Dönem değiştikçe kaş modası da gözle görülür biçimde değişiyor. Örneğin: kalemle çizilen kaşlar, ince kaşlar ve şu sıralar da dağınık kaşlar moda. Bunların aksine değişmeyen bir şey var ki o da tek kaşlı insanların alay olma durumu fakat artık bu durum da değişmekte! Birçok güzellik kalıbı sosyal medya sayesinde yıkılmakta. Sosyal medya sayesinde kırılan güzellik standartlarına bir yenisi de ve Unibrown Hareketi olarak eklendi.

Unibrow Hareketi Nasıl Başladı?

Topluma dayatılan güzellik standartlarından ve bir sokaktan geçen 3 kişiden ikisinin birbirine benzediğini varsayarsak toplumun bir kısmının bu durumdan sıkıldığını söyleyebiliriz. Dayatılan güzellik standartlarından sıkılanlardan birisi de ABD’li model Sophia Hadjipanteli idi. Saçlarına göre çok koyu ve standart kaş tiplerine göre kalın kaşlara sahip olan model, güzellik kavramını daha çeşitli hâle getirmek ve alışılmış güzellik kalıplarını yıkmak için sosyal medya üzerinden “Unibrow” hashtagi ile bir hareket başlattı. Sophia bu harekete başlarken farklılıkların, kutuplaştırıcılıktan ziyade renklilik olduğunu göstermeyi amaçlamış. Ünlü modelin bu hareketi hızla yayıldı ve tek kaşa sahip olan birçok insan da bu hareketi destekledi.

unibrow-hareketi

Güzellik standartları ve insanların bu konudaki kalıplaşmış yargıları dönemin varsayılan güzellik kalıplarına uygun olmayan insanların iç dünyasını zedeleyebiliyor. Tanınmış insanların bu tip hareketleri diğer insanları yüreklendirebiliyor. Henüz ülkemizde bu konular ile ilgili ciddi bir hareket başlamamış olsa da bazı küçük girişimler söz konusu. Bu girişimlerin bazılarından bahsettiğim yazılarıma güzellik algısı, beden olumlama ulaşabilirsiniz.

Kaynakça: 1, 2, 3

https://www.bbc.com/news/av/world-44647978/unibrow-movement-the-model-challenging-beauty-stereotypes