Yıllarca hep farklı olmanın daha iyi olacağını, rutinin dışında kalmanın çokça getirisi olacağını ve monoton olmamanın yaratıcılığı körükleyeceğini düşündüm. Şimdiye kadar da bunun doğru olduğuna fazlasıyla emindim ama hep küçük bir şeyi de yanlış yaptığımın farkındaydım. İşte, yakın zamanda okuduğum bir kitap o küçük yanlışımı görmemi sağladı. Atladığım çok önemli bir konu vardı: ritüellerim yoktu! Olması gerekiyor muydu? Fazlasıyla. O halde gelin 6 maddede neden ritüellerimiz olması gerektiğine bakalım.

1- Daha Az Düşünmek İçin

Hayır yanlış okumadın daha az düşünmemiz gerekiyor bazı konularda. Örneğin sabah ne yiyeceğinizi, giyeceğinizi, kaçta kalkacağınızı düşünmemeniz gerekiyor. Okuduğum “Günlük Ritüeller” kitabında yer verilen tüm o fark yaratmış kişiler böyle basit şeyleri düşünmüyordu. Çünkü düşünülecek çok daha önemli şeyler vardı, yapılacak işler vardı.

2- Daha Yaratıcı Olmak İçin

Üzerinde uğraştığımız işi her gün aynı vakitte yaptığımız zaman vücudumuz bir süre sonra buna alışıyor. Bunun sonucunda da işi yapmaya başladığımız andan itibaren vücudumuz sadece o işe odaklıyor bizi ve hem üretkenliğimizi hem de yaratıcılığımızı arttırıyor. Yani kısaca vücudumuz için özel bir mod ayarlamış oluyoruz ve böylelikle vücudumuz da ona göre hareket ediyor.

3- Zamanı Daha Verimli Kullanmak İçin

Hemen hemen birçoğumuzun problemidir zamanı yönetmek. Kendim de birçok yöntem vs. denedim ama hiçbirinden istediğim kadar verim alamadım. Ancak yavaş yavan hayatıma ritüeller koydukça zamanımı çok daha verimli kullandığımı gördüm. Zaten gün içine ritüeller koydukça esnetebileceğiniz çok az bir zaman dilimi kalıyor.

4- Daha Fazla İşle Uğraşmak İçin

Ritüel

Bahsettiğim kitapta fark ettiğim ilginç bir şey vardı: o önemli insanların birçoğu kendi ana işleriyle uğraşmalarının yanında birçok hobiye, etkinliğe zaman ayırabiliyordu. Halbuki biz bile zamansızlıktan ötürü yapmak istediğimiz çoğu şeyi yapamadığımızdan yakınıyoruz.  Eğer ki günümüzün çoğunda ne yapacağımız belli olursa kalan zamanı da nasıl kullanacağımız bize kalmış oluyor.

5- Dünyada İz Bırakabilmek İçin

Geçmişten günümüze fark yaratmış, iz bırakabilmiş insanlara baktığımız zaman en büyük ortak özelliklerinin belli bir düzenlerinin, rutinlerinin ya da daha doğru bir ifadeyle ritüellerinin olduğunu görüyoruz. Bundan ötürü eğer böyle bir konumda olmak istiyorsanız çok sıkıcı da gelse her gün geçerli olabilecek belli bir ritüeller sürecinizin olması gerekiyor.

6- Uzun Yaşayabilmek İçin

Bahsettiğim “Günlük Ritüeller” kitabında yüzden fazla kişiye yer veriyor. Bu kişilerin çoğu da hem alkolvari şeyler hem de sigara, puro gibi tütün mamülleri kullanıyor ama fark ettimki hepsi çok uzun yaşamıştı. Seksenli doksanlı yaşlar kitaptaki kişilerin çoğu için normal yaşlardı. Belki saçma gelecek ama bence bu kadar kötü alışkanlıkları olmasına rağmen bu kadar uzun yaşamlarının en büyük nedeni dönem dönem değişse de hepsinin belli ritüelleri izleyip istedikleri yaratıcılığa kavuşmalarından ötürü.

Sonuç olarak her ne kadar sıkıcı gelse de, bizi belli bir kalıba koysa da kendimize göre her gün geçerli olacak düzeyde ritüeller oluşturmak zorundayız. Çünkü belli bir alanda yeterli düzeye ulaşmanın ilk şartı bu.