Sanat ve sanatsal işler günümüzde üzerine fazlasıyla düşülen fakat ‘’ben sanatçıyım’’ diyen herkesin başarılı olamadığı bir mecra. Elbette her insanda olduğundan daha fazla sanatçı kimliği taşıyan veya sanat ile ilgili herhangi bir alanda zamanını harcayan kişiler de ‘’ego’’ biraz daha fazladır (istisnalar hariç 😊).

Ego Nedir?

Konumuz egoyla ilgili olduğu için egonun tanımını kısaca yapalım. Kişinin kendisini herkesten üstün ve önde görmesi, ezilme korkusunun oluşturduğu psikolojik durum ego olarak tanımlanmaktadır.

Egoist Kimler İçin Kullanılan Bir Tabirdir?

Egonun tanımı bencilik olduğu için her ne kadar çoğu insan ‘’ben egoist değilim’’ dese bile ego bu cümleyi kuran insanlarda görülür. Egonun her insanda bulunduğu bir gerçektir. Kimi insanda bu özelliğin baskın oluşu o insanlar için egoist tanımını yaptırabilir.

 

mask

Anti-Ego Muhalifliği Sendromu Nedir?

Her insan bir alanda iyi veya en iyi olmak ister ve ömrünün çoğunluğunu hedefi uğruna harcar. Bu çok iyi bir öğretmen olmak için de geçerlidir, çok iyi bir işletmeci olabilmek için de. Eğer siz bir alanda başarılı olabilmek için ciddi bir zaman harcamışsanız o konuda iyi olduğunuzu düşünürsünüz ve insanların ürettiklerinizi beğenmesini istersiniz. Ürettiklerinizin beğenilmeme durumu da ruhunuza elbette iyi gelmez. Hatta belki eleştiri bile kabul etmezsiniz. Çünkü siz, sizce iyisinizdir. Anti-ego muhalifliği her ne kadar sanatla ilgili bir kavram olsa da ben herhangi bir alan için de bu durumun geçerli olduğunu düşünüyorum.

Modern psikoloji anti-ego muhalifliğinin henüz bir tanımını yapamamış olsa da çoğu kaynakta anti-ego muhalifliği, sanatla ilgilenen kişilerin başarısızlıkları sonucunda veya istedikleri noktaya gelememeleri durumunda yaşadıkları psikolojik rahatsızlık olarak değerlendiriliyor.

Anti-ego muhalifliği sendromu yaşayan kişinin durumu çok ciddi seviyelerde ise bu kişinin kafasında toplum tarafından beğenilen bir şeyi yok etme gibi bir düşünce oluşabilir. Hatta bunu eyleme dökmeye çalışabilir. Ayrıca bu kişiler toplumca beğenilen eserlere daha eleştirel ve farklı gözlerden bakarlar.

Anti-Ego Muhalifliği Sendromunu Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Bu sendromun kesin bir açıklaması yapılamadığı için aslında bu konu hakkında yeterli bilgi bulmak da oldukça zor. Bu sebeple buraya onlarca madde sıralayamayacağım. Bir sanatçı ile empati kurarak bu durumu örnekleyebiliriz: Siz bir sanatçısınız ve bulunduğunuz noktaya gelebilmek için emek ve zaman harcadınız fakat bu alanda bir kariyer edinemediniz. Defalarca elde ettiğiniz bir başarısızlık ve sadece sizin beğeninizi alan bir sanat eserinizle baş başa kaldınız. İnsanların kötü eleştirilerini duymanız ve geri getiremeyeceğiniz zamanınızı başarılı olamayan bir şey için harcamanız anti-ego muhalifliği sendromunu tetikleyen durumlardır.

 

mavi

 

Bence anti-ego muhalifliği hemen hemen hayatın içindeki her meslek veya her emek harcanan durumda görülebilmesi normal bir olay. Fakat her insan yeteneğini bir şekilde keşfeder. Elbette zaman hepimiz için önemli bir kavram ama başarısızlıklarımız olmazsa başarıyı asla elde edemeyiz. Hatalarımızı keşfetmeli ve kendimizi er ya da geç bulmalıyız.

 

Kaynakça:

-https://onedio.com/haber/istisnasiz-herkesin-birkac-tanesinden-mustarip-oldugu-17-psikolojik-sendrom-663776

-https://www.neoldu.com/anti-ego-muhalifligi-sendromu-hakkinda-bilinmesi-gerekenler-16141h.htm