Arılar ekosistemde kilit taşı görevindedir. Çünkü dünyada canlılığın devamı için arılara ihtiyaç duyulur. Eğer yok olurlarsa dünyadaki canlılık da uzun süre devam etmeyecektir. Peki, bu inanılmaz canlılar neden bu kadar önemli? Küçük canlılar ne yapıyor da canlılığı devam ettiriyor? Sonuçta sadece yaptıkları balı yiyoruz ya da yaz aylarında denizin kenarında rahatlamış midye yerken yanımızda belirip bizi sokarak çılgına çeviriyorlar.

arı-bal arısı-arılar

Arıların ekosistemde bu kadar önemli olmasının sebebi çiçeklerin nektarları ile beslenirken bitkilerde tozlaşmaya yardım etmeleridir. Tüm bitkiler hayat döngüsünde tozlaşma yapar ve bu tozlaşma sırasında polenlerini yumurtalara taşıyacak canlılara ihtiyaç duyarlar. İşte bu noktada arılar ortaya çıkar.  Çiçekler renkli taç yaprakları, mis gibi kokuları ve lezzetli nektarlarıyla arıları kendilerine çeker. Arı lezzetli nektarları yerken çiçekte polenlerini arının kıllı vücuduna bırakır. Böylece arı bir çiçekten diğerine gidip karnını doyururken tozlaşmayı da yapmış olur. Yani eğer arılar olmazsa bitkiler, bitkiler olmazsa insanlar ve diğer canlılar için besin olmaz, muhtemelen açlıktan ölürdük.

arılar-arı

Bal arılarını nasıl anlarız?

Dışarıda gördüğümüz arıların hepsi bal arısı mı? Arıların hepsi bal yapar mı? Bal arılarını nasıl anlarız? Dışarıda gördüğümüz arıların hepsini bal yapar diye biliyoruz ama bu yanlış çünkü tüm arılar bal yapmaz. Bal yapıp insanların da faydalandığı arılar olduğu kadar parazit yaşayan arılar da vardır ve bu parazit olan arılar bal yapmaz. Genelde gördüğümüz sarı-siyah ya da kırmızı-sarı olan eşek arılarını parazit olanlara örnek verebiliriz. Bal arılarını tozlaşma için evrimleşmiş şekillerinden anlayabiliriz. Kalın arka bacakları, polen kesesi ve kıllı vücuduyla diğer arılardan ayrılır ve bu özellikleriyle tozlaşmayı kolaylaştırır.

Arılar neler yapar?

Genelde bal yapmalarıyla ünlüdür ancak bu minicik canlılar çok şey yaparlar. Yeni yumurtadan çıkan arının kraliçe arı mı yoksa işçi arı mı olacağını belirlemede önemli olan poleni toplarlar. Çiçeklerden nektar toplayarak hem kendilerini hem de yuvadaki diğer arıları beslerler. Sadece kendilerine değil de diğerlerine de yiyecek getirmelerinden arıların sosyal canlılar olduğunu ve bu grupta iş bölümü olduğunu da anlayabiliyoruz. Kendilerine yaşayacak yuva yaparlar. Ancak bu yuvalar arıların türlerine göre yer altında, tahta yerlerde ya da ağaç kütüklerinde olabilir. Ayrıca yuvalarını yaparken kullandıkları yapıştırıcı görevi de gören wax hijyenik bir maddedir. Kısacası arılar sosyal canlılar olup yuvalarında iş bölümü vardır ve nektar ya da polenle beslenirler. Yuvalarında hijyen için de wax kullanırlar.