Maratonlu bir üniversite hayatından sonra, kepler atıldı, diplomalar alındı. Mezuniyet törenindeki tüm fotoğraflar Instagramda paylaşıldı. Arkadaşlar ve aileden kocaman tebrikler alındı ve ardından o beklenen soru soruldu. Ne yapmayı planlıyorsun? Yüksek lisans yapacak mısın? Türkiye’de mi yapacaksın yoksa yurt dışında mı? Dil eğitimi alacak mısın? Çalışacak mısın yoksa biraz dinlenecek misin? Bu ve bunun gibi bir sürü soru içerisinde sıkışmış yeni mezunlara özel harika bir yazı dizisi hazırladık. Kararını kariyer üzerine alan mezunlarımızı buraya alıyoruz. İşte 7 maddede hayalinizdeki işe kavuşma yolları..

1)Özgeçmişiniz 1 Sayfayı Geçmemeli

İş verenler her gün sizin gibi onlarca özgeçmişi inceliyor. Özgeçmişin sayfalarca olması onları kesinlikle etkilemez. Aksine yorar. Bir sayfa içerisine eğitim hayatınızı, stajlarınızı, yaptığınız projeleri, varsa sertifikalarınızı ekleyin. Bir toplulukta yer almış olmak ve bir proje geliştirmiş olmak size her zaman artı kazandıracaktır.

2)Güzel Yazılmış Bir Ön Yazı Her Şeyi Değiştirebilir

Sadece bir ön yazı diyebilirsiniz fakat, bir ön yazı karşı tarafa ve yaptığınız işe verdiğiniz değeri göstermektedir. Ben de yeni mezun adaylarından biriyim. Ön yazı yazarak, birçok şirkete e-posta ile cv’mi gönderdim. Hatta aralarından biri çalışana hiç ihtiyacı olmasa bile benimle tanışmak istediklerini söylediler. Ön yazı stilleri konumunuza göre çeşitlik gösterebilir. Yeni mezunlar kendilerini tanıtan kısa bir yazı yazdıktan sonra kariyer hedeflerini belirten cümleler ekleyerek harika bir ön yazı hazırlayabilirler.

3)Görünüş Birçok Şeyi Etkileyebilir

Cv ve ön yazınız ile karşı tarafı etkilediniz ve mülakata çağrıldınız. Bu süreçte yapmanız gereken şeylerden biri giyiminizdir. Kendinizi hem rahat hissettirecek, abartılı olmayan, aykırı rekler içermeyen giysiler giymelisiniz. Renk olarak beyaz ve siyahı tercih etmeniz sizin ciddiyetinizi gösterecektir.

kalem

4)“Sormak istediğiniz bir şey var mı?”

Mülakatların belki de en çarpıcı sorularından biridir. Vereceğin cevap, karşı tarafa bırakacağın izlemi belirleyebilir. Formalite gibi duran bu soruya vereceğin cevapların hayati önemi var. Neler mi bu sorular? Yakından bakmaya başlayalım hadi. İş görüşmelerinin piri olmuş birçok işe alım uzmanlarının dikkat çektiği, görüşmenin son anlarına girildiğinde “Sormak istediğiniz bir şey var mı?” sorusuna “Her şey çok net”, “Kafamdaki her şeyi cevapladınız.” gibi cevaplar veren adayların, görüşmeyi çok da başarılı bir şekilde sonlandıramadığı görülür. Burada, çeşitli sorular sorarak fark yaratabilir, hatta birçok adayın önüne geçebilirsin.

Bu sorudan sora sorabileceğiniz 3 etkileyici soru var. Bunlardan biri işe girme hikayesi ile ilgili olabilir. Böylelikle işe alım uzmanını o günlere götürüp empati kurmayı sağlayabilirsiniz. 2. soru olarak, bu şirkettin onu mutlu eden yönlerini sorabilirsin. Böylelikle şirket hakkında biraz tüyo alabilirsin. Her ne kadar karşımızdaki işe alım uzmanı olup şirket hakkında bazı gerçekleri manipüle ederek olumlu bir imaj yaratmaya çalışsa da verdiği ipucu bilgiler işimize yarayacaktır. Ayrıca, karşı tarafta, şirket ve çalışma hayatı hakkında detay öğrenmeye çalışmanız olumlu etki yaratacaktır. Son soru için de, işe alım sürecini sorabilirsiniz. Böyle bir soru sorarak hem iş için hevesli olduğunuzu belirtmiş olacaksınız hem de kafanızda “Acaba beni neden aramadılar?” sorusunu silmiş olacaksınız.

mulakat

5)İş Görüşmesinde Bu 5 Cümleyi Asla Söyleme

1) “Bu iş için doğru kişi olduğumdan eminim.”
İş ilanında yazan kısa bir iş tanımını okuyarak böyle iddialı bir cümle kullanmak karşınızdaki işverenin pek hoşuna gitmeyecektir. Kendinizden emin olmanız güzel bir şey, ancak şirketi ve şirketin ihtiyaçlarını yeteri kadar bilmeyen biri olarak buna benzer bir cümle kullanmanız profesyonel olmayan bir görüntü sergilemenize sebep olur.

