Ceza hukuku bir derya; onun içindeki teoriler, okullar başlı başlarına birer deniz… Şimdi bu zenginliğin içine girersek çıkmamız çokça zaman alırdı. Yüzyıllar önce ortaya atılan fikirlerin sahipleri gibi biz de bugün basitçe benzer soruları ve sorunları irdeliyoruz: Ceza nedir, nasıl verilir? Adalet nasıl sağlanır? Hukukçular gibi hukukçu olmayanlar da bu tip kavramları muhakkak sorgulamıştır. İşte bu konuya konuya günümüzde bambaşka bir boyut getiren, terazinin dengesini bambaşka sağlayan bir hakimden söz edeceğiz…

Adaleti Bir Başka Tecelli Ettiren Yargıç: Micheal Cicconetti 1

Pişman Ettiren Yargıç!

Ohio Bölge Yargıcı olan Michael Cicconetti verdiği kararlarıyla ezber bozmuştur. Klasik cezalandırma tipleri ve mantığının dışına çıkmış; suça özel, biricik ve faili düşündürmeye yönelik cezalar saptamıştır. Faili, empati kurmayla yükümlü kılmıştır ve bunun etkili bir ceza olduğu fikri bence çok yerinde. Ben lafı daha fazla uzatmadan verdiğim örnekler size meseleyi anlatsın:

•35 yavru kediyi ıssız bir ormana bırakan ve orda terk eden bir kadına, bir gecesini ormanda geçirme cezası verdi.

•Ruhsatsız silah kullanan bir adamı, bir gece morgda zaman geçirme ve oradaki ölüleri inceleme cezasına çarptırdı.

•Bir vatandaşın, polis memuruna “domuz” dediği için sokağın köşesinde omzunda 170 kiloluk bir domuz ile “Bu bir polis değildir” yazılı bir pankart taşımasına hükmetti.

Adaleti Bir Başka Tecelli Ettiren Yargıç: Micheal Cicconetti 2

•Bir köpeği vuran adam, bunun bedelini her tatil günü bölgesindeki hayvan barınağına 20 kiloluk mama bağışı yaparak ödedi.

•Yoksullar için toplanan bağışların bulunduğu kutuyu çalan adam, bir gününü bir evsiz gibi yaşayarak geçirme cezası aldı.

•Noel zamanı Hz. İsa heykelciği çalan ve ona zarar veren gençler, özür dilediklerini belirten pankartları taşıyarak bir eşek ile bütün gün sokakta dolaştırıldılar.

Adaleti Bir Başka Tecelli Ettiren Yargıç: Micheal Cicconetti 3

Evet, tartışmaya açık yöntemleri olan oldukça ilginç ve yaratıcı bir hakim bu Michael Ciconetti. Aslında kendisinin adaleti sağlamada kullandığı yöntem hukukun nispeten sıkıcı görünen dünyasına aykırılık taşıması bakımından da çok isabetli olmuş bence. Bir konuyu sıkıcı diye yaftalamamak lazım aslında, gördüğünüz gibi iş kişide, onun yaklaşımında, yaratıcılığında bitiyor. Bu, çoğu alan için böyledir. Ayrıca bu tarz yaratıcılık dolu örnekler hayatımız açısından ilham, hukuk dünyası adına da gerçekten umut verici. Bana çok ilginç gelen bu özgün kararlar umarım sizin de ilginizi yakalamış ve size ilham vermiştir. Özgün, yaratıcı, efektif eylemlerinizin bol olması dileğiyle!