Logo Nedir?

Logo, bir şirketin kendini tanıtması ve hafızalarda yer tutabilmesi için başvurduğu ilk yoldur. Logolar şirketin tanıtım yüzü olmaktadır ve böylece insanlara o şirket sorulduğunda logo akla gelebilmekte veya tam tersi durumunda logo sorulduğunda insanlar o logonun hangi şirkete özel olduğunu bilmektedir.

Modern çağda pek çok şirket çok kolay şekillerde kurulabiliyor hatta araştırmalara göre dünya genelinde her 14 saniyede yeni bir şirket kurulmaktadır. Bu şirketler kendilerini tanıtmak için logolar tasarlamak zorunda kalmaktadır. Bu logolar bazen çok basit şekilde yaratılırken bazı şirketler insanların bilinçaltlarına daha kolay empoze edilebilmesi için bu logolara gizli anlamlar yüklemektedir. Bu gizli anlamlar bazen öznel olup herkesin aynı anlamı çıkaramamasına neden olabiliyor. Şimdi dünyaca ünlü birkaç şirketin logolarının kendilerine, amaçlarına ve anlamlarına bakalım.

İşte O Logolar

1. Amazon

amazon'un-logosu

Okun, gülen bir yüz oluşturduğunu düşünebilirsiniz doğru tespit! Bu ok, Amazon’un müşterilerini mutlu etme amacını ana hedefleri olarak belirlediği anlamına gelebilir. Ayrıca okun a’dan z’ye gitmesi de Amazon’un her çeşit ürünü sattığı anlamına gelmektedir.

2. NBC

nbc-logosu

Neden tavus kuşu veya neden renkli bir tavus kuşu diye sordunuz kendinize değil mi? Bunun sebebi ise 1950’li yıllarda NBC’nin sahibinin RCA olması ve RCA’nın ilk renkli televizyonları üretmeye başlamış olmasından kaynaklıdır. RCA, siyah-beyaz televizyon izleyen insanların neler kaçırdığını göstermek istemiştir ve bu yüzden de renkli bir logo yaratmışlardır.

3. FedEx

Dünyaca Ünlü 7 Şirket Ve Logolarının Gizli Anlamları! 1

Hızlı gönderinin simgesi, Amerika’nın en ünlü kargo firmalarından FedEx’in sahip olduğu bu logo aslında hiçbir şeye benzemediği kadar da oldukça yaratıcıdır. Çünkü biraz daha dikkatli bakarsanız E ve x harfleri arasında bir ok görebilirsiniz. Oluşturulan bu ok, şirketin ileri görüşlülüğünü ve geleceğe yönelik bakış açısını temsil etmektedir. Bence çok kreatif düşünülmüş bir logo!

4. Toblerone

Toblerone-logosu-açıklamalı

Toblerone’nin logosu dışarıdan bakınca sıradan bir dağ manzarasına benzeyebilir. Oysa iyice incelendiğinde Alp dağlarını simgeleyen resimde, bir ayı figürü yer alıyor. Böylelikle ilk kez İsviçre’nin Berne kentinde üretilen bu çikolatanın kökenine işaret ediliyor. Nitekim Bern kentinin simgesi de bir ayı figürüdür. Ayrıca markanın harflerinde de yine bu çikolatanın ilk kez üretildiği Berne kentinin harfleri gizlidir.

5. VAIO

sony-vaio-logoları

Sony’nin dizüstü bilgisayarları için kullandığı VAIO markasının logosunda analog ve dijital sinyaller bir arada resmedilmiştir. Yani VA harfleri analog sinyalleri oluştururken IO harfleri dijital sinyallere karşılık geliyor. Bu da Sony ve VAIO’nun aynı grup tarafından yönetildiğine sadece farklı eğilimlere sahip olduklarını belirtiyor.

6. Google

google

En bilineni belki de budur fakat Google’ın şöyle bir hedefi var: kurallara bağlı kalmadan özgürce paylaşılan bilgi ağı olmak! Sadece kırmızı ve mavi renkleri iki kez kullanması bile kurallara uymadığını hatta araya bir ara renk (yeşil) ekleyerek farklılıklara açık olduğunu belirten Google, bu logo için 2 milyon $ harcamıştır.

7. IBM (International Business Machines)

IBM

IBM’in bu logosu aslında bakıldığında yine hiçbir anlam içermemektedir! Logonun üzerinde tüm çizgiler dünya üzerindeki ülkelerin her açıdan eşit olduğunu belirtirken logonun sağ alt kısmında, = (eşittir) işareti ile bu mesaj açıkça belirtilmiştir.

Kaynakça: 1