Yaklaşık 1 yıldır bu sınava hazırlanıyorsun. Şu an önünde sadece 22 gün kaldı. Sakın telaşlanma. Öncelikle derin nefes al ve arkana yaslan. 8 maddede son 22 günü nasıl değerlendirebileceğini anlattığımız yazımızı okumaya başla. 🙂

1- Takıldığın Konuları Tekrar Et

4 yıl boyunca o kadar konu öğrendin ki, hepsini aklında tutmak oldukça zor biliyoruz. Bu yüzden denemelerde yanlış yaptığın konuları gözden geçirmeyi sakın ihmal etme. Bir süre sonra onlarında üstesinden geleceksin. İstediğimiz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yok.

2- Bol Bol Deneme Çöz

İster yeni bir dil öğren, istersen yeni bir spor dalı veya müzik aleti. Bunlarda en iyi olmanın yolu bol bol pratikten geçiyor. Aynı şekilde Sınavda da başarılı olmanın yolu da bol bol pratikten geçiyor. Evde deneme çözerken sınav ortamı oluştur. Sayaç kur, sessiz ortam yarat. Kalem, silgi, peçeten ve 2 şekerin olsun yanında. Olabildiğinde o ortamdaymış gibi çöz sorularını. Böylelikle heyecanını kontrol etmeyi de öğrenmiş olursun.

Yükseköğretim Kurumlar Sınavı YKS Ne Zaman Olacak? #YKS

3- Takıldığınız Soruları Önce Arkadaşlarınıza Sonra Öğretmenlerinize Sorun

Bu baya ilginç bir madde gibi gözüküyor olabilir. Fakat bir konuyu dinleyen olmak kadar anlatan olmakta öğrenmeyi kolaylaştırmaktadır. Deneme sınavlarından çıktından sonra yanlış veya boş bıraktığınız soruları önce arkadaşlarınızla tartışın. Muhtemelen siz onların, onlarda sizin çözemediğiniz soruları doğru çözmüş olabilir. Birbirinize anlatarak, konuyu daha iyi öğrenmiş olacaksınız. Bunu soru üzerinde değil, konu üzerinde de yapabilirsiniz. Bildiğinizden emin olduğunuz konuları arkadaşlarınıza anlatarak o konuyu daha iyi öğrenmenizi sağlayabilirsiniz. Bu madde benim lisede ve üniversitede uyguladığım ve bana çok iyi geldiğini düşündüğüm maddedir. Bence sizde deneyin. 🙂

4- Formülleri Çirkin Olmaktan Çıkarın

Formül ezberlemeyi kimse sevmez biliyorum. Çünkü uzaktan bakıldığında dünyanın en saçma harfleri bir araya gelmiş gibi gözükür. Peki bunu nasıl eğlenceli hale getirebiliriz? Ders çalışmaktan sıkıldığımız ve mola verdiğimiz bir anda elimize renkli kalemler ve kağıtlarla resim yeteneğimizi konuşturacağız. Peki renkler önemli mi? Elbette önemli olacak. O rengi gördüğünüzde size o formülü çağrıştırmalı. Örneğin dalga konusundaki formülleri mavi renkler kullanarak resmederseniz, mavi rengi gördükçe formüllerin akla gelmesini sağlayabilirsiniz. Bunu formüller dışında edebiyat, tarih, coğrafya ve ingilizce gibi derslere de entegre edebiliriz. Tamamen hayal gücümüze bağlı.

Eğer benim görsel hafızam iyi değil diyorsanız, ezberlemeniz gerekenleri şarkı haline getirip, her gece uyumadan dinleyebilirsiniz. Uyumadan önce yapılan öğrenme aktiviteleri öğrenmeyi güçlendirmektedir.

Çok Çok önemli bir bilgi . . . #yks #tyt #2018tayfa #2019tayfa #ykstayfa #motivasyon #biyoloji #ygs #lys #ygslys #yks2018

5- Çıkmış Sorular

Çıkmış sorular, çalışmanın temel taşını oluşturmaktadır. Onlar sınav hakkında en büyük mesajı vermektedirler. Soru hazırlamak o kadar kolay bir olay değildir. Bir süre sonra tekrara düşebilmektedir. Bu sebeple çıkmış sorulara hakim olmak, sınavlarda işinize yarayacaktır. Mutlaka çıkmış soruları çözmeyi ihmal etmeyin. Hatta üniversite sınavı ile kalmayıp, Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavı(ALES) sorularına da mutlaka göz gezdirin. Özellikle ilk oturumdaki türkçe ve matematik soruları sınavına oldukça benzemektedir.

6- Programlı Olun

Her şeyi programlı yaptığımızda ders çalışmaya, müzik dinlemeye, bisiklete binmeye de zamanımız olur. Hayatımız kesinlikle bu sınav değil. Kendinizi psikolojik olarak iyi hissetmek için yapmayı sevdiğiniz aktivitelere de zaman ayırmalısınız. 24 saat güzel programlandığında her şeyi sığdırabilecek kadar büyük bir zaman dilimi.

7- Hayalini Kurduğun Bölümü ve Okulları Araştır

Koca yorgun bir yılın en güzel kısmı ise zafer kısmıdır. Buna şimdiden hazırlık yapmaya başlayabilirsin. Bölümleri okulları araştırabilirsin. Okuldaki toplulukları, yapılan etkinlikleri, derslere ve içeriklerine internetten ulaşabilirsin. Bu bölümleri okuyan öğrencilerle veya okumuş olan kişilerle iletişime geçebilirsin. Okulun fotoğraflarını çıkarıp masana asabilirsin. Bilgisayar veya telefonuna duvar kağıdı yapabilirsin.

8- Sınava Gireceğiniz Okulu Önceden Ziyaret Edin

Sınav yerleriniz sınava girmeden yaklaşık 1 hafta 10 gün içinde açıklanır. Mutlaka okula gidin. Hatta sınıfınıza gidip sıranıza baktın. Okula evden nasıl gidileceğini öğrenin. Trafik yoğunluğuna bakın. Çünkü o gün trafik aşırı yoğun olacaktır. Ne de olsa 2 milyona yakın rakibiniz var. 🙂

Unutmayın, siz elinizden geleni yaptınız. Heyecan yapmayın. O soruların, çözdüğünüz diğer sorular arasında hiçbir fark yok. Her soruyu işaretlerken hedefinize bir adım daha yaklaştığınızı hissedin. Yukarıda bahsetmeyi unuttum ama kısaca şuraya ekleyebileceğimi düşünüyorum. Filanca komşunun oğlu şu kadar net yapıyormuş, burayı istiyormuş gibi konuşmalara kulağınızı tıkayın ve duymamazlıktan gelin. Çünkü bu hayatı komşunun çocuğu değil, siz yaşayacaksınız. İsteklerinizden hedeflerinizden asla vazgeçmeyin.

Bilgisayar mühendisliği veya üniversite sürecindeki tüm sorularınızı yorumlarda ya da aşağıdaki adreslerden bana sorabilirsiniz. Sınava girecek tüm arkadaşlara başarılar diliyorum. Her şey gönlünüzce olsun. 🙂

email: [email protected]

Twitter: ecemboluk

İnstragram: eceemboluk