Asıl düşünme nedir, nasıl olur? Kreatif yani yaratıcı düşünmek için ne yapmalısın? 9 adımda kreatif düşünme rehberi.

 1. Kreatif düşünebilmek için öncelikle nasıl düşünülmez onu bilmeliyiz. Tüm hayatın boyunca şöyle yaparak kreatif olmazsın; yarın ne giysem, okulu bitirdikten sonra hangi şirkette ne kadara çalışırım, hayat hep sıkıcı geçiyor… Bu gibi şeyler düşünülür ama tüm hayatını, daha doğrusu beynini sadece bunlara yorma!
 2. Sorunlara çözüm bulmak üzerine düşün. Tarih boyunca tüm icatlar belli bir probleme çare olabilmek için ortaya konmuştur. Sen de etrafında gördüğün her türlü probleme çare ara!
 3. Noktalar oluştur ve bu noktaları birleştirmek üzerine kafa yor. Daha önceki noktaları birleştirmek adlı yazımda da bahsettiğim üzere noktalar oluştur ve bu noktaları birleştirmek için zaman ayır.
 4. Bilindik kreatif insanları araştır, oku, izle. Bu konuda önerebileceğim Aamir Khan, Steve Jobs, Leonardo da Vinci, Elon Musk, Albert Einstein. Bir de yerli ve farklı olsun Ekin Beril. Kendisiyle ilgili Facebook paylaşımımı inceleyebilirsin.

  amacın ne
  Amaçların, Hedeflerin Ne?
 5. Plan yap ve büyük hayaller kur! Kastım basit olanları değil tabi, ulaşabileceğiniz maksimum noktayı belirle ve sürekli o noktaya ulaşmak için nelerin gerekli olduğunun bilincinde ol.
 6. Günde yarım saatini sadece düşünmeye ayır, tabii ki ilk maddedeki gibi olanlar için değil! Bu düşünme zamanında istediğin herhangi bir konu üzerine kafa yor. Eğitim sistemi, kanser, asfalt renkleri, mobil uygulamalar gibi…
 7. Düşünme ve fikir üretme verimini arttıracak şeyleri bul. Mesela müzik bunların en güzellerinden. Örneğin ben sürekli değişen türde bunu sağlayabiliyorum, şu sıralar klasik müzikten Kral Arthur: Kılıç Efsanesi’nin film müziklerine geçiş yaptım. Böylelikle daha hızlı bir şeyler ortaya koyabiliyorum. Belki de psikolojiktir. Bir de mekân eklenebilir bu şeylere, düşünme mekânı da çok önemli!
 8. Not al! Belki de ben dahil en çok bu maddeyi ihmal ediyoruz ama en önemlisi bu! Sayısız fikir üretebiliriz ama bunlar bir süre sonra kayboluyorsa ne anlamı var? Örneğin ben bu siteyi oluştururken biraz yazı fikri konusu vardı aklımda ama en fazla 10 tanedir diye düşünüyordum. Daha sonra tek tek not alınca 30’u aşkın olduğunu fark ettim ve bu çok mutlu, motive edici bir tabloydu.
 9. Kendine güven ve inan! Kendine güvenmeden, inanmadan hiçbir şey başaramazsın. Çünkü beyin zaten baştan kendini sınırlamış oluyor.

Bonus

 • Tabii ki bizi takip et 😊 Burada yaptığım her şey senin kreatif düşünen biri olabilmen için. Daha fazla insanın kreatif olabilmesi için paylaşmayı unutma, bencillik yapma… 👋🏽👋🏽