Hey sen ne yapıyorsun? İndir o ellerini! Neden diğerleri gibi değilsin? Sen de herkes gibi davranmalısın.

Bu şekilde var olamazsınız. Başarmak için bizim gibi davranmalısınız. Bu hayatta farklılıklara yer yok.

Şu an bu yazıyı okurken herhangi bir engele sahip değilsen, dünyada şanslı sayılan kişiler arasında bulunuyorsun demektir. Aslında bu yanlış bir tanım. Çünkü aramızda hiçbir fark yok. İşte hem buna dikkat çekmek hem de engelli arkadaşlarımız için yaşam köyü kurmak amacıyla İZEV, Yaşam Hakkı-Duvar isimli harika bir video çekti. Aynı dünyayı paylaşabiliyorsak neden aramızda bir fark olsun ki?

Aramızdaki Tüm Duvarları Yıkalım 1

Yaşam Hakkı-Duvar Projesi

Açılımı İstanbul Zihinsel Engelliler İçin Eğitim ve Dayanışma Vakfı olan İZEV, 1989 yılında dernek olarak kuruldu. 1997 de vakıf olan İZEV, zihinsel engelli mütevelli üyeler tarafından oluşturulmuştur.  0-25 yaş aralığındaki zihin engelli çocuklara rehabilitasyon, terapi, ilköğretim ve mesleki eğitim hizmetleri üzerine çalışmaktadır. Hayvanlar ve Biz, Hayat ve Biz, Bir Söz Bir Nefes ve İZEV Farklı Çarşambalar projelerini de gerçekleştirmişlerdir.

Yaşam Hakkı-Duvar, İZEV’in farklı bireylerin sesini sanatla duyurmak adına ‘Hayat ve Biz’ projesinin 2. bölümü olan ‘Hayvanlar ve Biz’ projesini hayata geçirdi. Bu proje için Pink Floyd’un ‘Another Brick in The Wall‘ şarkısının sözleri değiştirilerek bir video hazırlandı. Pink Floyd’un solisti olan Roger Waters şarkının telif haklarını ücretsiz olarak İZEV’e verdi. Bu telif hakkı, 1979 yılından bu yana ilk kez Türkiye’deki down sendromlu bireylere verildi. Şarkının sözleri İZEV tarafından yeniden kalema alındı. Şarkıyı  Selda Bağcan, Funda Arar, Kubat ve Koray Avcı gibi önemli isimler seslendirdi.  Video klipte ise 30 engelli birey yer aldı. Videonun çekimleri 4 gün sürdü ve video 18 Nisan günü Youtube yüklendi. Bu yazıyı yazarken video,  942.123 görüntüleme almıştı. Fakat şuan için hedefin çok gerisinde. 10 milyon gösterim hedeflenen videonun daha fazla kitleye ulaşması gerekiyor.

Aramızdaki Tüm Duvarları Yıkalım 2

10 Milyona Ulaşılırsa Yaşam Köyü Kurulacak

İZEV, videonun 10 milyona ulaşmasıyla elde edilecek gelir ile bir ‘yaşam köyü’ yapmayı planlıyor. İZEV Vakfı Genel Sekreteri Merve Kılıç, bu projeyi şu sözlerle açıklıyor:

Bu uzun zamandır Türkiye’de düşünülen, üzerinde çalışılan bir proje. Farklı bireylerin aileleri bu dünyadan göçtüğü zaman, onların emanet edileceği kurumlar konusunda ciddi sıkıntılar var. Onların doğru desteklenecekleri kurum sayısı çok az. Maddi alt yapısı zayıf olan aileler için hemen hemen hiç yok diyebiliriz. Hedefimiz, bu proje ve devam serisindeki etkiyle birlikte destekçi kitlemizi ve farkındalığı büyütmek. Bu işin içine daha fazla insanın eklenmesini sağlamak ve bağımsız ‘yaşam köyü’ kurmak. Bu köyde her yaştan ve her engel grubundan bireylerin hem kısa süreli kalmasını, hem uzun süreli  emanet edilebilecek yurt kısımlarını bulunmasını saplamak.

Siz de böyle güzel çalışmayı desteklemek için videoyu izlemeyi ve paylaşmayı unutmayın. Onlara engelli, farklı gibi lakaplar takıyoruz, aslında hiçbir farkımız yok. Şarkıda da dediği gibi;

Biz de sizinle aynı gökyüzüne bakıp, aynı havayı soluyoruz ve varız!