Zeplinler çoğu zaman insanları hayrete düşüren yapılarıyla havada sessizce süzülürler. Modern havacılığın başlamasından hemen önce kıtalar arası sürekli yolcu akışı, zeplinler tarafından yapılıyordu. Ta ki facia gelene dek!

hindenburg-zeplin-

Peki Zeplin Nedir?

Bir tür hava aracıdır ve itme kuvveti ile ilerler. Dümenler sayesinde yön değişebilen zeplinin, alt kısmında da yolcular için kabinler mevcuttur. Helyum gazı ve hidrojen gazı ile çalışanlar olarak ikiye ayrılır. En iyi zeplin üreticisi ise Alman Kont Von Zeppelin‘dir. Almanya, zeplinleri sadece yolcu taşımak için değil savaş sırasında bombalamak amaçlı da kullanmışır.

Hindenburg Zeplin Kazası

Hindenburg zeplini o dönem şartlarında yapımı yıllar sürmüş ve sonucunda kıtalar arasında kolaylıkla geçiş yapılan ilk zeplini aynı zamanda Almanya’nın gurur kaynağıydı. Hindenburg, binlerce metreküp hidrojen gazı ile dolu çuvallar ile yüklüdür. Aslında Almanya, zeplinin kolayca havalanabilmesi için helyum gazı kullanmak istemiş fakat o dönemde helyum gazının satıcısı olan ABD gazı satmamıştı.

Alman mühendisler ise havadan daha hafif bir diğer gaz olan ama aynı zamanda da hava ile temasında çok feci şekilde yanacak olan hidrojen gazını kullanmaya karar verir.

Dört adet dizel motorla çalışmasına rağmen havada çok sessizce süzülürdü. Adını bu felaketten alan Lz 129 Hindenburg, 245 metredir ve 36 yolcu ile 61 mürettebat kapasitesine sahiptir. 6 Mayıs 1937 tarihinde Almanya’dan kalkan zeplin ABD’ye olan yolculuğunu tamamlamak üzereyken New Jersey’deki Lakerhust donanma üssüne iniş yapacağı sırada içerisinde bulunan hidrojen torbalarının da etkisiyle patlamıştır. Patlama sonucu yanıcı madde olan hidrojen, yapımı yıllar süren zeplini dakikalar içinde alev topuna dönüştürmüştür. Toplamda 36 kişi hayatını kaybetmişken geriye kalan 61 kişi mucizevi şekilde kurtulmuştur.

hindenburg-zeplinin-patlama-anı

Hindenburg iniş için yaklaşırken yeryüzündeki insanlar zeplinin üst kısmında bir hareketlilik gördüğünü söylemişler. Şimdi toparlayacak olursak: Öncelikle Hindenburg uçuş için çok yanlış bir günü seçmişti çünkü o günün hava tahmini sert rüzgarlı ve yer yer yağışlıydı. Tabii tahminlerin gerçekleşmesi durumunda zeplin havada kalmak için de iniş yapmak için de keskin dönüşler yapmış ve gövdeyi zorlamıştır. Artı olarak (ki bence faciaya sebebiyet veren olay) bu keskin manevralar sonrası zeplin içinde bulunan hidrojen torbalarını iskelete bağlayan çelik halatlar zarar görmüş, bir tanesi koparak sert şekilde hidrojen torbalarına vurmuştur. Bunun etkisiyle bir hidrojen torbası yırtılmış ve ortaya yanıcı hidrojen gazı yayılmıştır.

Havadayken statik elektrik ile yüklenen zeplin iniş için yeryüzüne bir halat gönderiyor ve az bir nötrlenme oluşuyor. Fakat bu nötrlenme yine de kuvveti azaltmıyor çünkü zeplinin dış yüzeyi pamuk özlü kumaştan oluştuğu için statik elektrik hâlâ yüklenmeye devam ediyor.

Yeryüzüne salınan halattan bir yarar görülmeyince olacak o ki zeplinin içinde nötrlenme olması için statik elektrik fırtınası kopuyor. Zeplin içinde yayılan statik elektriğin sebep olduğu kıvılcım yayılan hidrojen ile temas sağlayarak birdenbire patlama meydana geliyor ve kocaman zeplin dakikalar içinde kül olup yere çakılıyor.

Havacılık sektörünün çok güvendiği zeplinler bu faciadan sonra tarihe karışıyor ve böylece modern havacılık devri başlıyor.

Kaynakça: 1