Kilo aldığımı hissettiğim bir süreçte ne yapabilirim diye düşünürken keşfettiğim ve çok fazla faydasını gördüğüm bir alışkanlığımdan bahsetmek istiyorum. (Spor yapmak ve farklı diyet programları karmakarışık olması ve zor olması nedeniyle elemiştim. Spor salonuna gitmek ise her zaman mümkün olmuyor. Olsa dahi spor yaptığım süreçte kilo aldığımı hatırlıyorum.)

İlk olarak, Mücadele Podcast’inde keşfetmiştim. Sonrasında araştırmalarım neticesinde diğer diyet vari programlardan ayıran 2 özelliği çok rahatlıkla fark ediyorsunuz: yapılabilir olması ve keskin çizgileri olmaması.

“Aralıklı yemek yeme” cümlesinden de anlaşılacağı üzere belli süreçlerde yemek yemeyi öneren ve sonrasın herhangi bir şekilde yemek yemeyi kesmemizi söyler.

Her ne kadar şu an çok rahatlıkla bu programı uyguluyor olsam da ilk başladığım süreçte ister istemez bünyenin alışık olduğu yemek yeme sisteminden çıktığım için çok zorlandığımı hatırlıyorum. Bu süreç 4-5 gün içerisinde yerini yeni yemek alışkanlığına bırakıyor.

Yemek yeme yasak olsa dahi şekersiz çay, kahve vb. içecekler tüketebilirsiniz ve bu konuda herhangi bir kısıtlama yok.

Peki, bu sistemi nasıl uygulayabiliriz? Belki de en kolay olan yönü bu: Kahvaltıyı atlayarak sadece öğle ve akşam yemeği yiyerek (öğle ve akşam arasında herhangi bir kısıtlama yok istediğinizi yiyebilirsiniz). Matematiksel olarak netleştirmek gerekirse öğle yemeğini 12’de yediğinizi varsayarsak 20’ye kadar isteğiniz yemeği yiyebilirsiniz. 8 saat yemek 16 saat oruç (16 saat içerisinde içecek tüketilebilirsiniz, şekersiz olması şartıyla).

Her ne kadar kısıtlı bir sürede yemek yediğimiz için enerjimizin de az olacağı düşünülse de aksine daha fazla enerjimin olduğunu çok rahatlıkla söyleyebilirim.

intermittent-fasting

Aralıklı Yemek Yemenin En Popüler Uygulama Çeşitleri

 16/8 Yöntemi: Her gün 16 saat boyunca hızlı, örneğin sadece öğlen ile akşam 8 arasında yemek yiyerek.

Yiyin-Dur-Yiyin: Haftada bir veya iki kez, bir gün akşam yemeğinden ertesi gün akşam yemeğine kadar (24 saat hızlı) hiçbir şey yemeyin.

5:2 Diyet: Haftanın 2 günü boyunca sadece yaklaşık 500-600 kalori alın.

Aralıklı Yemek Yeme İle İlgili Diğer Bilgiler

İnsanlar binlerce yıldır oruç tutuyorlar. Bazen herhangi bir yiyecek bulunmadığında zorunlu olarak yapıldı. Diğer durumlarda dini nedenlerle yapıldı. İslam, Hristiyanlık ve Budizm dahil olmak üzere çeşitli dinler bir tür oruç tutmak zorunda. Açıkçası, oruç hakkında “doğal olmayan” bir şey yoktur ve vücudumuz uzun süre yemek yememek için çok iyi donanımlıdır.

Vücudumuzun bir kıtlık döneminde gelişmesine izin vermek için bir süre yemek yemediğimizde vücuttaki her türlü süreç değişir (hormonlar, genler ve önemli hücresel onarım süreçleri ile ilgili). Oruç tutulduğunda kan şekeri ve insülin seviyelerinde önemli azalmalar ve insan büyüme hormonunda ciddi bir artış elde ederiz.

Birçok insan kaloriyi kısıtlamak ve yağ yakmak için çok basit ve etkili bir yol olduğu için kilo vermek için aralıklı oruç yaparlar. Diğerleri ise çeşitli farklı risk faktörlerini ve sağlık belirteçlerini iyileştirebileceği için metabolik sağlık yararları için bunu yaparlar.

aralıklı-oruç-bölümleri

Ayrıca aralıklı oruç tutmanın daha uzun yaşamanıza yardımcı olabileceğine dair bazı kanıtlar da vardır. Kemirgenlerdeki çalışmalar, ömrünü kalori kısıtlaması kadar etkili bir şekilde uzatabildiğini göstermektedir.

Bazı araştırmalar ayrıca kalp hastalığı, tip 2 diyabet, kanser, Alzheimer hastalığı ve diğerleri de dahil olmak üzere hastalıklara karşı korunmaya yardımcı olabileceğini düşündürmektedir.

Aynı zamanda sağlığınızı iyileştirirken hayatınızı basitleştiren etkili bir rol oynamasıdır. Ne kadar az yemek planlamanız gerekiyorsa hayatınız o kadar kolay olacaktır. Günde 3-4 veyahut daha fazla kez yemek zorunda kalmamak (hazırlık ve temizlik dahil) da zaman kazandırır.

KAYNAKÇA: 1, 2, 3, 4