Arduino, donanım ve yazılımı açık kaynak olan bir elektronik platformdur. Mikrodenetleyicidir, ona dayanarak oluşturduğunuz her şeyin beyni niteliğini taşır. Girdileri işler ve belirli çıktılar almanızı sağlar. Arduino gibi mikrodenetleyiciler ile devreleri, ledleri ve daha fazlasını kontrol edebilirsiniz. Arduino yazılımını kullanarak arduino programlama dili ile mikroişlemcinize neler yapacağını öğretirsiniz. Arduino günümüze kadar binlerce projenin beyni oldu. Dünya çapındaki maker toplulukları bu açık kaynak platformunun etrafına toplandı. Projeler ve içerikler üreterek bu topluluğu geliştirdiler.

Arduino’yu Yakından Tanıyalım

Arduino, Ivrea Etkileşim Tasarım Enstitüsü’nde doğdu. Ulaştığı insan kitlesi arttıkça, üzerinde çalışan insan sayısı da arttı. Arduino anakartı daha çok problemi çözebilecek seviyelere geldi. IoT uygulamaları, giyilebilir 3D baskılar ve gömülü ortamlara kadar olan ürünlerde yer aldı. Robotlardan tutun da birçok elektronik projede Arduino projelerin beyni olarak kullanıldı.

Neden Arduino?

-Başlangıç seviyesi dahil herkese uyan basit arayüze,

-Açıklayıcı anlatımlara,

-Ulaşılabilir ücrete,

-Bütün işletim sistemlerinde yazılım platformunun çalışıyor olması,

-Açık kaynak yazılımına ve

-Açık kaynak donanımına sahip olması.

Popüler Arduino Ailesini Tanıyalım

Arduino her biri farklı özellikleri olan birkaç çeşite sahiptir. En gözde olan modelleri inceleyelim.

Arduino Uno

Harikalar Yaratan Arduino Nedir? 1

Uno modeli ilk arduino kullanımınız için idealdir. İhtiyacınız olan her şey mevcuttur. On dört adet giriş/çıkış pini, altı analog giriş, bir USB bağlantısı, bir güç girişi, bir sıfırlama düğmesi ve daha fazlası. Mikrodenetleyiciyi desteklemek için gereken her şeyi içerir. Güç kaynağı olarak bir kablo yardımı ile bilgisayarınıza bağlayabilirsiniz ya da AC-DC adaptörü ile çalıştırabilirsiniz.

Arduino Lilypad

Harikalar Yaratan Arduino Nedir? 2

Arduino Lilypad modeli giyilebilir E-Tekstil için tasarlanmış bir mikro denetleyicidir. Bu mikro denetleyici kartı, tasarımı sayesinde kumaşa dikilebilir. Üzerine iletken iplikle güç kaynakları, sensörler ve aktivatörler monte edilebilir. Leah Buechley tarafından tasarlanmış ve Sparkfun Electronics tarafından geliştirilmiştir.

Arduino Mega

Harikalar Yaratan Arduino Nedir? 3

Arduino Mega modeli çok sayıda giriş/çıkış pinine ihtiyaç duyan geliştiriciler için tasarlanmıştır. Bu kartta elli dört adet giriş/çıkış pini, on altı analog girişi, dört donanımsal seri port ve daha fazlası vardır.

Arduino Nano

Harikalar Yaratan Arduino Nedir? 4

Arduino Nano modeli küçük, kompakt ve breadboard dostudur. ATmega328 mikrodenetleyicisi üzerinde yapılandırılmıştır. Bir mini USB bağlantısı veya bir DC güç bağlantısı ile tek başına çalışabilir.

Bu yazımızla Arduino’nun ne olduğunu kavradık. Haftaya Arduino ile yapabileceğimizi projelere ve nasıl başlayacağımıza değineceğiz. Haftaya cumartesi görüşmek üzere.