Ülkemizde de görülen Covid-19 virüsü dünyayı kocaman bir belirsizliğe sürükledi ve sürekli olarak virüs hakkında haberler duyuyor ve izliyor oluşumuz artık hiçbir zaman sonu gelmeyecekmiş gibi hissettirmeye başlamış olabilir. Fiziksel sağlığımızı korumak öncelikli endişemiz belki ama uzayan karantina sürecince zamanla zihinsel sağlığımızı korumak da bir o kadar önemli hale gelecek. Gerçek ve gerçek dışı haberler, felaket senaryoları, belirsizlik ve karantina altında izole bir yaşam sürmek insanların özellikle de hâlihazırda anksiyete veya OKB gibi rahatsızlıklara sahip olanların zihinsel sağlığını olumsuz yönde etkilemektedir. Peki, ruh sağlığımızı korumak için neler yapmalıyız?

İzlediğiniz Haberleri Sınırlandırın ve Okuduklarınıza Dikkat Edin

koronavirüs-salgını

Sizi iyi hissettirmeyen şeyler hakkında okumak ve izlemek için harcadığınız zamana bir limit koyun. Belki haberleri kontrol etmek için özel bir zaman bile belirleyebilirsiniz.

Ortalıkta dolaşan çok fazla yanlış bilgi var, güvenilir bilgi kaynaklarına –Sağlık Bakanlığı ya da Dünya Sağlık Örgütü gibi- bağlı kalarak haberdar olun.

Sosyal Medyaya Mola Verin ve Anksiyetenizi Tetikleyen Ne Varsa Sessize Alın

sosyal-medyanın-zihinsel-sağlığa-etkisi

Eğer sosyal medyada gördükleriniz ya da duyduklarınız sizi çok bunaltıyorsa sosyal medya bildirimlerinizi sessize alın ve kullanmaya bir süre ara verin.

Ellerinizi Sıklıkla Yıkayın -Aşırı Sıklıkla Değil!-

Evet ellerinizi dezenfekte etmek alabileceğiniz en büyük önlem ancak eğer sürekli olarak evdeyseniz ve başkalarıyla muhatap dahi olmuyorsanız el yıkamayı takıntı haline getirip yarım saatte bir el yıkamanıza gerek yok.

İnsanlarla Bağlantıda Kalın

sosyalleşmek

Arkadaşlarınızla online platformlar üzerinden iletişimde kalın. Ancak içerik paylaşıyorsanız bunu güvenilir kaynaklardan kullanmaya özen gösterin ve arkadaşlarınızın da endişelenebileceğini unutmayın.

İzolasyonu Yararınıza Çevirmeye Çalışın

to-do-list

Bu üç haftayı kendiniz için verimli bir üç hafta haline getirmeye çalışın. Yapılacaklar listeniz üzerinde çalışabilir, uzun süredir izlemek istediğiniz ama vakit bulamadığınız film ve dizileri izleyebilir ya da okumak istediğiniz kitapları bitirebilirsiniz.