İlk yardım, okulda gördüğümüz bir ders, ehliyet alırken öğrenilmesi gereken bir zorunluluktur. Avrupa’da yapılan araştırmalara göre ölümlerin %55-60’lık bölümü ilk yardım saati içerisinde oluşmaktadır. Peki, kaçımız ilk yardım eğitimi aldı? Kaçımız bir kaza esnasında aman başıma iş almayayım şimdi diyerek ilk yardımda bulunmak yerine olay yerinden uzaklaştı? Unutmayın ki bilinçli ve yerinde müdahale hayat kurtarır.

İlk Yardım Nedir?

ilk-yardım-uygulayan-insanlar

Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, gereç aranmaksızın, mevcut araç-gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamadır.

İlk Yardımda Doğru Bilinen Yanlışlar

1- Bayılan Kişiye Tokat Atmak

bayılan-insanlara-ilk-müdahale

Özellikle dizilerde ve filmlerde de karşılaştığımız, bayılan bir kişiyi tokat atarak ayıltmaya çalışmak, bayılan kişinin sağlığı için olumsuz olacaktır. Bunun yerine bayılan kişinin nabız ve solunumu kontrol edilmeli, düzenli ise kişiyi, şok pozisyonuna, düz bir zeminde sırt üstü yatırıp ayakları 30 cm yukarı kaldırılarak bacak altına destek konulmalıdır. 112 aranır ve gelene kadar 2-3 dakikada bir sağlık bulguları kontrol edilir.

2- Zehirlenme Sebebiyle Kusturmak

Eğer zehirlenen kişi çamaşır suyu, tuz ruhu gibi maddeler sebebiyle zehirlendiyse kusturmaya çalışmak yarardan çok zararına olacaktır. Çünkü kusturma anında yakıcı madde yemek ve soluk borusuna zarar vereceğinden, hastanın durumu daha da kötüleşecektir. Bunu yerine ağız suyla çalkalanmalı, el ve ayaklar zehirli maddeyle temas ettiyse sabunlu suyla yıkanmalı ve hızlıca tıbbi yardım istenmelidir.

3- Burun Kanaması Olan kişiyi Sırt Üstü Yatırmak

burun-kanamasında-başın-pozisyonu-doğru-yanlış-karşılaştırılması

Burnu kanayan kişiyi sırt üstü yatırır ya da kafasını geriye yaslarsanız kan boğazından aşağı ilerler ve kişinin nefesini keser. Bu yüzden asla yapmamanız gereken uygulamalardan biridir. Bunun yerine kişi başı hafifçe öne eğik olacak şekilde oturtulur. Burun kanatları sıkılarak 5-10 dakika baskı uygulanır. Burun kanadı üzerine, kanayan taraftan buz koyulabilir.

4- Yanıklara yoğurt sürmek

Özellikle yaz aylarında, güneş ışınlarına uzun süre maruz kalmamız sonucu ortaya çıkan yanıklara yoğurt süreriz ve bunun faydalı olduğunu sanırız ki tamamen yanlış bir algıdır. Yanığa yoğurt sürmenin yanan bölgeye hiçbir faydası yoktur. Bu gibi ilk yardım inanışlarıyla yapılan uygulamalar, yanan yerin enfeksiyon kapmasına bile sebep olabilir. Bunun yerine yanık tedavisinde yapılması gereken ilk hareket, yanan bölgeyi soğutmak olmalıdır. Soğutma için en uygun olan yöntem musluk suyu uygulamasıdır. Yanan bölgeyi akan bir suyun altında en az 10–15 dakika tutarak soğutmak gerekir. 

5- Nefes Borusunda Kısmi Tıkanıklık Olan Kişinin Sırtına Vurmak

Esasında yanlış bir müdahaledir. Kişiye dokunmadan onu öksürmeye teşvik etmek gerekir. Eğer öksüremiyor ise bir elle göğsünden desteklemeli ve öne eğmelisiniz.

Bu yazı hepimize bir öncü olsun. İlk yardımı öğrenelim ve insanları öğrenmeleri için teşvik edelim. Bilinçli müdahale hayat kurtarır!..

Kaynakça: 1, 2, 3, 4