Bitki çayları, zaman zaman haberlerde ‘Bitki Çayı Skandalı! ‘ olarak gündeme gelir. Bitki çayları duyduğumuz kadar zararlı mı? Yoksa 3 günde 3 kilo verdiren mucizevi bitki çayı olayları gerçek mi? Öncelikle bitki çayı nedir onu öğrenelim. Bitkisel çaylar otların, bitkilerin, baharatların veya diğer bitki materyallerinin sıcak suda infüzyonundan veya kaynatılmasından yapılan içeceklerdir. Genellikle kafein içermezler.

Bitki Çaylarının Zararları

Bitki çaylarının yararlı olduğu bir gerçektir. Lakin suyun dahi fazlası zararken bitki çaylarını fazla fazla içmek yararlı olabilir mi? Tabii ki hayır! Fazla tüketim ve içen kişinin sağlık durumu, zarara iten en büyük etmenlerdendir. Bunların dışında yaş, hamilelik durumu, alerjenik durumlar içtiğimiz çaya göre bizleri etkileyebiliyor. Birkaç çayı hep beraber inceleyelim.

Yeşil Çay

bir-fincan-yeşil-çay

Özellikle zayıflamak isteyenlerin metabolizma hızlandırıcı, yağ yakısı etkisi sebebiyle sık sık tükettiği çaylardan biridir. Hatta yeşil çay stresi azaltır, sakinleştirir, rahatlatır ve kanserle savaşır. Bu faydalarını duyunca da insanın bardak bardak içesi gelmiyor değil! Ancak yeşil çayı fazla tüketmek: uykusuzluk, mide bulantısı, kusma gibi sorunlara yol açabiliyor. Ayrıca fazla tüketilen yeşil çayın böbreklere de zarar verdiği bilinen olumsuz yanlarındandır. Özellikle çeşitli böbrek rahatsızlıkları, kalp ve damar rahatsızlıkları, anksiyetesi ve kanında pıhtılaşma sorunları olanların yeşil çay tüketmemesi gerekiyor.

Ada Çayı

ada-çayı

Ada çayı, Antik Roma döneminden günümüze kadar gelen, insan sağlığı için oldukça faydalı bir çaydır. Yararlarına bakacak olursak: beyin fonksiyonlarını geliştirir, hafızayı güçlendirir, ağız yaralarını iyileştirir, saç ve cilt sorunları için kullanılır, sinirsel baş ağrılarını azaltır ve bu liste böyle uzar gider. Ada çayının bilinen bir zararı olmasa da yan etkileri mevcuttur. Örneğin: kalp ritmini hızlandırır, dudak iltihabına sebep olabilir, uykusuzluk, mide bulantısı da yan etkilerinden birkaçıdır diyebiliriz.

Beyaz Çay

bir-fincan-beyaz-çay

Beyaz çayın tarihi Çin’e dayanıyor. Beyaz çayın çok faydalı olduğu bilindiğinden, yabancı ülkelerden gizli tutulmuş ve sadece imparator ailesi için üretilmiştir. Günümüzde hâlâ en az üretilen çay cinsidir. Yararları: kan basıncını düşürerek kalp sağlığını korur, tansiyon ve kolestrolün düşürülmesinde etkilidir, cilt yıpranmalarını önler, hücre yenileyici özelliği vardır, yağ yakımını hızlandırır… İmparatorların bile kullandığı beyaz çayın ne gibi zararları olabilir ki? Kafein içermesinden dolayı(siyah çaya göre oldukça düşük bir kafein oranına sahip olmasına rağmen) anksiyete, çarpıntı, uykusuzluk gibi sorunlara yol açabiliyor ve beyaz çayın içinde bulunan flavonoid adlı madde vücuttaki demir miktarını artırabilir. Bu nedenle beyaz çayı yemeklerden önce almaya özen gösterin. Uzmanlar günde en fazla 2 bardak tüketilen beyaz çayın bir zararı olmadığını söylüyorlar.

Gördüğünüz gibi bitki çaylarının faydaları saymakla bitmiyor ancak yan etkileri de mevcut. İyisi mi siz önce bir hekiminize danışın daha sonra bu sağlıklı bitki çaylarını tüketin. Ayrıca uzmanlar paketli olanlardansa aktarlardan alıp kendi demlediğiniz bitki çaylarının daha az işlem gördüğünden dolayı daha faydalı olduğunu söylüyorlar. Tabii yine de siz bilirsiniz. Ben bir koşu beyaz çay alıp geleyim!

Kaynakça: 1, 2, 3, 4, 5