Spor sağlığımız için çok önemlidir. İnsanı canlı, hayatta ve zinde hissettirmesinin yanı sıra uzun bir yaşam için önemli bir noktadır. Bu yazımızda ise bahsedeceğim spor bottayken sadece doğanın kanunlarını fizikle birleştirebildiğinde başa çıkabileceğin spor olan raftingdir. Peki nedir bu rafting? Türkiye’de rafting ne durumdadır? Bu sporu yaparken neler hissedersiniz? Yarışmaları var mıdır? Tehlikeli bir spor mudur? Kimler yapabilir? Şimdi bu soruların cevaplarına gelelim.

Dalgaların arasındaki bot

Rafting Nedir?

Rafting dere, nehir gibi akarsularda botun içinde 4 ya da 6 sporcunun kürek çekerek bota yön verip ilerlettiği bir spordur. Bu sporu yapanlar suyun üzerinde o kadar ahenkli hareket ederler ki bu branşa su balesi de denilebilir.

Adrenalin Dolu Spor: Rafting 1

Yarışmaları Nasıl Oluyor?

Her sporda olduğu gibi raftingde de yarışmalar eğlenceli ve centilmence geçiyor. Raftingde yarışmalar üç klasmandan oluşuyor. Nehir inişi, RX ve Slalom.

Slalom

Nehir İnişi

3.5 ya da 7 km arasında değişen mesafeler arasında en hızlı hangi takımın starttan finishe geldiğine bakılır.

RX

Bu klasman iki parçadan oluşur. Sprint dediğimiz ilk bölümde kısa bir mesafeyi ilk önce hangi takımın bitireceğine bakılır ve bu sonuçlara göre takımlar eşleştirilerek kafa kafaya (H2H) dediğimiz bölümde yarışırlar. Bu yarışta takımlar kapı dediğimiz uzun bir borunun etrafından geçerek hemen finishe ulaşmayı hedefler.

Slalom

Bu parkur da ise kapıların bir kısmından ters bir kısmından düz geçerek tamamlanmaya çalışılır.

Türkiye’de Rafting

Bu spor Türkiye’de gelişmekte olan sporlar federasyonuna bağlı ancak şu an ayrı bir federasyon olmak için çalışmaları sürüyor. Yarışmaları ise yılda 3-5 kez arasında değişiyor ve her yarışmada Türkiye dereceleri seçiliyor. Yarışmalar Türkiye’nin batısından doğusuna her defasında farklı akarsularda yapılıyor. Dereceye giren bu takımlar bizi yurt dışında da temsil ediyor. Raftingi sadece tatil yerlerinde arkadaşlarla heyecanın doruklarına çıkmak olarak gören bizler milli takımımızın yurt dışındaki derecelerinden de bihaberiz. Milli takımımız her sene bizi gururlandıracak başarılar elde ederek eli boş dönmüyorlar.

Milli takım

Duygularımız Ne Alemde?

Bu işin içinde olan biri olarak söyleyebilirim ki tatil yerlerinde yapılan rafting eğlenceli ancak gerçek değil. Çünkü botu rehber yönlendiriyor ve biz botta senkron ve düzgün kürek çekmediğimiz için boşa güç harcıyoruz. Rehber eşliğinde eğlendiğinizi düşünüyorsanız bunu spor olarak da yapmalısınız. Dalgaların üstünde kürek çekerken nefes almayı unutup doğayla senkron olmanız gerektiğini hatırladıkça kalbiniz pır pır edip dolaşım sisteminize adrenalin pompalıyor. Akarsu içindeki taşlar ise suyu hızlandırıp yön verdikçe kısa süreli korkular da yaşamıyor değilsiniz. Bu anlattıklarım hızlı yerlerdeki anlık çılgınlıklardı. Peki durgun kısımlarında neler oluyor? Suyun yavaşladığı yerlerde suyun nefes aldıran rengi, ağaçların görkemli gölgeleri, kuş ve böcek sesleri arasında huzur buluyorsunuz.

İü raft,ng

Tehlikeli Midir?

Yaşamımızın her anında olduğu kadar tehlikeye sahiptir. Ekstra korkmanız gereken bir tehlikesi yoktur. Bir bilen eşliğinde gerekli önlemler alındığında ise ters bir durum oluşsa bile bir sorun olmayacaktır. Herkes rafting yapabilir. Ancak boyunuz uzunsa daha fazla esneyebileceğiniz için daha avantajlı bir konuma sahip olacaksınız.