Gün içinde yapmamız gereken onlarca iş var ve zihnimizin gün içinde aktif bir şekilde karar verme kapasitesi sınırlı. Özellikle de sık sık önemli bir şeyleri unutuyorsanız, benim gibi özünde düzensiz bir insansanız ve gün bitince yatağa yattığınızda aklınıza aksattığınız işleriniz geliyorsa ajanda kullanmaya başlamanızın zamanı gelmiştir. Merak etmeyin, doğru bir şekilde ajanda kullanmaya başladığınızda üretkenliğiniz artacak, zihniniz size teşekkür edecek ve hayatınız kolaylaşacak.

ajanda kullanma

Ajanda Kullanmayı Alışkanlık Haline Nasıl Getirebilirim?

  • Ajanda kullanımında sürekliliği sağlayamıyorum.
  • Günlük hedef koyuyorum ama ulaşamıyorum.
  • Ajanda alışkanlığı edinmek istiyorum ama yapamıyorum.
  • İstikrarlı olamıyorum. Bir heves ajanda alıyorum ama bir süre sonra kenara atıyorum.

Bu yakınmalar size de tanıdık geliyor mu? Eğer cevabınız evetse doğru bir şekilde ajanda kullanmıyorsunuz demektir. Peki, bu işin doğrusu nasıldır, daha da önemlisi ajanda kullanmak nasıl bir alışkanlık haline getirilir?

  • Öncelikle size gerçekten mutluluk veren bir ajanda almanızı tavsiye ederim. Bu noktada Marie Kondo yönteminde olduğu gibi satın alacağınız ajandayı elinize alıp “Bu içimde mutluluk hissi yaratıyor mu?” sorusunu kendinize sorabilirsiniz. Eğer ajandanızı severseniz kullanmanız daha kolay olur. Kendinizi daha iyi hissedecekseniz kişiselleştirmek adına ajandanız ile birlikte stickerlar da satın alıp kullanabilirsiniz.
Ajanda Kullanma Alışkanlığını Nasıl Edinebiliriz? 1

İçinize mutluluk hissi veren ajandanızı nasıl doğru bir şekilde kullanacaksınız konusuna gelelim :

Ajandanıza öncelikle dönem içindeki önemli tarihleri ekleyerek başlayın. Bu tarihler ödev, proje, sınav, dönem başlangıç ve bitiş tarihleri olmalı. Bunun dışında çalışıyorsanız, toplantılarınız varsa, özel ve önemli günlerin notunu almak istiyorsanız bunları da ajandanıza not alın. Özellikle de yıllık/aylık planlama kısımlarına üşenmeden bu tarihleri yazın. Hatta akademik dönemin haftalarını da haftalık planlama bölümüne H1, H2… şekilde kodlayarak yazarsanız o hafta kaçıncı haftada olduğunuzun takibini kolayca yapabilirsiniz.

Ajandanız kullandıkça hayatınızı kolaylaştırmalı bu yüzden en sağlıklısı haftalık plan üzerinden ilerlemeniz. Haftanın size uygun bir gününü (benim için Pazar) ajandanızın haftalık planını hazırlamaya ayırın. O hafta içinde her gün mutlaka yapmanız gerekenler (önemli dersler, toplantılar, sınavlar, proje/ödev teslimler, son tarihler, arkadaşlarla planlar) o haftalık planınızda ilgili günlere işlenmeli. Son dakika iptal veya ekleme olursa ajandanız üzerinde hafta içinde zaten değişiklik yapabilirsiniz ama haftalık planda önemli olan öncelikli işleri haftanın günlerine yerleştirmek.

Çok yoğunsanız günlük plan yapabilirsiniz ama tavsiyem, günlük plan yapmak yerine her akşam veya her sabah 5 dakika kadar ajandaya göz atıp güne öncelikleri bilerek başlamanız. Eğer bunu bir alışkanlık haline getirmek istiyorsanız tercihen gece yatağa yatmadan önce ajandanızdan ertesi günkü önceliklerinize göz atmanız ve öncelikler dışında yapmanız gerekenler varsa onları da ajandanıza not almanız faydalı olacaktır. Böylelikle günlük planınızı esnek bir şekilde hazırlayabilirsiniz.

Ajanda Kullanma Alışkanlığını Nasıl Edinebiliriz? 2

Ajanda Kullanarak Motive Olmak Mümkün Mü?

Ajanda kullanarak kendinizi motive etmek istiyorsanız ajanda kullanımınızı oyunlaştırmanızı tavsiye ederim. Her gün sabah kalktığınızda başarmanız gereken hedefler var diye düşünün. Gün içinde bunları başarırsanız gün sonunda kendinize ödül verin. Alışkanlığınız oturana kadar günlük hedeflerinizi minimumda tutun. Yani sadece mutlaka yapmanız gerekenleri günlük yapılacaklar listenize ekleyin. Bir süre sonra hem ajanda kullanım alışkanlığı kazanacaksınız hem de motivasyonunuz artacak.

Dijital Uygulamalar Varken Ajanda Sahibi Olmak Gerekli Mi?

Ben kağıt kalem seviyorum diyebilirsiniz ama bu bir tercih meselesi. Aslında bilişsel olarak yazarak plan yapmak beyninizi daha çok aktive ediyor ama dijital alternatiflere de tamamen karşı değilim. Hatta ben de sıklıkla Google Keep kullanarak plan yapıyorum. Dijital alternatif arayanlara da Google Keep dışında şunları önerebilirim:

  • Tick Tick
  • One Note
  • Evernote

Kaynakça :

1- https://kucukilhamkutusu.com/2018/05/24/verimli-ajanda-nasil-tutulur/

2- http://ogrencikariyeri.com/haber/ajanda-kullaniminin-yarattigi-6-guzel-etki