Gelmiş geçmiş en çok tartışılan sanat eseri, satışa çıkmadığı halde dünyanın en pahalı tablosu olan ve hikayesi bir türlü bulunamayan aynı zamanda birçok gizemi barındıran ve gizemi çözülemeyen Mona Lisa tablosu; aslında gözümüzün gördüğü gibi bir kadın figürü değilse? Evet, tablo hakkında ortaya çok fazla teori atılsa da Mona Lisa’nın bir kadından çok bir erkeğe benzediği yönündeki teoriler, Da Vinci’nin hayatı ve tabloda gizlenen mesajlar sayesinde doğruluğu yüksek bulgulardır.

Öncelikle başrolümüz Leonardo Da Vinci hakkında birkaç bilgi vermek isterim. Filozof, astronom, mimar, mühendis, matematikçi, heykeltıraş, müzisyen, kartograf ve yazar olan Da Vinci; Rönesans döneminde yaşamış ve aynı anda birçok alana ilgi duymuştur. Milano dükü ve Fransa kralı gibi kişiler için çalışmıştır ve birçok kişi tarafından dünyanın en büyük dehası ve sanatçısı olarak kabul edilmiştir.

AnagramBiri: Mon Salai ve Mona Lisa 1
Leonardo Da Vinci

Milano dükü için uzun yıllar çalıştıktan sonra, 16 yıl boyunca İtalya’yı gezmiş ve farklı kişiler için çalışmalar yapmıştır. Bu arada dünyanın en ünlü tabloları arasında yer alan ve dahası, insanlık tarihinin en başarılı resmi sayılan Mona Lisa’yı resmetmeye başlamıştır.Gariptir;1503 yılında çizmeye başladığı tabloyu, gittiği her yere götürüyor ve yanından hiç ayırmıyormuş. Sanırım bu davranışından bile belliydi birçok gizemi tabloya saklamak istediği. Bir pano üzerine yağlı boya kullanılarak yapılan tablo şu an Fransa’da Louvre Müzesi’nde yer almaktadır.

77 x 53 cm boyutunda olan tablo, ilk cümlelerimde belirttiğim gibi hakkında en çok spekülasyon çıkan tablolardan biridir. İşin yine garip yönlerinden biri, basit bir kadın figürü olarak görülen tablo aslında piramit ve geometrik şekillerin kullanılmasıyla oluşmuş. Yıllardır derinlemesine incelenmesine rağmen, hala aydınlığa kavuşmayan sırları bulunan bu tablo, gerçekten de insanlarda merak uyandırıyor. Altın oran içerdiği söylenen tablonun bir diğer tartışma konusu ise Mona Lisa’nın yüzündeki ifadenin anlamı.

AnagramBiri: Mon Salai ve Mona Lisa 2
Mona Lisa, The Louvre Museum

Birçok kişinin aklına bu kadın gülüyor mu, mutsuz mu şeklinde gelen soruların yanıtını Amsterdam ve Illinois üniversitelerinin ortak hazırladığı bir çalışma veriyor. Bir bilgisayar programı kullanılarak yapılan çalışmada, Mona Lisa tablosundaki kadın %83 mutluluk, %6 korku, %1 öfke ve %9 tiksinti içerisinde. Sonuç olarak bir insanın aynı anda, bu kadar karışık duyguları yaşamasının zor olduğunu düşünürsek, Mona Lisa’nın ifadesiz bir kadın olduğunu söyleyebiliriz.

Tabi, bu duyguları çok iyi bir yetenekle işleyen Da Vinci’nin birkaç sözünden dolayı erkeklere ilgi duyduğu iddiası ortaya atılmış ve Mona Lisa’nın bir erkeğe ithafen mi yapıldığı daha da ileriye gidersek, 1490 yılında yanına yetiştirmek üzere aldığı bir erkek çocuğu olan “Gian Giacomo Caprotti Da Oreno”ya aşık olup, çok fazla yaramazlık yaptığı için ona “Benim Şeytanım/Haylazım” lakabı olan “Mon Salai”yi takmıştır. Da Vinci yanındaki öğrencilerden yeteneğini beğenmediğinde veya en küçük bir kabahatte onları yanından kovabilen birisiydi.

Teorilerden birisi de budur ki Mona Lisa ve Mon Salai’nin harfleri birebir aynıdır. Da Vinci, eşcinselliğinin o dönemde yasak olması sebebiyle gizli kalmasını istemiş ve belki de Mona Lisa’yı olabildikçe kadın figürü yapmaya çalışmıştır.

AnagramBiri: Mon Salai ve Mona Lisa 3
Mon Salai / Mona Lisa

Mona Lisa hakkında bir başka teori

Bir başka teori de; Da Vinci’nin, Mona Lisa’nın gözlerine “L” ve “S” harflerini yerleştirdiği söylenir. “L” harfi Leonardo’yu “S” harfi ise aşık olduğu erkeği yani yanında çalışan Salai’yi temsil ettiği iddia edilir. Doğruluğu kesin olmamakla birlikte tablonun arka manzarasında bir köprü bulunur ve altında 72 sayısı gizlidir. Bu köprü, halk arasında “Şeytanın Köprüsü” olarak adlandırılır. Ve belki de bu köprü Da Vinci’nin yine Mon Salai’ye yaptığı bir atıftır.

Kaynak: http://mozartcultures.com/leonardo-da-vinci-ve-eserlerindeki-sembolizme-psikanalitik-bir-bakis/