Fanatizim, kara sevda ve daha birçok farklı şekilde kendini gösteren bir durumdur aslında aşırılık. Her ne sebeptense bir görüşe, bir insana, bir cisme gereğinden fazla bağlanırız. Merkezimize koyup gereğinden fazla anlam yükleriz. Tanıdık geldi mi? Peki bunu yapma güdümüz nereden doğuyor acaba? Aşırılık ve tekdüzelik arasındaki sağlıklı denge kurulabilir mi veya nasıl kurulur?

Aşırılık

Neden Abartmak İstiyoruz?

Hayatımızda mevcut olanlar ve istediklerimiz arasındaki denge her zaman tam olmuyor. Çeşitli ihtiyaçlarımız da aynı şekilde. Bu yüzden dengelemek için farklı yollara başvurabiliyoruz. Eksik olan yönümüzü, duygumuzu, ihtiyacımızı bazen farkında bile olmadan başka şeylerle doldurmaya çalışıyoruz. Bir futbol takımına, bir insana, bir hobiye aşırıya kaçarak tutunmak sevgi midir gerçekten? Yoksa abartma isteği barındıran insanı yanımızın, zaaflarımızın oyunu mudur? İnsan olmanın getirdiği bu temel duyguları reddetmemek en doğrusu. Zaafları, zayıflıkları keşfedip, kabul edip öyle ilerlemek gerekir. Dengesizliklerimizi fark edip gidermek için daha etkili ve sağlıklı yöntemleri aramak en doğrusu olabilir… Bağımlılık ve bağlılık arasındaki çizgiyi oluşturan temel taşlar burada gizli aslında.

Aşırılık

Aşırıya Kaçmak Hep Mi Kötüdür?

Bu konuya tek bir bakış açısıyla yaklaşmak elbette büyük bir haksızlık olurdu. Aşırılığın bile kendi içinde bir dengesi, tutarlılığı olabilir. Dengeyi bulmak da aşırılığı yaşayıp tatmakla gelir aslında. Bazı durumlarda abartıp, gözü kara şekilde aşırılığı da deneyimlemek, her açıdan bakabilmiş kişi için rehberdir. Tekdüzelik sınırlarını hiç aşmadan aşırılıkla arasındaki dengenin kurulması zor olabilir. Ya da aşırıya kaçarak tutunduğunuz şey sizi sağlıksız boyutlara götürmüyorsa ondan güç alıp bağ kurabilirsiniz. Bazen uçları yaşamak da kendi içinizde ölçüyü tutturduğunuz sürece sizde şarj etkisi oluşturabilir. Sıfır ile on arasında yolculuk etmeden altıda sabitlenmeniz zor olacaktır belki. Bu yüzden öğrenmenin, kendinizi ve biricik dengenizi bulmanın en güzel yolu deneyimlemektir. Eğer bazı şeylerde aşırıya kaçıp kendinize bir nevi hapis hayatı yaşatıyorsanız da, pes etmeyip dengeyi bulduğunuzda kendinizi son derece özgür hissedeceksiniz!