Kanada yapımı olan dizi, Montgomery’nin 1908’de yazdığı “Anne of Green Gables” kitabından uyarlanmıştır. Dizi, ailecek izleyenleri ekrana kilitlemeyi başarmıştır. Kostümler, renkler ve işlenen dönem izleyicide sıcak bir hava oluşturmaktadır. Aynı zamanda dizi ekran başındakilere birçok konuda bakış açısı kazandırmaktadır.  

Anne Karakteri Nasıldır?

Anne; yetimhanede büyümüş, kızıl saçlı, çilli bir kızdır ve toplumun bakış açısında güzel olarak  kabul edilmeyen bir insandır. Yetimhanede birçok sıkıntı yaşamıştır. Evlat edinildiği ailelerde hizmetçilik yapmıştır. Fakat tüm bu sıkıntılardan sonra Green Gables‘ te yaşayan Cuthbert kardeşlerinin evlat edinmesi ile hayatında bambaşka bir serüven başlar. Artık onun için zorlu yollar geride kalmış ve çocuk olma zamanı başlamıştır.

Anne güzel olamamakla birlikte çevresine neşe ve sevinç veren bir kızdır. Cuthbert kardeşler başta onu istemese de onun bu enerjisine kapılmışlardır. Her olaya olumlu bakışı, onun hayata karşı yaşama çabasıdır. Bulduğu tüm kitapları okuma alışkanlığına ve öğrenme açlığına sahiptir. Bu özelliği onun kimi zaman başına dert olurken çoğu zaman da problemleri çözmesine yardımcı olmuştur. O, gerçek hayattan çok kafasında kurduğu hayatta daha fazla yaşamaktadır.

Anne With An E

Anne bir çocuk olarak okula başlar fakat okulda kızıl saçları, çilleri, yetim olması ve her konuda aktif olması ile dikkatleri üzerine çeker. Zorbalık yapan öğrenciler tarafından kolay olmayan okul hayatına başlar. Çocuklar sürekli onunla alay etmektedirler. Çok neşeli olmasına rağmen çoğu zaman bu durumlarla baş edemez. Fakat onun iyi kalbi ve neşeli hali kısa sürede arkadaş edinmesine yardımcı olur.

Dizideki Kadın Algısı

Anne karakteri, dizide sürekli kadınların yaşadığı zorlukları sorgulamaktadır. Ona göre kadın olmak ve büyümek gerçekten korkunç bir durumdur. Kadın dediğin güzel olmalı, kabarık elbiseler giyinip eşlerini mutlu etmelidir. Kadınlar bir erkek olmadan seyahat edemezler. Oysa o, bir kadının hayallerinin peşinden gitmesi gerektiğini düşünmektedir. 

Anne With An E Dizisi İnsanları Ekrana Kilitliyor 1

Anne karakteri, izlerken insana birçok soru sordurmaktadır. Bir çocuk neler hisseder? Çocuklar olaylara nasıl bakar? Hayal gücünün gücünü nasıl yaşarlar? Çocukken yaşanılan travmalar gelecek yaşantıyı nasıl etkiler?

Bu dizi, sizi çocuksu duyguların kaybolmamış temizliğine götürmektedir. Öğrenmenin, keşfetmenin, düşmenin, kalkmanın insanlar için normal olduğunu ve her zaman yürümek, adım atmak ve çabalamak zorunda olduğumuzu göstermektedir. 

Kaynakça: 1

Editör: Sena Bakı