Yeni yıl; yeni planlar, yeni başarılar ve sağlıklı bir dünyayı beraberinde getirmeye hazırlanırken yeni ajandalar raflarda yerlerini almaya başladı. Ajandalar planlı bir hayatla birlikte başarıyı da getiren önemli bir araçtır. Klasik defter, zamanlı ve zamansız, klasör, bullet journal… Peki bu ajandalardan hangisinin size uygun olduğunu düşündünüz mü? Sizce doğru ajandayı mı kullanıyorsunuz?

ajanda

Klasik Ajanda

Klasik ajandalar telsiz defter formatında, her ayın genel takvimini içinde barındıran ve başka herhangi bir özelliği olmayan ajandalardır. Eğer klasik bir iş sahibiyim, sadece özel günlerimi ve arada unutmamam gereken işlerimi not etmek istiyorum derseniz klasik ajandalara göz atabilirsiniz.

Zamanlı Ajanda Mı, Zamansız Ajanda Mı?

Öğrenciyseniz ve yılın belirli zamanlarında ajandaya ihtiyaç duyuyorsanız zamanlı ajandaların yarısı tatil günlerinizde boş kalmaya mahkum kalacaktır. Bu gibi durumları önlemek için zamansız ajandaları tercih edebilirsiniz. Zamansız ajandaların diğerlerinden tek farkı tarihlerin yazılı olduğu kısımların boş olmasıdır. Böylece boş günlerinizi kullanmamaktansa planlamalarınıza kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

Yoğun İnsanların Hayat Kurtarıcısı: Klasör Ajanda

Hem okuyor hem çalışıyorsanız ya da kendi işinizin sahibiyseniz birden fazla iş ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz. Bu kadar yoğun bir tempoda kişisel harcamalarınız, ev ihtiyaçlarınız, sosyal hayatınız derken yorulabilirsiniz. Bu gibi durumların kurtarıcısı klasör ajandalardır. Adeta bir çanta gibi yanınızda taşıyabildiğiniz bu ajandanın bölümlerini kendiniz belirleyebilir ve istediğiniz kadar detaylandırabilirsiniz. Böylece ajandanız size uyum sağlar ve hayatınızı kolaylaştırır.

Renkli Planlar: Bullet Journal

Ajanda kişisel bir araçtır. Kendi hayatınıza, kendi tarzınıza ve beklentilerinize uygun ajandayı bulamadığınız ya da bir ajandaya harcama yapmak istemediğiniz durumlarda bir bullet journal yaratabilirsiniz. Eğer nasıl bullet journal tasarlayabileceğinizi bilmiyorsanız buraya tıklayarak tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Planlı bir hayat her zaman verimlidir ve ajandalar düzen sağlar. Bu düzenli ve verimli hayat için yılın ilk ayında ajanda tutmaya başlamalısınız. Unutmayın ki ipin ucu bir kez koparsa bir daha yakalayamayabilirsiniz. Bu yüzden kendinize en uygun ajandayı yeni yıla kadar almayı ya da yaratmayı unutmayın. 🙂

Editör: Berfincan Doğan