Ülkemiz insanlarının medyadan beklentisi genellikle kaos, komedi, magazin ve mafya olduğu içindir ki son yıllarda televizyondaki projeler kendilerini tekrarlamakta ve yukarıda saydığımız beklentilerden en az birini içerisinde barındırmakta. Bu durumdan sıkılan kesim ise YouTube kanallarına yönelmekte. Şuan “youtuber” olarak saydığımız ve milyonlarca abonesi olan birçok kanal sahibi bulunmakta. Bu kanalların çoğu da kendilerini tekrar etmeye başlamış durumdalar. Fakat bazı özgün kanallar var ki bunlardan birkaçını sizler için derledik!

Kutsal Motor

Ülkemizde televizyon kanallarının yaptığı projeler son yıllarda kendilerini tekrar ederken insanlar Netflix, Blutv ve buna benzer mecralarda izleyecek diziler ve filmler aramakta. Peki bu insanlar kutsal motorda ne bulabilirler hemen listeleyelim!

  • Kutsal Motor kanalında bağımsız sinemalardaki filmler için öneriler bulabilirsiniz.
  • “Aşırı ünlülerle kısa görüşmeler” serisinde belki de çok sevdiğiniz ünlülerin “magazinsel” yönlerini bir kenara bırakıp gerçek hallerini, sanat hakkındaki görüşlerini eğlenceli bir sohbet eşliğinde öğrenebilirsiniz.
  • Diziler, filmler ve sinemalarda olup bitenleri anlatmak için Kutsal Motor ekibi videolar çekmekte. Bu ekip öylesine konuşan bir ekip değil, bu konuda donanımlı bir ekip. (Şahsi yorumumu katmam gerekirse bu kadar oyuncuyu nasıl tanıdılar, bu kadar dizi ve filmi nasıl izlediler diye düşünmekten videolara odaklanamadığım oluyor.)
  • “Kıraathane” serisinde yine sevdiğiniz ünlülerin de olduğu bölümler dahil olmak üzere oturup sanatın, sinemanın geleceğinden bahsediyorlar.
Kutsal Motor

Daire

Pinterest (dekorasyon başlıkları), içine girildiğinde dışarı çıkmak istemeyeceğiniz bir dekorasyon dünyası sayılabilir. Çoğu yabancı kişilerin gönderisi olan bu kullanışlı evlerden aslında bizim ülkemizde de var. Bu kanalda çeşitli bölgelerde çeşitli dekorasyonlar içeren evlerin içerisini inceleyebilirsiniz. Özellikle Bursa’daki 40 metrekarelik eve bakmalısınız!

daire

Ilgın Özgan

Daha önce birçok vlog, ders çalışma, minimalizm konulu kanal görmüş olabilirsiniz. Ilgın Özgan, uzun zamandır Youtube’da. Hatta “minimalizm” kelimesini derinlemesine öğrendiğim kanal kendisinin kanalıdır. Ara sıra video atıyor olsa da içerikleri izlenmeye değer. Bilinçli bir insan olması kanalını daha çekici yapıyor bence. Ilgın’ın kanalında gezi, sağlıklı yaşam, motivasyon ve buna benzer şekilde içerikler bulabilmeniz mümkün. Eğer kanalını ziyaret ederseniz vloglarını izlemeyi unutmayın. 🙂

Ilgın Özgan

Gizem Altheimer

Veganlık öyle bir yaşam stili ki buna alışabilmek ve bununla ilgili yemekler bulabilmek çok zor. Bu kanalda vegan yemekler bulabilirsiniz. Kanalın sahibi o kadar verimli ve yetenekli bir insan ki Ressam Bob ile resim yapıyor, kendi kendine ukulele çalmayı öğreniyor, birçok bitkiye ev sahipliği yapıyor ve minyatür bir evi kendisi tasarladı. Bu içeriklerini de kanalında bulabilirsiniz. Ayrıca kendisinin izlemeye değer vlogları da mevcut. Gezdiği yerlerdeki vegan seçenekleri videolarına dahil etmeyi ihmal etmiyor. 🙂

Gizem Altheimer

Refika’nın Mutfağı

Biliyorum, birçok yemek kanalı YouTube’da mevcut ve Refika’nın takipçi sayısı oldukça fazla ama bu kanalı diğerlerinden ayıran en önemli özellik yerli üretime verdiği destek. Örneğin, hala marketler yerine ekmeği fırından, sebzeyi manavdan almaları bile gönülleri çelerken, el emeklerini satabilmeleri için zanaatkarlara destek oluyorlar ve el emeği ürünlerini refikadan.com aracılığıyla satışa sunuyorlar. Hatta şimdilerde öğrendiğime göre “refikadan” isimli bir dükkan da faaliyete girmiş 🙂 Ayrıca bu kanal ev ekonomisini de çok önemsiyor. Meydan okumalarında da görebileceğiniz gibi dışarda 20 liraya yiyebileceğiniz yemekleri evinizde 10 liraya mal edebileceğinizi gösteriyor. Eklemek isterim ki öğrenci evlerinin de bir numaralı destekçisi. 🙂

youtube Refika'nın Mutfağı

YouTube her konuda içerik bulunduran bir platform. Bu platform üzerinde binlerce kanal bulunmakta. Eğer fark ettiyseniz -ki fark etmemeniz biraz zor- bizim ülkemizin insanları bu kanallarda biraz daha ekstrem, komik ve heyecanlandırıcı içerikler beklerken bilgilendirici kanalları es geçiyorlar. Hem tasarımı, hem diksiyonu, hem de konusu güzel fakat değeri bilinmeyen YouTube kanallarından sizler için derlediklerimizi beğenmeniz dileğiyle 🙂

Tavsiye Edilen YouTube Kanalları’nın Linkleri: