Bilgisayar oyunlarıyla haşır neşir olan herkesin bildiği ilk bilgisayar oyunlarından biri olan Pac-Man 1980’lerde yayınlandı. O dönemde yayınlanan oyunlardan çok farklıydı. O dönem uzay temalı oyunlar çok ünlüydü. Fakat Pac-Man‘in teması oldukça farklıydı. Oyun kahramanımız yemlerini bir labirentte topluyor. Aynı zamanda da hayaletlerden kaçmaya çalışıyordu.

Yayınlandığı dönemden itibaren popülaritesini düşürmeyen Pac-Man‘in arkasındaki hikayeyi hiç merak ettiniz mi? Gelin hep birlikte bu soruya yanıt bulalım.

Pac-Man Tasarımcısı Toru Iwatani’nin Tasarımcılık veya Programcılık Eğitimi Yoktu

Pac-Man'in-tasarımcısı-Toru-Iwatani

O zamanlar 22 yaşında olan Toru Iwatani, 1977’de Namco’da çalışmaya başladığındavideo oyunları tasarlama konusunda özel bir ilgisi yoktu. Aslında Iwatani, pinball makineleri üzerine çalışacağını düşünüyordu ancak zamanla Breakout‘dan esinlenerek Gee Bee (1978)Bomb Bee ve Cutie Q (1979) gibi oyunları tasarladı. 1980’de Pac-Man‘i çıkartmasının ardından 2 yıl sonra Pole Position‘ı tasarladı.

Pac-Man Uzay Oyunlarına Tepki Olarak Tasarlandı

Pac-Man

1970’lerin sonlarında ve 1980’lerin başlarında Japon eğlence kültürü karanlıktı. Namco‘nun kendi oyunu olan Galaxian da dahil olmak üzere Space Invader‘dan ilham alan bir dolu oyun mevcuttu. Buna karşılık olarak Iwatani, erkeksi gördüğü tüm bu oyunlara tepki koyan bir konsept düşünmeye başladı.

O zamanlar mevcut olan tüm bilgisayar oyunları şiddet içeren savaş oyunları ve Space Invader tipindeydi. Herkesin keyif alabileceği oyunlar yoktu, özellikle de kadınlar için. Kadınların da zevk alabildiği ‘komik’ oyunların yayılmasını istedim.

Toru Iwatani

Iwatani, tüm insanların temel ihtiyacı olan ve ‘yemek’ anlamına gelen taberu kelimesini temel alan fikirler üzerinden düşünmeye başlamış. Zamanla Pakku-Man (paku paku’dan türetilmiş, Japonca’da tıkınmak anlamına yakın bir argo kelime) adlı bir konsept oluşmuş.

Pizzadan İlham Aldı

Pac-Man'in-ilhamı-pizza

Iwatani, oyunun dizaynı konusunda birebir etkin olmuştu. Time dergisine verdiği bir röportajda bir pizzadan tek dilim alıp nasıl göründüğüne baktığını ve Pac-Man’in ikonik şeklinin böyle ortaya çıktığını söylüyor. Tek dilimi eksik pizzanın önüne bir de turta koyduğunda ise gerçek anlamda ışıklar yanmış. Bugün artık bir simge hâline gelen Pac-Man dizaynı işte böyle ortaya çıkmış.

Pac-Man’in Tasarımında Çizgi Roman Karakterlerinden Esinlenildi

ilham-Temel-Reis

Iwatani yemek yemeye dair bir oyun fikrini geliştirmeye devam ederken planlara labirent kavramı da eklendi. Daha sonra ise Pac-Man‘in düşmanlarını yemesini sağlayan özel bir güç yumağı (ya da kurabiyesi) planlandı. Iwatani, bu güçlendirme fikrini sık sık ıspanak yiyerek Kaba Sakal‘ı alt eden Temel Reis‘den ilham aldığını ifade etti. Hayaletler konusunda ise çizgi romanlardan ilham almış.

