemli bir noktadayız. Burada da girişimcilikten yola çıkalım. Girişimciliğin temelinde var olan bir soruna var olmayan ya da var olandan daha iyi bir çözüm getirmek vardır. Burada genelde ana odak çözüm gibi görünse de sorunu bulmak ve net tanımlayabilmek en önemli kısımdır. İşte bu sorunları görebilmenin en iyi yolu da gözlem yapmaktır. 

Yürürken, konuşurken, yolculuk yaparken, dersteyken, işteyken kısacası nerede ne yapıyor olursak olalım etrafımıza bakıp, insanlar nelerden şikayetçi, ne konularda zorluk yaşıyorlar, ne istiyorlar, neyi kabulleniyorlar, nelere manipüle oluyorlar… gibi konulara odaklanmalıyız.

Çok Okumalıyız!

Biliyorum bizim toplumumuz daha okumaya alışamadı bense çok okuyun diyorum. Maalesef ki çok okumadan ya da en azından düzenli okumadan kreatif olmak neredeyse imkansız. Çünkü yukarıda saydığım tüm maddeleri yapabiliyor olmanız için mutlaka okuyor olmanız lazım. Zaten benim de gördüğüm en iyi bilgiyi arttırma yöntemi, gözlem yönetimi, öğrenme yöntemi okumak. Her türden, her konudan, her kaynaktan okumak; birden fazla dilde okumak