Gezegenimizde her yıl 2,3 milyar ton çöp üretiliyor. Üretilen atıkların çoğu ise henüz yönetilemeden okyanuslara ve topraklara karışıyor. Toprağa ve okyanusa karışan atıklar uzun süre boyunca bizim besin ve oksijen kaynaklarımızı kirletiyor. Peki atıksız yaşamak mümkün mü?

Tamamen israfsız yaşama kavramına alışmak biraz zaman alıyor çünkü modern yaşam tarzlarımız sürekli olarak tüketmeye zorluyor ve sonsuz tüketim döngüsü, hayattaki birçok önemli şeyi unutmamıza neden oluyor. Birçoğumuzun hayatı çok çalışmaktan dolayı oldukça yoğun. Bu sebeple kalan zamanımızı sevdiğimiz şeyleri yaparak ve ailemizle zaman geçirerek değerlendirmeyi daha doğru buluyoruz. Bu konuda kesinlikle sizlere katılıyorum çünkü modern dünyada zamandan fedakarlık edecek kadar bol vaktimiz olmuyor maalesef. Bu yazımda sizlere zamanınızdan fedakarlık etmeden minimalist yaşam ve minimum atık üretecek şekilde yaşamak konusunda alternatifler sunacağım.

Atıksız Yaşamak

Atıksız yaşamak, lüks olmadan yaşamak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Sadece tüketici tercihlerinize daha bilinçli bir yaklaşım anlamına gelir. Gereksiz satın alımlardan tasarruf ederek ve nihayetinde kendi ekolojik ayak izinizi azaltarak kendinize bir iyilik yapmış olacaksınız. Çöplüklere giden atık miktarını azaltarak gezegene bir iyilik yapmış olacaksınız. Atıksız ve minimalist yaşam için ilk adım evinizdeki atıkların çıkış noktalarını iyi analiz etmek ve nerelerden fedakarlık edeceğinizi belirlemektir. Veee karşınızda atıksız ve minimalist yaşam tarzını benimsemenin yolları:

1- Tekrar Kullanılabilen Ambalajlar

Her şekil ve boyuttaki cam, plastik ve paslanmaz çelik kaplar defalarca temizlenebilir, tekrar kullanılabilir ve kolaylıkla taşınabilir. Mecbur kalarak aldığınız ambalajlı ürünlerinizin ambalajlarının tekrar kullanılabilirliğine dikkat ederek atıksız yaşama ilk adımı atabilirsiniz.

atık

2- Tek Kullanımlık Kağıtlar (Peçeteler, Kağıt Havlular)

Kağıt havlular ve peçeteler yerine yeniden kullanılabilir kumaş versiyonlarını seçin. Pahalı tek kullanımlık malzemelerden hızla tasarruf edeceksiniz.

3- Gıda ve Yiyecek İsrafı 

Artıkları hemen atık haline dönüştürmeyin. Yiyecek artıklarını reçel ve soslara dönüştürün. Böylece yeterli yiyeceğe ulaşamayan dünyadaki 795 milyon insana da belki bir faydamız dokunur.

4- Plastik Torbalar

Kanvas, ağ, kumaş veya geri dönüştürülmüş/geri dönüştürülebilir plastikten yapılmış büyük alışveriş torbalarını kullanmaya başlayın. Bunları evde eskiyen kıyafetleriniz veya parça kumaşlarınızdan kendiniz imal ederseniz de oluşacak atıkları engellemiş olursunuz.

geri dönüşüm

5- Tek Porsiyonluk Alışveriş

Alacağınız temizlik veya yiyecek ambalajlarının mevcut en büyük boyutunu satın almaya çalışın. Bu sayede onlarca atık ambalaj oluşturacağınıza tek bir atık oluşturmuş olursunuz.

atıksız

6- Çok amaçlı Temizleyiciler  

Temizlik malzemesi ambalajı demişken, kendi temizleyicinizi kendiniz imal edebilirsiniz. Bir sprey şişesinde 1⁄2 fincan beyaz sirkeyi, 1 fincan suyla birleştirin ve 10 – 20 damla çay ağacı, lavanta, limon veya okaliptüs esansiyel yağı ekleyin. Kullanmadan önce iyice çalkalayın. Böylece kendi yüzey temizleyicinizi elde etmiş olacaksınız.

7- Öğle Yemekleri veya Kahve Sohbetleri

Tek kullanımlık öğle yemekleri (paketler, geleneksel plastik kaplar vb.) kişi başına yılda 100 kg çöp üretir. Öğle yemeğinizi yeniden kullanılabilir bir yemek kutusunda getirin. Dışarıda kahve içmek istediğinizde de selfservis kafelerden kendi termosunuzla kahvenizi alabildiğinizi, hatta daha uygun fiyata alabildiğinizi biliyor muydunuz? Şimdi yılda kaç bardak filtre kahve satın aldığınızı ve kaç kağıt bardağın sizin tarafınızdan çöp haline getirildiğini düşünün. Harika bir iş çıkaracaksınız.

Atıksız Yaşamak Mümkün Mü? 1

8- Evlerdeki Temiz Enerji 

Kullanılmış yemeklik yağı, kanalizasyona dökemeyiz (tıkanmaya neden olur) veya kompostlayamayız ancak biyodizel yakıta dönüştürülmek üzere yemeklik yağı ilgili belediyelere bağışlayabiliriz.

9- Ev Bitkilerinin Besin Kaynağı

Tezgah üstü kompostlama kutusu edinin. Kompostlanabilir organik yiyecek atıklarını bu küçük kutuda kompostlanana kadar bekletin. Hem mutfak atıklarınızı ciddi oranda azaltmış hem de ev bitkilerinizi canlandırmış olacaksınız.

10- Satın Alınabilecek Atıksız Ürünler

  • Yıkanıp tekrar kullanılabilen pişirme kağıtları
  • Cam veya bambu pipetler
  • Silikon gıda saklama kapları (buzdolabı poşeti yerine)
  • Silikon streç kapaklar (çeşitli boylarda, tek kullanımlık streç film yerine)
  • Çelik maşa çay süzgeci (poşet çay yerine)
  • Doğada çözünür çöp torbaları
  • Kişisel bakım için kullandığımız ve en çok atık çıktığını düşündüğüm şampuan kutuları, diş macun kutuları vb. yerine katı şampuan, katı nemlendirici, tablet diş macunları ve nicesini ekolojik mağazalardan bulabilirsiniz.
Atıksız Yaşamak Mümkün Mü? 2

Umarım birinizin ilgisini bu önerilerden en az biri çeker ve gezegenimizden bir atık azalır. Atıksız günler!

Kaynakça: 1

Editör: Berfincan Doğan