Teknolojinin akıl almaz hızla gelişmesi sonucu akıllı telefonlar artık çok daha akıllı! 2019 yılında söz edilen gelişmelerin somut hâllerini az da olsa gördük fakat 2020 bizler için çok daha ileri teknolojik uygulamalara gebe diyebiliriz. 5G ve yapay zekâ sektörünün bu yıl içinde fazla gelişmesi, bilim insanlarını harekete geçirmiş ve akıllı telefonlara daha farklı yazılımlar yüklenmesi gerektiğini düşünmüşlerdir.

5G Teknolojisi

2020'de-5G'nin-ilerlemesine-dair-gösterge

5.nesil mobil internet bağlantısı bize süper hızlı indirme ve yükleme hızlarının yanı sıra daha kararlı bağlantılar sağlayacak. 2020’de 5G’nin gerçekten uçmaya başladığı bir yıl olması bekleniyor, daha uygun veri kullanım ücretlerinin yanı sıra büyük ölçüde geliştirilmiş kapsama alanı ile internet kullanımının da daha iyi hâle gelmesi bekleniyor. Büyük ölçüde artan hızlar, mobil ağların evlerimizde ve işletmelerimizde çalışan kablolu ağlardan bile daha kullanışlı olacağı anlamına geliyor. Artırılmış bant genişliği, makinelerin, sanal robotların ve özerk araçların her zamankinden daha fazla veri toplamasını ve aktarmasını sağlayarak Nesnelerin İnterneti (IoT) ve akıllı makineler alanında yeni gelişmelere yol açması bekleniyor.

Artırılmış Gerçeklik (Augmented Reality) / Sanal Gerçeklik (Virtual Reality)

IKEA'nın-sanal-gerceklik-uygulaması

Tam olarak 4. Endüstri Devrimi içerisindeyiz ve teknoloji son yıllarda olduğundan daha da hızlı gelişmekte. Adını sıkça duyduğumuz yapay zekâ teknolojisinin kullanımı da bu nedenle giderek artmaktadır. Analitik alanına yatırım yapmak isteniyorsa ilk önce yapay zekâ ve makine öğrenimi alanlarına da yatırım yapılması gerekmektedir çünkü veri analizi yaparken bir insan yerine yapay zekâyı kullanmak işin daha hızlı bitmesini ve daha tutarlı sonuçlar çıkmasını sağlayacaktır. Geçtiğimiz yıllarda da yapay zekâ ve makine öğrenimi zaten oldukça iyi bir yerdeydi ancak 2020 yılında bu alanların hızı ve kullanımı çok daha fazla artacak.

Yapay zekâlar sayesinde sosyal medya devleri Instagram’a ve Snapchat’e bakıldığında insanlara sanal gerçeklik hizmeti veren bu uygulamaların özellikle son 3 yıl içerisinde bir sıçrayış yaşadıkları gözler önündedir. Sadece sosyal medya ile kalmayıp hizmet sektöründeki dev firmaların da oldukça ilgisini çeken bu teknolojik gelişme, firmaların daha fazla kâr elde etmek amacıyla başvurduğu bir yöntem olmuştur.

Otonom Araçlar / Drone’lar

2020 Yılında Bizleri Bekleyen Teknolojik Gelişmeler! 1

Sürücüsüz otomobiller ya da bugün kulağa daha hoş gelen tabiriyle otonom araçlar, geleceğin önemli devrimlerinden bir tanesi olarak görülüyorlar. Bilim kurgu filmlerinde sıklıkla gördüğümüz gibi kara, hava ya da deniz taşıtlarının herhangi bir sürücünün müdahalesine ihtiyaç duymadan programlandığı şekilde sorunsuzca hareket edebilirler.

Geldiğimiz şu noktada otonom araçlarını henüz trafikte göremiyoruz. Daha önce pek çok kişi otonom araçların 2020 yılında yollarda olacağını söylese de henüz bu konuda yeterli altyapı çalışmaları yapılmadığı ve akıllı yollar inşa edilmediği için bu araçların trafiğe çıkışı en erken birkaç seneyi daha bulur diye düşünüyorum.

Daha test aşamasındayken bile pek çok kazaya karışan otonom araçlar henüz istenilen verimliliğe ulaşmadı. Ayrıca otonom sürüş teknolojisinin gelişmesiyle birlikte düzenleyiciler, yasa koyucular ve ilgili makamlar tarafından alınacak önlemlerin de hızla hayata geçirilmesi gerekecek. Otonom sürüş, hayatımıza aniden girmeden önce yasalardaki ve mevcut altyapıdaki süreçlerin de tamamlanması gerekiyor.

Dijital Dünyada Mental Sağlık

Instagram-logosu

Bildiğimiz üzere teknolojinin yaygınlaşmasıyla dijital suç seviyesi de katlanarak arttı. Bireylerin psikolojik sağlıklarının korunması için ilk somut adım yine Instagram tarafından geçtiğimiz haftalarda atıldı ve bildiğimiz üzere önce takip edilen kişilerin hareketleri sonra da beğeni sayıları kaldırıldı. Instagram’ın çok daha işlevsel ve eğlenceli bir yer olarak kalması için çabalayan şirket çalışanları 2020’de de yine birçok değişiklik ile karşımıza geleceklerini duyurdular.

Kaynakça: 1