Gıdanın tüketici ile iletişim kurduğu ilk yer hiç şüphesiz ambalajıdır ve bu ambalajların da dili etiketlerdir. Tüketici ürünü eline aldığında ilk olarak markasına  ardından  son tüketim tarihine bakmakta bir de akla düşerse içindekiler kısmını incelenmektedir. İçindekiler kısmını okuyanlar ise yeteri kadar bilgiyi elde edemiyor yahut anlamını bilmediği içeriklerle karşılaşıyor. Yeterli eğitimlerin verilmemesi ve bu konuda kamuoyunu bilgilendirici içeriklerin üretilmemesi “anlamı  bilinmeyen  içerikler” başlığını ortaya çıkarıyor. Bu ise kafa karışıklığının, spekülasyonların ana  sebebi.

Etiketlere Hangi Zorunluluklar Getirildi?

 26.01.2017 tarihinde yayımlanan Türk Gıda Kodeksi Gıda Etiketleme ve Tüketicileri Bilgilendirme Yönetmeliği kapsamında toplu tüketim yerlerinde 1/1/2020 tarihinden itibaren alerjen bilgisinin son tüketiciye sunulması zorunlu hâle getirildi. Bununla beraber besin ögelerinin de bildirimi yapılacak.

besin-değerleri-kısmı

 Uygulamaya yeni giren yönetmelik  ile artık besin ögeleri porsiyon yahut 100 g üzerinden  yağ, tuz, karbonhidrat, protein, vitamin ve mineral içerikleri etikette bildirilmesi zorunlu hâle geldi. “Zaten yok muydu?” diye soranlar için Cevap: “Zorunlu değildi.” Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğünün duyurduğu en önemli 14 alerjen madde esas alınarak toplu tüketim yerlerinde bildirimler yapılacak. Yani artık restoranlar, kantinler, okullar ve hastaneler gibi toplu tüketimin olduğu yerlerde yazı tahtası, menü ya da afiş şeklinde alerjen bildirimleri göreceğiz.

alerjen-içeren-gıdalarla-ilgili-bilgilendirme-panosu

Trafik Işığı Modeli Uygulanmayacak

Haber ajanslarında trafik ışığı modelinde bir etiket yönetmeliğine geçileceği hakkında bilgiler sunuldu ama yetkililerden aldığım bilgiye göre böyle bir durum söz konusu değil. Trafik lambası modeli, Dünya Sağlık Örgütü ve Avrupa Komisyonunun çeşitli etiket modelleri üzerinde yaptığı çalışmalardan biri.

trafik-ışığı-modeli-ile-günlük-alınan-içindekilerin-besinlerin-miktarlarlarıyla-ilgili-bilgilendirme

Trafik ışığı modelinde besin ögelerinin günlük alım miktarı üzerinden sınırlamalar referans alınarak kırmızı, sarı, yeşil ve beyaz renklendirmeler uygulanıyor.

Akıllı etiketleme ve akıllı ambalajlama teknolojileri üzerinde çalışmalar yapılacak geniş bir alana hakim.

Gelecek yazılarda Gıda Etiketlerini Okuma serisi yaparak kafa karışıklığına sebep olan konuları irdeleyebiliriz.

KAYNAKLAR:1, 2, 3, 4, 5, 6, 7