NASA

NASA geçtiğimiz ayda ASTERIA uzay aracı ile bağlantının koptuğunu belirtti. NASA önümüzdeki 3 ay içerisinde söz edilen araç ile sürekli bağlantı kurulmaya çalışılacağını belirtti.

ASTERIA Ne Yapar? Görevi Nedir?

ASTERIA, NASA tarafından görünmeyen gezegenleri keşfetmek için fırlatılmıştır. Bildiğimiz uzay araçlarının aksine yapısı oldukça basit ve küçük hacimlidir. Kutu şeklinde olan araç, güneş sistemi dışında kalan ötegezegenleri keşfetmek üzere görevlendirilmişti.

ASTERIA

ASTERIA ile olan iletişim 5 Aralık tarihinde kaybolurken NASA, uzay aracına önümüzdeki mart ayına kadar ulaşmayı denemeye devam edeceğini açıkladı. ASTERIA program yöneticisi Fesq ise, uzay aracının üç aylık ilk döneminde ve iki yıla yaklaşan genişletilmiş misyonunda önemli sonuçlar elde ettiğini belirtti. TESS ile aynı görevi gören ASTERIA, 2 yıl içerisinde oldukça büyük gelişmeler kaydetti.

Fesq ve ekibi uzay aracı ile iletişimi kaybetmekten dolayı üzüntü duyduklarını ancak çok küçük ve kübik diyebileceğimiz bir araç ile yaptıklarından dolayı da heyecan duyduklarını sözlerine ekledi. Aynı zamanda CubeSat adı verilen uzay aracı, 2017 yılından bu yana NASA’ya veri gönderiyordu. Büyük görevini 2018 yılının şubat ayında bitiren ASTERIA, o tarihten sonra üç görev daha yaptı. Küçük uzay teleskobu diyebileceğimiz uzay aracı Ululuslararası Uzay İstasyonu (ISS)‘nun yörüngesine yerleştirildi.

Uzayda gezegenleri arama görevi dışında bu uzay aracının, kübik uyduları yapay zekâ kullanarak daha bağımsız hale getirmenin yollarının araştırıldığı bir platform olarak da kullanılıyordu. NASA’nın açıkladığına göre, ASTERIA kübik uydular yoluyla daha küçük ve daha ucuz uyduların kullanılmasına zemin hazırlıyordu. Bunun yanı sıra Transiting Exoplanet Satellite Survey (TESS) gibi daha büyük teleskoplar için de tamamlayıcı olabileceği düşünülüyordu. Bilim insanları hâlâ ASTERIA’dan gelen verileri inceliyor ve diğer gezegenlerden herhangi bir sinyal alınıp alınmadığını gözlemliyor.

ASTERIA bir yıldızdan hassas ışık ölçümleri alıp, bu verilerle yakındaki birkaç yıldızı gözlemleme yeteneğine sahip bir uzay aracıdır aslında. Bu sayede yıldız parlaklıklarındaki bu değişiklikleri tespit edip, uydu ve yıldız arasında yörüngede dönen ve ışığı engelleyerek varlığını ortaya çıkaran dış gezegenleri tespit edebiliyor. Bir deha makinesi yani!

Aslında NASA ile ASTERIA arasındaki bağlantının neden koptuğu hakkında da en ufak bir bilgi yok. Ama tahmin edilene göre ötegezegenlerin yaydığı ve bizler tarafından bilinmeyen radyo sinyali kesicilerin sebep olduğudur. Mart ayına kadar tekrardan bağlantı kurmaya çalışacağını söyleyen NASA, bakalım bu isteğini gerçekleştirebilecek mi? Yoksa bir kutu uzay aracı da evrenin sonsuz karanlığına karışıp yok mu olacak?

Kaynakça: 1