Pac-Man’in Hayaletleri Bir Yapay Zekâ Ürünü

oyundaki-ghost-çeşitleri-4-tane

Pac-Man‘in bilinmeyen bir yanı oyunda bulunan dört hayaletin (ghost) oldukça stratejik düşmanlar olmasıdır. Hayaletlerin strateji geliştirmesi sürecinde yapay zekâ kullanılmış. Iwatan bu dört hayaletin aslında plan yapıp Pac-Man’i tuzağa düşürmek için uğraştığını açıkladı. Bu dört düşmandan birisi Pac-Man’i sıkıştırırken diğeri ise kendini yem edip onu tuzağa çekmeye çalışıyor.

Pac-Man’in Asıl Hedefi Kadınlar

Pac-Man Oyunu Hakkında 10 Eğlenceli Bilgi 1

70’ler ve ‘80’ler başında oyun dünyası tamamen erkeklere hitap ediyordu. Space Invader ve Galaxian gibi kült oyunlar, savaş oyunu tipindeydi ve kadınların pek de ilgisini çekecek tarzda değildi. O nedenle yapımcı Iwatani, o dönemde daha farklı, daha eğlenceli bir oyun tasarlandığını ve direkt olarak kadın oyuncuların hedef kitlesi olarak belirlendiğini söylüyor. Hatta Japonya’da kadınların meyve yemeği çok sevmesi, isim belirlenirken “pakku” seçiminin yapılmasında büyük rol oynamış.

İptal Edilen Önemli Bir Özellik de Varmış

Pac-Man-zamanının-grafik-imkanlarına-dair-oyundan-örnekler

Günümüzdeki oyunlarda yapay zekâ ve grafikler inanılması güç bir seviyeye ulaşmış durumda. Ancak 40 yıl önce şartlar böyle değildi, bugün çok basit gözüken bir özellik o günlerde kolay kolay elde edilemiyordu. Nitekim Iwatani yer aldığı bir konferansta, Pac-Man’in yapım aşamasındayken imkânsızlıklardan dolayı önemli bir özelliğinin iptal edildiğini açıkladı: Hayaletler ortaya çıktığı zaman özel olarak hazırlanmış elektrikli bir pres makinesi bulunacaktı ve Pac-Man kendine karşı taktik uygulayan hayaletlere karşı strateji belirleyip onları bu noktaya çekebilirse hayaletler sıkışarak tuzağa düşecek ve hepsi birden yok olacaktı.

Pac-Man Tüm Zamanların En Başarılı Arcade Oyunlarından Bir Tanesi Oldu Ancak Yaratıcısını Zengin Etmedi

para

18 ay içerisinde 350.000 arcade makinesi satan, milyonlarca dolar kar elde eden ve ticari mal satışından daha fazla gelir elde eden Pac-Man, uluslararası bir fenomendi. Fakat Iwatani, Space Invaders‘ın yaratıcısı Tomohiro Nishikado da dahil olmak üzere o dönemde Japonya’da çalışan birçok tasarımcı ve programcı gibi bu başarıdan doğrudan kazanç elde edemedi.

Yapılabilecek En Yüksek Skor: 3,333,360

oyunun-rekortmeni-Billy-Mitchell

Her oyunda olduğu gibi Pac-Man’de de level arttıkça oyun zorlaşıyor ve hayaletlerimiz bizi yakalamak için daha da hızlanıyor. Oyunda geline bilecek en üst level 256 ve yapılacak en yüksek skor da 3,333,360 puan. Billy Mitchell, bu en üst seviye skoru elde eden ilk isim olmuştu. Efsane oyuncu, atari salonu tabiriyle Pac-Man’de “perfect çekmeyi”başarmıştı.

Google’da İlk Merak Edilen Oyun

google-logosu

Geçmişi 40 yıl öncesine dayanan Pac-Man, birçok farklı kuşak tarafından oynanmış kült bir oyun. Öyle ki Google’da ilk kez bir oyun için “Hâlâ oynanabiliyor mu?” şeklinde arama Pac-Man için yapılmış. Günümüzde de “Pac-Man oyna” anahtar kelimesi sıkça aratılıyor. Yapılan bir araştırmaya göre dünya üzerinde insanlar yaklaşık 5 milyon saat süresince Pac-Man oynamış.