Nükleer füzyon: iki ayrı hidrojen gazını (döteryum ve trityum) yaklaşık 100 milyon derece ısıya çıkararak işlem sonrası oluşan plazmadan enerji elde etmek üzerine olup fosil yakıtlara göre çok daha fazla enerji üretmesi aynı zamanda karbon salınımı olmaması ve güvenlik riski oluşturmaması gibi avantajları sayesinde eskiden beri araştırılan bir konu olmuştur.

Yapay Güneş

Teknoloji ve bilimin gelişimiyle gelişmiş ülkelerden ABD, Almanya ve Çin ellerindeki kıt kaynakları kullanmaktan vazgeçmeye temiz ve sürekli bir enerji kaynağı arayışına girmişlerdir. Fakat son araştırmalarıyla diğer ülkeler ile arasına yüksek bir fark koyan Çin, “Yapay Güneş” adını verdiği HL-2M nükleer füzyon cihazı ile temiz ve sürdürülebilir bir enerji üretecek.

Yapay Güneş-HL-2M

Çin’in “Yapay Güneş” adını verdiği Süper İletken Kaynaşım Merkezi Tokamak (EAST), yapılan deneyde 100 milyon derecelik plazmadan oluşan ısıya ulaştı! Çin Bilimler Akademisine bağlı Plazma Fizik Enstitüsünün web sitesinden yapılan açıklamada daha önce elde edilen 50 milyon derecelik ısı hacminden sonra 100 milyon derecelik ısı hedefine de ulaşıldığı belirtildi.

Jiangsu bölgesinde bulunan reaktörde nükleer füzyon ile üretilen ısının aynı zamanda temiz enerji olarak da kullanılması hedefleniyor. 1950’lerde Rus Fizikçi Igor Yevgenyevich Tamm ve Andrei Sakharov tarafından bulunan Tokamak, plazmanın kapalı manyetik alan bölgesi içinde hapsedilmeye çalışıldığı bir plazma tutucu sistem olarak biliniyor.

Çin devlet televizyonuna göre Süper İletken Kaynaşım Merkezi Tokamak (EAST) Çin’in dördüncü nesil nükleer füzyon üreten santrali olup Yapay Güneş olarak adlandırılan bu santralin amacı: okyanuslarda bolca bulunan döteryum ve trityumu kullanarak Güneş’in içerisinde gerçekleşen nükleer füzyona benzer ısı elde etmek. Harika bir iş!

Aynı zamanda yine aynı reaktörde 2017 yılında yapılan deneyde 102 saniye boyunca ısı yayan 50 milyon derecelik ısı elde edilmişti.

Culham Füzyon Enerjisi Merkezinin açıklamasına göre nükleer füzyonla elde edilen bir kilogram yakıttan elde edilecek enerji, 100 milyon kilogram fosil yakıttan elde edilen enerjiye eş değer. Günümüz teknolojisiyle bu kadar yüksek ısılara birkaç dakikadan uzun süre dayanabilecek çekirdekler üretilemediği için bilim insanlarının önündeki sorun, Güneş’in sıcaklığının üç katına bir güç kaynağı olarak kullanılabilmesine izin verecek kadar dayanabilecek bir çekirdek üretmek.

reaktör

Science Alert’in haberine göre reaktör, Güneş’in derinliklerindeki nükleer füzyon sürecine benzer bir reaksiyonu oluşturma fırsatını sağlayacak. Böylelikle de Çinli bilim insanları, sınırsız enerji kaynağı elde etmeyi düşünüyor.

Pekin’deki Tsinghua Üniversitesinden Fizik Profesörü Gao Zhe, temmuz ayında Güney Çin Sabah Postası’na dünyadaki bilim insanlarının nükleer füzyon alanında üstesinden gelebilecek birçok sorunu olduğunu söyledi ve “Tüm bu sorunların çözüleceğinin garantisi yok. Ancak bunu yapmazsak sorunlar kesinlikle çözülmeyecek” dedi. Yani Çinliler bile kesin gözle bakmıyor!

Kaynakça: 1