The most important thing is to try and inspire people so they can be great at whatever they want to do.

Kobe Bryant

26 Ocak Pazar günü dünyanın en başarılı basketbol oyuncusu ve ikonik lideri Kobe Bryant 41 yaşında bizlere veda etti. Onun ve diğer sekiz kişinin ölümüne sebep olan trajik helikopter kazası, hayatın beklenmedik bir anda birden sona ereceğini gösteriyor. Kobe Bryant’ın bu dünyadan giderken bize bıraktığı 6 önemli hayat dersi:

Disiplinli İş Ahlakı

Kobe, disiplinli çalışma ahlakı ve bu disipline sahip olmayanlara karşı hoşgörüzlüğüyle ünlüdür. Bir keresinde, “Başarısızlıklarından ötürü başkalarını suçlayan tembel insanlarla ortak hiçbir şeyim yok. Büyük işler sıkı çalışma ve azimden kaynaklanıyor. Mazeret yok.” demiştir. Maç öncesi veya sırasında ne zorluklarla karşılaşırsa karşılaşsın asla gücünden taviz vermez ve maçı hakkıyla oynardı. Böyle disiplin ve iş ahlakı başarıya gitmek için gereken en önemli şeydir. Başarıya giden basamakları hızla tırmananlar, yeri geldiğinde hayatlarından fedakarlık yapan insanlardır.

Kobe-Bryant

Takıntılı Olmak

Kobe Bryant sadece zamanını harcamak ve basketbol oynamak için ter harcamakla kalmadı – kendisini her şekilde en iyilerden biri olmaya adadı-. Bir keresinde “Belirli bir alanda harika olmak istiyorsan bunun üzerine takıntılı olmalısın. Bir çok insan harika olmak istediklerini söylüyor ama büyüklüğe ulaşmak için gerekli fedakarlıkları yapmaya istekli değiller. Önemli olsun ya da olmasın başka endişeleri var ve kendilerini yayıyorlar. “

Kobe’nin basketbol için derin sevgisini saklamaya niyeti yoktu ve yaptığınız işte en iyisi olmak istiyorsanız sahip olmanız gereken zihniyet budur. Tutkunuzu, saplantılarınızı kucaklayın ve başkalarının yapamayacağı yüksekliklere ulaşmak için kullanın. Yaptığınız işe aşık olun. Eğer sadece para, şöhret veya övgü içindeyseniz onu çok ileriye götüremezsiniz. 

Liderler Başka Liderler Ortaya Çıkarır

Kobe bir keresinde “İnsanlara meydan okumaktan ve onları rahatsız etmekten hoşlanıyordum” dedi. “Bu iç gözleme yol açan şey ve gelişime yol açan da bu. İnsanları en iyi benleri olmaya cesaret ettiğimi söyleyebilirsin. ” 

Kobe, takımı için güçlü-tartışmalı bir liderdi. Her zaman agresif bir şekilde takım arkadaşlarını en iyisi olmaya itti ve bazıları Kobe’yi zorba olarak adlandırırken eski Laker stratejisini Mamba Mentality adlı kitabında açıkladı: “Yaklaşımımı oyuncudan oyuncuya değiştirdim. Herkese meydan okudum ve onları rahatsız ettim, sadece kendilerine uyarlanmış bir şekilde yaptım. Neyin ve kimin için işe yarayacağını öğrenmek için ödev yapmaya başladım ve nasıl davrandıklarını izledim. Geçmişlerini öğrendim ve hedeflerinin ne olduğunu dinledim. Onları neyin güvende hissettiklerini ve en büyük şüphelerinin nerede yattığını öğrendim. Onları anladıktan sonra doğru zamanda doğru sinire dokunarak en iyisini çıkarmaya yardımcı olabilirdim. ”

Kobe-Bryant

Yeni Beceriler Benimsemek

Kobe’nin 2016’da emekli olduktan sonra kendine sık sık sorduğu sorulardan biri: “Ne yapmaktan zevk alıyorum?” Bu sorunun cevabı onu – hikâye anlatımı – multimedya prodüksiyon şirketi Granity Studios’u kurmaya itti. Kobe 2018’de kısa animasyon filmi Sevgili Basketbol için Akademi Ödülü, Spor Emmy ve Annie Ödülü kazandı. Bu kategoride ödül kazanan ilk Afrikalı Amerikalı olmaktan gurur duyuyordu ve daha fazla çeşitlilik olması gerektiğine inanıyordu. Kobe, “Gelecek nesillere ilham vermek için farklı hikâyeler, karakterler ve liderlik yoluyla dünyayı olumlu yönde değiştirmeye odaklanmaya devam ediyorum” dedi.

Mamba Felsefesi

13 yaşında Kobe, şimdiye kadar oynayan en iyi basketbolculardan biri olacağına karar verdi. Bir röportajında Kobe, Michael Jordan ve Magic Jordan gibi harika oyunculardan ilham aldığını söyledi. Şaşırtıcı başarılarını izler ve kendine “Bu seviyeye ulaşabilir miyim?” diye sorar ardından, “Bilmiyorum ama öğrenelim.” yanıtını verirdi.

Benimsediğim Mamba felsefesi tam olarak buydu. Başkaları bir şeyler yapabiliyorsa siz de yapabilirsiniz. Başarılı insanların ayak izlerini takip ettiğinizde, eylemlerinizi ve alışkanlıklarınızı onlara göre modellediğinizde benzer hatta daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Kobe-Bryant

Baskı Altında Doğru Kararlar Alabilmek

Hem iş hem de yaşamda baskı altında olduğunuzda hayati kararlar vermeniz gerekecek. Bazen verdiğiniz karar doğru olmayabilir ama en çok öğrendiğimiz yer burasıdır. Kobe’nin NBA’deki ilk yılında yaşadığı şey budur. Kobe henüz 18 yaşındayken, Utah Jazz’a karşı önemli bir play-off oyununun son saniyelerinde bir atış yapmaya çalıştı. Çekimi güvenle aldı ama oyunu kazanan sepeti yapmak yerine bir hava topu vurdu. Fakat bu vuruş başarılı olmadı ve Lakers bu maçı kaybetti.

Ancak bu görünür başarısızlık, Kobe için bir dönüm noktası oldu. Kobe başarısız olmasına rağmen kendini başarısız saymadı. Bunun yerine, o anı iyileştirmek için ihtiyaç duyduğu şey üzerinde çalışmak için geri bildirim olarak kullandı. Bir keresinde “Her şey negatif – baskı, zorluklar – hepsi benim yükselmem için bir fırsat!” dedi ve bu zihniyeti erken bir aksilikten geri tepmek için kullandı.

Kobe, 20 yıllık kariyerinde 36 maç kazandı. Oynadığı son oyunda kazanan şutu Utah Jazz’a karşı geldi. Ağır baskı altında bile Kobe bu duruma yükselmekten korkmadı.

KAYNAK: 1