“Ömür bir yürür, gölge” diyor ya Sheakspeare; bu gölgenin sıradan siyah bir gölge olması da mümkün, alışılmışın dışında gökkuşağı gibi rengarenk bir gölge olması da. Bu yazımızda yine duracağız ve kalemimiz, güzel bir hayat için gereken tüm renkleri 6 maddelik önerilere dönüştürecek.

1. Deadline’sız Çalışmayın!

Rengarenk başladığım bu yazıya çok ciddi bir ilk maddeyle devam ettiğimin farkındayım. Ancak unutmayınız, yaşamak ciddi bir iştir! Yaşamın da bir sonu varsa eğer “Şu tarihte hedefime ulaşmış olacağım” diyebilmelisiniz. Bu tarihi siz belirleyin ve hedeflerinize ulaşmanız için gerekli olan zaman ve koşulları iyi analiz etmeye önem verin.

2. 2 Gün Kuralını Uygulayın

Sizce bir alışkanlığı kazanmanın ve devam ettirmenin en iyi yolu nedir? İyi hazırlanmış bir plan, “Bir Dakika İle Başla!” kuralı, “Zinciri Kırma!” metodu.. Bir kere bir alışkanlığı kazanmayı aklınıza koyduysanız bu teknikleri duymuş olmalısınız. Peki, asıl soru şu: “Öyle bir gün yaşadınız ki; önüne geçemediğiniz durumlar, hedefiniz için her gün atmanız gereken küçücük adımlara dahi izin vermedi. Ertesi gün kendinizi nasıl hissederdiniz? İdealine ulaşma yolunda zinciri kıran, mutsuz bir insan olarak öyle değil mi?”

2 Gün Kuralı: zinciri kırmama üzerine değil, hedefiniz için ardışık 2 günü boş geçirmemeniz üzerine kuruludur. Aslında prensipte her iki yöntem de bize bir takip metodu sağlar. Her ay bir takvim oluşturun. Kazanmayı değerli bulduğunuz bir alışkanlığı yaptığınız her gün için o kutuyu karalayın, yapmadığınız günlerde de boş bırakın. Unutmayın, 2 Gün Kuralı sizin için yıkılamaz olmalıdır ve lütfen yan yana 2 kutucuğu boş bırakmayın!

takvim

3. Kendinizi Denetlemeyi Öğrenmelisiniz

Eğer özgür hissedebilen bir insan olmak istiyorsanız duygularınızı ve hedefe yönelik davranışlarınızı denetleyebilmelisiniz. Gerçekleştirmeyi önemli bulduğunuz amaçlarınız sizin değerlerinizi belirler, bazen de değerleriniz amaçlarınızı…  Bu noktada kendi kendini denetleyebilen bir değerler sistemi oluşturabilmek, amaçlarınızın farkındalığı ile mümkündür.

Yani diyebilir miyiz ki, “denetlemek, farkında olabilmektir” evet, diyebiliriz. Ne hissettiğinizin, neden o davranışı yaptığınızın ve hayallerinize ulaşma yolunda hangi aşamada bulunduğunuzun farkında olmalısınız. Bazen farkında olamadığınız durumlar da olabilir elbette, böyle zamanlarda 4. maddeyi aklınıza getirmelisiniz.

4. Hayatta Güzel İnsanların Var Olduğuna İnanın

İlk maddemizde yaşamın bir sonu olacağından bahsetmiştik ya hani, işte lütfen sadece bu nedenle insanların hayatında, kalbinde ve ruhunda olumsuz bir iz bırakmamaya önem verin. Yaşam yolculuğunda karşılaştığınız tüm insanların (narsist özellik gösterenler hariç) , kendilerini değerli hissetmelerini sağlayın. Bu hayatı daha yaşanılabilir kılan güzel insanların da var olabileceğini unutmayın. Eğer buna inanırsanız göreceksiniz güzel insanlarla hep karşılaşacaksınız...

Kimi insanlar vardır, size sadece var olmanızla bile sıra dışı bir şey yapıyor olduğunuz hissini verirler. Âdeta içinizdeki güzelliği çekip çıkarır ve yüzünüze tutarlar. Onlar bu çağın soyluları, iyilik erleri, “çiçek dirilticileri” dir. Olur da elimizi tutarlarsa bırakmayalım.

Prof. Dr. Kemal SAYAR

3. maddeden buraya geldiyseniz güzel insanların sizi kendinize getirme işlevinden bahsetmek istiyorum. Hepimiz zor durumlar yaşarız. Böyle zamanlarda iç sesimizi doğru bir şekilde dinleyemeyebilir, bizim için önemli olan şeyin ne olduğunun farkına varamayabiliriz. Bu noktada koşulsuz sevgi kaynağı olan ve kalbinize dokunmayı çok iyi bilen güzel insanları bulun, her şeyin yoluna gireceğine dair inancınızın sağlamlaştığını fark edeceksiniz.  

hayatı-sevgi-ve-neşeyle-yaşayan-biri

5. Sizin İçin Önemli Olanı Bulun

“Biz durduğumuz yerde duralım diye yaratılmadı bugünler, olur da bir insan değişir diye yaratıldı” bu sözleri her okuduğumda, insana ve insanlığa dair faydalı bir gelecek hikayesi yazmakla meşgul olmam gerektiğini hatırlıyorum. Her insan ayrı bir dünyadır, sizin dünyanızda neyin önemli olduğunu bulun ve kendinize bir karakter, bir yaşam modeli tasarlayın. Her şeyin ne kadar da anlamlı ve ışıl ışıl olacağını fark edeceksiniz.

6. Yaşamaya Dair Ümidinizi Kaybetmeyin

Olur da yıkılırsa inşa ettiğiniz tüm güzel şeyler, “Nerede benim pembe gözlüklerim? “ diye sorun kendinize ve her şeye yeniden başlayın. Yeniden başlamak için pazartesiyi beklemeyin, hatta yeni doğacak günü de beklemeyin, “her an” yeniden başlayacak kadar sevin bu hayatı!..

Kaynaklar:

● 2 Gün Kuralı hakkında daha fazla bilgi için: 1 , 2