Puma, kedigillerden bir yırtıcı hayvandır. Biraz pantere biraz da kediye benzeyen bu yırtıcıların boyları hemen hemen iki metreye yakındır. Pumaların birçok özelliği meşhurdur ama onlar en çok hızlı, atletik ve kıvrak koşuları ile tanınırlar. Avlarının peşlerindeyken giderek hızlanırlar ve tüm kaslarıyla, kemikleriyle, eklemleriyle koşarak estetik bir koşu ortaya koyarlar. Onların bu ölüm koşuları, ya pumanın ya da hayatını kurtarmak için kaçan kurbanın zaferi ile sonuçlanır.

Pumaların avlanırken dahice sonuçlar veren bir karar mekanizmaları vardır. Pumalar avlarını yakalamak için gerçekleştirecekleri koşunun süresini ve eforunu avlarının cüssesine göre ayarlarlar. Çünkü, pumaların bir ceylan avını sonuçlandırmak için harcadığı süreyle bir tavşanın peşinde geçirdiği süre aynı değildir. Puma fazlasıyla zeki bir canlıdır. Bu sebeple, koşarken harcadığı enerji miktarı, avdan elde edeceği potansiyel enerji miktarını aştığı noktada durur ve koşmaktan vazgeçer. Yenilgiyi kabullenir ve yeni avlar aramak için yola koyulur.

Aptal Puma Sendromu

Aptal puma sendromu(aptal çita sendromu olarak da geçer) ise bunun tam olarak zıddını yapan insanları açıklamak için kullanılan bir tabir. Bazen bir tavşanın peşinden yıllarca koşan sonra da yakaladığı avı bir çırpıda bitirenleri ya da bu tip bir ahmaklığı ifade etmek için kullanılıyor. Yani insanların birçoğu, pozisyonları ile bağdaşmayan küçük şeylerin peşinde ömürlerini harcıyorlar. Aslında ceylan peşinde olmaları gerekirken, tavşan peşinde telef oluyorlar.

Örnek vermek gerekirse; Aynı gün iki tane final sınavı varsa öğrenci, hiçbir şey bilmediği derse çalışmak yerine daha iyi olduğu dersin finaline çalışmayı tercih eder. Benzer olarak, çok uğraş isteyen bir ödev, o dersin notunun toplamda sadece %5’ini etkileyecekse ve yeterli zaman yoksa ödevin yapılmaması çok muhtemeldir. Mantıklı gözüken bir hamledir bu, çünkü belirli bir zamanı ve eforu, olabildiğince mantıklı ve kendi yararına olacak şekilde değerlendirmiş olacaktır.

Her şey bireyin kendisine şu sormasından geçiyor: “ELDE EDECEĞİM ŞEY, HARCADIĞIM EMEĞE DEĞMİŞ OLACAK MI?

Başarı dediğimiz şey aslında çok boyutlu yönlerden ele alınıp değerlendirilmesi gereken bir olgu ve başarı, çoğu zaman sarf edilen enerji ve sonuç ilişkisi arasındaki dengeyi hesaplayabilmekte gizlidir. Plansız bir şekilde belirlenen ve gerçek dışı hedeflerin peşinden ısrarla koştuğumuzda en büyük kaybın zaman olduğunu ve bunun telafi edilemez olacağını aklımızdan çıkarmamamız gerekiyor.

Gerçekçi ve tatmin edici bir başarı istiyorsan şunu düşün:

aptal puma sendromu

Kaynakça: 1