Hedeflediğimiz başarıya ulaşmak için, hayatımızdaki bazı şeyleri değiştirmemiz gerekiyor. Bu değişim herkes için farklı olsa da ortak olan bir kaç madde ile başarıya ulaşmak mümkün. Tabi bu maddeleri hayatımıza entegre etme süresi tamamen bize bağlı. Bazılarına bir kaç saatte alışırken, bazıları için yıllarımızı harcayabiliriz. Fakat hedefimize ulaştıracaksa bunları yapmak bizi yormasa gerek. Şimdi 8 maddede başarıya nasıl ulaşabiliriz ona bakalım.

1- Sağlıklı yaşam tarzı en önemli hedefimiz olmalı.

Sağlık her şeyin başıdır. O varsa her şey olabilir, yoksa hiçbir şey olmaz.

-Vehbi Koç
woman walking on pathway during daytime

Başarıya odaklanabilmemiz için öncelikle sağlığımıza dikkat etmeliyiz. Sağlığımız elimizden gittikten sonra o başarıya ulaşıp ulaşmamamızın hiçbir önemi yok. Kaliteli uyku, sağlıklı beslenme ve sporu bir yaşam tarzı olarak hayatımıza yerleştirmeliyiz. Bunları benimserken köklü değişiklik yapmamıza gerek yok. Küçük adımlarla başlangıç yapabiliriz. Örneğin, yarım saat daha erken kalmayı deneyin. Günlük 30 dk yürüyüşler yapın ya da evde egzersizler yapın. Çay veya kahveye şeker atıyorsanız azaltın ve yapabiliyorsanız direk bırakın. Şeker konusunda ilk başta bende zorlanmıştım fakat inanın şekersiz tadı daha güzel. 🙂 Bu küçük adımların hayatınızı etkilediğini gördükçe motivasyonunuz artacak. 🙂

2 – Önceliklerinizi doğru belirleyin.

Yaşamın anahtarının, değiştiremeyeceğim şeyleri boş verip değiştirebileceğim şeylere odaklanmak olduğunu fark ettim.

Lisa De Jong
white ceramic teacup with beverage beside pink marker on pritner p pe

Gün içerisinde yapmamız gereken bir çok görevle karşılaşabiliriz. Önemli olan bu görevlerin önceliklerini belirleyebilmekte. Öncelikleri belirlemek odaklanmamızı ve işleri organize bir şekilde yapmamızı sağlar. Öncelik belirleme konusunda yapılacaklar listesi yapabilirsin. En önemliden az önemliye şeklinde sıralayacak şekilde yazıp buna tik atarsan görevleri yapmak daha eğlenceli hale gelecektir. Renklerle çalışmayı seviyorsan önceliklere renk bile verebilirsin. 🙂

3- Uzun vadeli hedefler belirleyin.

Çok küçük ve çok belirsiz hedeflerin, hiçbir gücü yoktur.

Steve Chandler
person drawing flow chart

Hedeflerinizi belirlerken mutlaka uzun vadeli tutun. Bu size o hedef için her gün bir şeyler yapmanızı sağlayacaktır. Örneğin, “Zayıflamak için spor yapmalıyım.” şeklinde değil de, “Sporu sağlıklı yaşamak için yapmalıyım.” şeklinde hedef koyarsanız, hem hedefinize ulaşırsınız hem de hedefi yaşam tarzı haline getirirsiniz. Başarılı insanların ortak sırrı, uzun vadeli hedefler koyup onlar için her gün bir şeyler yapmaları ve bunu yaşam tarzı haline getirmeleridir.

4 – Kendini başkasıyla kıyaslama !

Kişilik, mukayeselerin bittiği yerde başlar.

Karl Lagerfeld
yellow slice fruits

Kendinizi başkalarıyla kıyaslamak, insanlarla aranızdaki dostluk bağını zedeleyebilir ve hayattaki gerçek değeri bulmanızı zorlaştırır. Ya grubun en zayıf halkası olursunuz ya da diğerlerinden üstün bir şekilde zirvenin yalnızlığını hissedersiniz. Kendinize olan güveniniz çok basit bir şekilde sadece siz olmaktan kaynaklanmalıdır.

5 – Mazeretlerinizi bir poşete koyup çöpe atın.

Senin almaya cesaret edemediğin riskleri alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar.

Sokrates
difficult roads lead to beautiful destinations desk decor

Başarılı insanlar başlangıç noktalarından, zayıflıklarından ve geçmiş başarısızlıklarından bağımsız olarak hayatlarından sorumlu olduklarını bilirler. Hayatında sonradan olanlardan sorumlu olduğunun farkında olmak hem korkutucu hem de heyecan vericidir. Mazeretler kişisel ve profesyonel olarak büyümemizi sınırlar ve önler. Mazeretler yollarda bulunan engeller gibidir. Onların yolunuzu kesmesine izin vermeyin.

6- Mükemmeliyetçiliği bırakın.

Savaşçı olmak mükemmellikle ilgili değildir ya da zaferle veya incitilemez olmakla… O, incinmeye açık olmakla ilgilidir. Gerçek cesaret budur.

Dan Millman
closeup photo of orange cluster petaled flower

Hayatta her şey istediğimiz gibi olmaz. Hayat kusurlarıyla güzeldir. Bizi engellemeyen kusurları es geçip, bizim bir parçamız olarak görmeliyiz. Onlar bizi biz yapan özelliklerimiz. Mükemmeliyetçiliğin yarattığı başarısızlık korkusu çoğu zaman harekete geçmenizi ve yaratmanızı önler. Ancak bir şeylerin doğru olmasını beklemek birçok fırsat kaybettirecek.

7 – Hayır demeyi öğrenin.

Başkalarına; evet derken, kendinize; hayır demediğinizden emin olun. 

Paulo Coelho
No text overlay on red background

Başarılı insanlar, amaçlarını gerçekleştirmek için arkadaşlarından, ailelerinden ve meslektaşlarından gelen taleplere çoğu zaman HAYIR demeleri gerektiğini biliyorlar.
Kısa vadede, biraz anlık keyifleri feda edebilirsiniz, ancak hedefleriniz meyve vermeye başladığında inanın buna değecek.

8- Negatif insanlardan uzak durun.

Olumsuz insanlardan uzak durun. Onların her çözüm için bir problemleri vardır.

Albert Einstein
aerial view of people walking on raod

En çok zaman harcadığınız insanlar, olduğunuz kişiyi oluşturur. Yaşamları için sorumluluk almayı reddedenlerle zaman geçirirseniz, her zaman bahaneler bulur ve bulunduğunuz durumlar için başkalarını suçlarsanız, ortalamanız düşer ve bununla birlikte başarılı olma şansınız azalır. Ancak, yaşam standartlarını yükseltmeye çalışan, kişisel ve profesyonel olarak yetişen insanlarla zaman geçirirseniz, ortalamanız artar. Etrafınıza bir göz atın ve değişiklik yapmanız gerekip gerekmediğine bakın.