Bulutsuz bir gecede yıldızları seyretmek kadar huzur veren pek az şey vardır. Gökyüzünü izlerken bir yıldız kaysa da dilek tutsak diye heyecanla bekleriz. Peki yıldızlar neden kayar? Dileğimizin gerçekleşeceğine dair bir şans mıdır yoksa sadece bir hurafeden mi ibarettir? Halk arasındaki inanışa göre kayan yıldız bir süre sonra ölecektir ve ölmeden önce dilek tutan kişinin dileğini yerine getirecektir.

Yıldız Nedir?

yıldızlı-gökyüzü-(dilek-yüzü)

Çok sıcak gazlardan oluşan, etrafına ışık ve enerji saçan çok büyük kütleli gök cisimlerine yıldız denir. Yıldızların yapısındaki gazlar plazma hâlidir. Dünyamıza en yakın olan yıldız Güneş’tir. Havanın bulutsuz olduğu bir gecede gökyüzünde göz ile görülebilecek yıldız sayısı 2 – 3 bin civarındadır. Göremediğimiz yıldız sayısı ise bir kumsaldaki kum tanecikleri kadardır diyebiliriz.  

Yıldızlar Neden Kayar?

meteor-düşüşü

Aslında yıldız kayması diye bir şey yoktur, astronominin tabiriyle bu olay meteor düşmesi olarak kabul edilir. Bu bir doğa olayıdır ve yer çekimi etkisiyle kuyruklu yıldızların ufacık parçacıkları dünyamıza doğru hızla düşer. Yaptıkları hız sonucu kopan parçalarını kısa süreliğine uzun bir şerit gibi görebiliriz. Düşen bu meteorların sayısı oldukça fazladır üstelik bu olay sadece geceleri olmaz. Karanlıkta daha rahat görebildiğimiz için sadece geceleri olabildiğini sanıyoruz.

Meteorlar, diğer adlarıyla gök taşları kuyruklu yıldızlardan kopup yer çekimiyle beraber dünyaya düşerken oldukça hız kazanır ve yanmaya başlar. Bu yanma sonucu büyük bir kısmı yanarak yok olur ve yeryüzüne inemez fakat yeryüzüne inenler de olmuştur. Yeryüzüne inen meteorların büyük bir kısmı denizlerin ve okyanusların üzerine düşmektedir.

Yıldız Kayınca Dilek Tutmak

yıldız(!)-kayması

Görüyoruz ki yıldız kayması değil, meteor düşmesi ve yıldız kayarken dilek tutmak tamamen batıl inançtan ibaret. Yine de içimizdeki çocuk ruhunu yaşatmak, hayallerimizi dile getirmek bizi mutlu ediyor ve heyecanlandırıyorsa neden dilek tutmaya devam etmeyelim ki…

Kaynakça: 1, 2