Arduino’nun nasıl işlediğinden önceki yazımızda bahsetmiştik. İlk defa okuyanlar için bir özet geçmemiz gerekirse Arduino bir mikro denetleyicidir. Onunla beraber devreler, robotlar, bahçe sulama otomatları yapabilirsiniz. Arduino’nun yaptığı şey elektroniği inanılmaz derece kolay seviyelere getirmesi. Böylelikle herkes için ulaşılabilir, anlaşılabilir olması onun en önemli özelliği.

Arduino ile Yapabileceğiniz İlk Proje!

Led yakıp, söndürmek! Evet yanlış duymadınız. Arduino ile ilk başlamanız gereken proje bir ledi yakıp, söndürmektir. Ledi daha hızlı ve yavaş yakıp söndürmeyi öğreniyormuşsunuz gibi gelse de aslında olan bir kaç satır kod ile arduino mantığını kapmaya başlamanız olacaktır.

Arduino ile Basit Robotik

Arduino’nuz ile yapabileceğiniz bir çok robot çeşidi mevcut ilk olarak engelden kaçan robot yapabilirsiniz. Mesafe sensörü yardımı ile engeli algılayıp başka yöne doğru giden bir robot da yapabilirsiniz. Bilgi birikiminiz ve araştırmalarınız arttıkça istediğiniz gibi yönlendirebileceğiniz harika robotlar yapmak mümkün.Ses ile kontrol edilen,yüksek hızlara ulaşan vb.

Garaj Kapınızı Kontrol Edebilirsiniz!

Arduino gelişmeye başladıkça dış dünya ile iletişim gücü de arttı. IoT(internet of things) faydalanarak onu mobil telefonunuzdan bir app yardımı ile kontrol edebilirsiniz. Böylelikle garajınızı açmak için ekstra bir kumandaya ihtiyaç duymuyorsunuz!

Twitter Aracılığı ile Kontrol Edebildiğiniz Kahve Makinesi!

Sadece 4 mekanik malzeme ve 8 aşamada yapılıyor. Kahve makinene twit at ve eve geldiğinde kahven hazır olsun!

Sihirli Kristal Top

Dokunduğunuzda vücut ısınızı algılayarak  o an hangi modda olduğunuzu tahmin etmeye çalışan led ve arduinolar yardımı ile oluşturulan bir proje.

Arduino ile Giyilebilir Projeler

Arduino’nun Lilypad  modelini kullanarak programlanabilir led küpelerden tutunda, kot ceketinizin arkasına dikerek oluşturduğunuz değişik desen ile insanları etkileyeceksiniz!

Ses Tanıma ile Gece Lambası Kontrolü

Ses tanıma özelliğini gece lambanızı aktive ederken kullanabildiğiniz gibi bir çok projeyi destekleyebilecek bir özellik ses tanıma özelliği.

Arduino’nuzu kullanarak akıllı ev sistemlerinden,FM radyo yapmaya,bateri çalan robot yapımına kadar bir çok projede kullanabilirsiniz. Umarım Arduino’nuzun gücünü küçümsemez ona doğru kodları yükleyip, onu doğru ekipmanlarla bir araya getirirsiniz. O zaman sizi ve Arduino’nuzu kimse durduramaz ! 🙂