Hiç okurken çok fazla zaman harcadığınızı hissettiniz mi? Bir metnin hangi kısımlarının en önemli olduğunu belirlemede sorun mu yaşıyorsunuz? Ana başlığınız altında oyalanmak istemiyor ve okuduğunuzu kapmak istiyorsanız sizi bir yöntemle tanıştırmak istiyorum: Skimming Tekniği.

Araştırmalara göre dakikada bir sayfa okuyabiliyoruz. 600 sayfalık bir kitabı okumak için ise aralıksız 10 saat okuma yapmak gerekiyor. Ancak hiçbirimiz 10 saat aralıksız kitap okuyamayacağımızı biliyoruz. En azından beden sağlığı açısından diyelim.

Zamanın hızlanması ve çağa ayak uydurmanın koşuşturmacası içerisinde odaklanma sorunları da hızla artıyor. Bir şeye odaklanmak ve onu sürdürebilmek ise büyük emek içeriyor. Son zamanlarda eğitimde yaşanan en büyük sorunlardan biri ise okuduğunu anlayamama problemini doğuruyor. Bu da bizi yeni yöntemler bulmaya ya da var olan klasik yöntemleri hayatımıza dahil etme anlamına geliyor.

Skimming Tekniği Nasıl Uygulanır?

kitap-sayfası-okumak

Burada var olan amaç: kısa süre içerisinde etkili olan tüm bilgiyi elde etmek. Okumaktan kaçmak değil. Skimming Tekniği, bir okuma
seçiminin içeriği hakkında genel bir izlenim elde etmek için bir pasaj içindeki yalnızca ana fikirleri okuma sürecini ifade ediyor. Skimming Tekniği‘nden en yüksek verimi almanız için uygulanacak adımlara gelin beraber bakalım.

1- Önce tabii ki başlığı okumalısınız. İstediğiniz konuyu size verip veremeyeceğini net olarak ortaya koyacaktır.

2- Okumaya başladığınız konu ne ise asla ama asla ilk paragrafı kaçırmayın. Yazar her zaman için ana fikri orada verir. Bu da önemli kısım için kaçırmamanız gereken bir yer.

3- Diğer tüm paragrafların ilk cümlesini okuyun.

4- Başlıkları ve alt başlıkları okuyun.

5- Herhangi bir resim, çizelge veya grafik varsa dikkat edin. Orada istatistiksel bilgilerin tüm özetini çıkarabilirsiniz.

6- Herhangi bir italik veya kalın harfli kelime veya kelime öbeğine dikkat edin.

7- Son olarak, son paragrafı mutlaka okuyun.  Öğrenmek istediklerinizin özeti ya da anlatılanların tüm sonucu her zaman için o son paragraflarda yer alır.

kitap-seçimi

Skimming Tekniği‘ni aynı zamanda hızlı bir tarama tekniği de demektir. Tarama, belirli bilgileri hızlıca bulmak istediğinizde kullanılacak bir okuma tekniğidir. Tarama tekniğini doğru kullanmanız adına aşağıdaki adımları izleyebilirsiniz.

1- Tararken aklınızda bir soru var ve ilgisiz bilgileri göz ardı ederek sadece cevabı bulmak için bir bölüm okuyorsunuz.

2- Aradığınız belirli bilgileri belirtin.

3- Cevabın nasıl görüneceğini ve cevabı bulmanıza yardımcı olmak için hangi ipuçlarını kullanabileceğinizi tahmin etmeye çalışın. Örneğin, belirli bir tarih arıyorsanız sadece sayıları arayan paragrafı hızlı bir şekilde okuyabilirsiniz.

4- Hangi bölümleri aradığınızı içerebileceğini belirlemenize yardımcı olacak başlıkları ve diğer yardımları kullanın.