2) “Bu işe gerçekten ihtiyacım var!”
Herkesin bir işe ihtiyacı vardır. Kimse sizi kötü hissettiği için işe almaz. Eminiz siz de biri size üzüldüğü için işe alınmak istemezsiniz. Bu nedenle asla görüştüğünüz kişiyi duygusal olarak etkilemeye kalkışmayın. Alındığınız işe kişisel nitelikleriniz ve becerileriniz için alınmış olun.

3) “Patronum olmanızı istiyorum!”
Bu cümle kiminize komik gelmiş olabilir. Daha ilginci, pek çok işverenin bu cümleyi belki de onlarca kez duymuş olması. İyi direktörler işe alım sürecinde karşılarındaki insanların durumunu anlar ve onları daha iyi tanıyabilmek için felsefeden sanata kadar çeşitli konularda sohbet açabilir. Bu durumun iş görüşmesine gelen kişide o işverenle çalışma isteği yaratması gayet olasıdır. Ancak bunu dile getirmesi onun zararına olabilir.

4) “İşi aldığım takdirde istediğiniz her saatte çalışabilirim. Gece gündüz fark etmez!”
Bu cümle de ikinci maddedeki cümle gibi kişinin kendini acındırmasına sebep olur. Kişinin kendini acındırmasından da önce, uygulanabilirliği olmayan bir iddia olduğundan dolayı işverenin gözünde kişinin güvenilirliğini azaltacaktır. Özgüveni olan ve yaptığı işten emin olan insanlar kendini acındırmaya ihtiyaç duymaz. İşi almanızı sağlayacak olan sizin kaliteniz ve yaratıcılığınızdır. Bu ikisine sahip iseniz başka yollara ihtiyaç duymazsınız.

5) “Daha önce bu işi onlarca kez yaptım.”
Her insan, her şirket, her işveren birbirinden farklıdır. Bu yüzden işvereninize bu işi daha önce kaç kere yaptığınızı anlatmayın. Bunu yerine, işvereninize bu işin bu kurumdaki farklarının neler olduğunu sorun. Odaklandıkları ve önem verdikleri noktaları bilmek sizi yaptığınız işte daha ileriye taşır. Bu noktaları bilmek istediğinizin görülmesi de fark yaratmak istediğinizi gösterir.

6)”En Zayıf Yönünüz Nedir?”

Mülakatlarda sıklıkla karşılaşılan sorulardan biri, belki de en tehlikelisi:  “En zayıf yönünüz nedir?” Peki genellikle kendinizi ne kadar iyi tanıdığınızı anlamak için sorulan bu soruya ne tarz cevaplar verebiliriz? En zayıf yönünüzden bahsederken pozitif kalmaya, çözüme odaklanmaya ve dürüst olmaya dikkat etmeniz gerekiyor.

7)“Sizi şirketimizde neden işe alalım? Bizimle neden çalışmanızı isteyelim?”

Bu soru iş görüşmelerindeki hem en kötü hem de en iyi sorudur. Genelde İnsan kaynakları yetkilileri ya da işe alacak kişi tarafından bu soru direkt olarak sorulmaz, ancak görüşmeyi çok uzatmayıp konuya hemen giriş yapmak isteyen kişiler bu soruyu mutlaka iş görüşmesi sırasında sorarlar. Öncelikle kötü bir sorudur çünkü şirkete ve özellikle talip olduğunuz pozisyona görüşmeye gitmeden önce çalışmadıysanız eveleyip gevelersiniz. Bu soruya hazırlık yapmak için bir asansör konuşması hazırlayın ve ona çalışın.  Ne demek Asansör konuşması; düşünün işe girmek istediğiniz şirketin yetkilisi ile asansöre bindiniz, bir kaç kat çıkacaksınız çok kısıtlı bir süreniz var. Kendinizi ona en iyi şekilde anlatıp onu nasıl etkilerdiniz ve nasıl aklında kalırdınız ? Kısa bir paragraf ile hem kişisel hem de iş ile ilgili özelliklerinizi sıralayarak karşı tarafın ilgisini çekebilirsiniz.